چرا اجاره نشینی خوش نشینی است؟

196
مزایای اجاره نشینی

چرا اجاره نشینی خوش نشینی است؟

شاید شما هم ضرب المثل اجاره نشینی و خوش نشینی را شنیده باشید! در این مقاله سعی داریم در همین رابطه صحبت کنیم. بسیاری از مردم جامعه ما اجاره نشین هستند و توان خرید خانه را ندارند. برخی از آنها نیز با این که  قدرت خرید خانه را دارند اما ترجیح می دهند اجاره نشین باشند چرا که از قدیم گفته اند اجاره نشینی خوش نشینی است.

امروزه در کشور با توجه به آمار و ارقام  شاهد رشد اجاره نشین ها می باشیم و افراد کمتری به سراغ خرید خانه می روند. هرچند اجاره نشینی دردسرهای خودش را دارد اما اجاره نشینی و خوش نشینی از قدیم سر زبانها بوده است و مزایای زیادی نصیب مستاجران می کند!

اجاره نشینی یا خوش نشینی

اجاره نشینی یا خوش نشینی

اجاره نشینی مزیت است یا محرومیت؟

اولین سوالی که ذهن هر فردی را به خود درگیر خواهد کرد این می باشد که اجاره نشینی و خوش نشینی مزیت است یا محرومیت؟ از قدیم الایام در فرهنگ جامعه ما صاحبخانه بودن نماد قدرت اقتصادی بوده است. اما امروزه با توجه به رشد فزاینده قیمت مسکن، دیگر صاحبخانه شدن کار آسانی نیست. از طرفی بسیاری از افراد ترجیح می دهند در خانه های اجاره ای زندگی کنند و خود را از دردسرهای خانه دار شدن رها کنند. به خصوص افرادی که برای کار و یا تحصیل به شهرهای بزرگ مانند تهران مهاجرت می کنند.

البته برای این دسته از افراد اجاره سوئیت در تهران به صورت مبله بسیار منطقی تر به نظر می رسد. اجاره نشینی در تهران نسبت به دیگر شهرها کمی مشکل تر است چرا که قیمت خانه در پایتخت از شهرستان ها بالاتر می باشد و مستاجران ناچارند برای اقامت ارزان در تهران به حاشیه نشینی روی آوردند.

از دیگر دلایل اجاره نشینی و خوش نشینی

علت دیگر اشتیاق افراد به اجاره نشینی و خوش نشینی، به کار گیری سرمایه خود در عرصه های دیگر اقتصادی می باشد.  سرمایه گذاری در بورس، بازار طلا و دلار می تواند عدم سرمایه گذاری در بخش مسکن را جبران کند.  همچنین دیگر لازم نیست هزینه تعمیرات و نگهداری ساختمان را برعهده گرفت و از پرداخت مالیات و عوارض نیز معاف هستند. از همین رو اجاره نشینی و خوش نشینی از این منظر کاملا صدق می کند.  برخی از این مزیت ها را با هم بررسی می کنیم.

 مزایای اجاره نشینی

همانطور که بیان شد اجاره نشینی و خوش نشینی نه تنها ممکن است محرومیت از صاحبخانه شدن باشد بلکه دارای مزایای زیادی می باشد که در اینجا به برخی از مهمترین آنها اشاره می کنیم.

تعهدات زمانی اندک

وقتی خانه ای را خریداری می کنید معمولا آن را برای سالها استفاده  می کنید و بعید است هر ساله آن را تعویض کنید.  یکی از مزایای اجاره نشینی این است که تعهدات زمانی کمتری دارد. به طور معمول قرارداد اجاره به صورت سالیانه تنظیم می شود و یا بیشترین زمان اجاره را دو ساله تنظیم می کنند.

به همین جهت اجاره آپارتمان به مستاجران انعطاف بیشتری در انتخاب محل زندگی می دهد. ممکن است برای کار یا تحصیل و یا ازدواج مجبور به نقل مکان  شوید؛ اگر اجاره نشین باشید بسیار راحت تر می توانید محل زندگی خود را تغییر دهید.

همچنین می توانید از مزایای اجاره آپارتمان مبله در تهران بهره مند شوید.

مزایای اجاره نشینی

مزایای اجاره نشینی

تجربه زندگی در فضاهای متنوع

کسانی که از یک جا نشینی زود دلزده و خسته می شوند و روحیه تنوع طلبی دارند،  اجاره نشینی را به خرید خانه ترجیح می دهند.  این افراد می توانند برای راحتی بیشتر به رزرو منزل مبله و یا اجاره آپارتمان مبله بپردازند و از دردسرهای اسباب کشی آسوده خاطر باشند. برای آشنایی بیشتر در این زمینه می توانید به صفحه اصلی سایت ایران ماوا مراجعه کنید.

برای این دسته از افراد ضرب المثل اجاره نشینی و خوش نشینی بسیار مصداق دارد. از طرفی با فراغ بال بیشتری می توانند مسکن مورد علاقه خود را تهیه کنند. برای کسانی که در زندگی ثبات کاری ندارند و ناچارند دائم از شهری به شهر دیگر نقل مکان کنند نیز اجاره کردن خانه گزینه منطقی تری می باشد.

 معافیت از هزینه‌های تعمیرات و  نگهداری

هر اقلامی که خریداری و استفاده می شود بعد از گذشت زمان نیاز به تعمیرات و نگهداری دارد. صد البته ساختمان مسکونی نیز از این قاعده مستثنی نیست و صاحبخانه ها بعد از مدتی ناگزیرند برای رفع عیوب ساختمان، نوسازی و یا تعمیرات جزیی هزینه پرداخت کنند.

اگر چند سالی از عمر ساختمان گذشته باشد مقدار مبلغ بیشتری را باید صرف تعمیرات ساختمان کرد. اما اجاره نشینی چنین هزینه هایی را بر عهده مستاجر نمی گذارد و معمولا صاحب خانه مسئول تعمیر ساختمان است البته به شرطی که مستاجر به ساختمان خسارت و یا زیانی وارد نکرده باشد. در اینجا اجاره نشینی و خوش نشینی کاملا مشهود است!

جهت اجاره آپارتمان مبله به ایران ماوا مراجعه کنید.

پرداخت صورتحساب کمتر

صاحبخانه‌ها اغلب هزینه‌های زیادی را برای داشتن خانه پرداخت می کنند که مستاجران از آن معاف می باشند.  هزینه هایی  مانند مالیات ساختمان، بیمه مسکن، عوارض شهرداری و هزینه هایی از این قبیل که هر ساله باید پرداخت شود.

برخی از این هزینه ها مانند هزینه بیمه حوادث در مناطق حادثه خیز می تواند سرسام آور باشد و یا هزینه های مالیات با توجه به تورم سالانه افزوده می شود.  بنابراین با توجه به  هزینه صاحبخانه بودن،  اجاره نشینی و خوش نشینی چندان هم بد نیست!

آزادی انتخاب محل زندگی

یکی از بهترین مزایای اجاره‌نشینی این است که به راحتی می توان خانه را تخلیه و به مکان جدید منتقل شد.  با بالا رفتن قیمت مسکن فروش آن امری زمانبر است بنابراین به راحتی و در مدت زمان کوتاه نمی توان خانه را با قیمت مناسب به فروش رساند.  از همین رو با اجاره کردن خانه این دردسر و مشکل منتفی می شود و امکان نقل و انتقال سریع به راحتی وجود دارد.

حتی اگر بخواهید زودتر از موعد خانه را تخلیه کنید فقط باید به اندازه یک ماه اجاره به صاحبخانه خسارت پرداخت کنید. بنابراین چندان کار سختی نیست و به راستی اجاره نشینی و خوش نشینی است!

اجاره نشینی در کشورهای پیشرفته

مسکن یکی از اصلی ترین نیاز مردم در دنیاست. حتی در کشورهای توسعه یافته نیز اجاره نشینی وجود دارد و همه مردم نمی توانند صاحب خانه شوند. اما در این کشورها نوع اجاره نشینی با کشور ما متفاوت است.  به طور مثال در کشوری مانند آلمان، مشکل اصلی اجاره نشین ها هزینه های اجاره خانه نیست بلکه پیدا کردن یک خانه مناسب اصلی ترین مشکل آنهاست.

شاید فکر کنید در آلمان خانه مناسب وجود ندارد. منظور از این حرف این است که برای اجاره خانه باید مستاجر تمامی مدارک شناسایی خود را توسط مشاور املاک معتبر برای صاحب خانه ارسال کند. یکی از مدارک مهم استعلام وضعیت بانکی مستاجر می باشد. حتی مهم تر این که باید نظر صاحب خانه قبلی نیز پرسیده شود و فیش حقوق سه ماه اخیر مستاجر استعلام گردد!

این یک پروسه عجیب و طولانی است. چرا که افراد زیادی در صف انتظار تایید صاحبخانه هستند. او مدارک تمام درخواست کنندگان را می گیرد سپس بعد از بررسی های کامل و دقیق بهترین مستاجر را انتخاب می کند! شاید در آلمان اجاره نشینی و خوش نشینی چندان درست از آب در نیاید!

اجاره نشینی در کشورهای پیشرفته

اجاره نشینی در کشورهای پیشرفته

مراحل سخت اجاره نشینی در آلمان و علت های آن

اگر در آلمان اجاره خانه بسیار مشکل است علت هایی دارد که در ادامه بیان می شود اما فراموش نکنید که این امر موجب نمی شود تا اجاره نشینی و خوش نشینی زیر سوال برود!

قرارداد اجاره خانه در آلمان  به‌صورت نامحدود بسته می‌شود. به عبارت دیگر تا زمانی‌که مستاجر تمام قوانین را رعایت کرده و اجاره را پرداخت کند، صاحبخانه حق ندارد از او بخواهد خانه را تخلیه کند! فقط در زمانی می تواند چنین درخواستی داشته باشد که خانه توسط مستاجر تخریب یا خسارت زده شود. در این صورت یکسال قبل به مستاجر اعلام می کند و درخواست تخلیه خانه را به او اعلام می کند.  با اجرای چنین قانونی مستاجر تا زمان پرداخت اجاره و مراقبت از خانه مالک خانه محسوب می شود. حتی ممکن است مستاجری برای 20 سال در یک خانه اجاره نشین باشد.

از دیگر مراحل اجاره نشینی در کشورهای پیشرفته

یکی دیگر از علت های مراحل سخت پیدا کردن خانه در آلمان این است که اکثر صاحبخانه ها به دنبال مستاجری هستند که به اجاره نشینی و خوش نشینی اعتقاد داشته باشد! یعنی حداقل برای سه سال بتواند اجاره نشینی را قبول کند تا صاحب خانه برای چند سالی دغدغه پیدا کردن مستاجر خوب را نداشته باشد!

علت جالب سوم هم نرخ تورم در این کشور است. در قرارداد تنظیم اجاره خانه مقرر می شود که سالیانه نیم تا یک درصد بر نرخ اجاره بها اضافه گردد. با این حساب مستاجر می تواند با درآمد خود برنامه ریزی درستی برای آینده داشته باشد و یا حتی بداند برای تعمیرات و نگهداری خانه چه مقدار هزینه کند.

علت بعدی مقدار پول پیش خانه است. در آلمان این عدد سه برابر مبلغ اجاره خانه می باشد. این یک عدد رسمی و قابل قبول برای همگان است. مبلغ اجاره بها نیز به متراژ خانه بستگی دارد. در آلمان به تمام معنای کلمه اجاره نشینی و خوش نشینی مصداق پیدا می کند و مردم به جای خرید خانه ترجیح می دهند اجاره نشین باشند.

اجاره نشینی در فرهنگ های مختلف

اجاره نشینی در کشورهای مختلف قوانین گوناگونی را به یدک می کشد، کشور عزیز ایران نیز قوانین خاص خود را دارد. چنانچه علاقه مند به اسکان در پایتخت دارید و در پی منازلی لوکس و بدون نقص می گردید، مطالعه مطلب ” لوکس ترین برج های تهران چه ویژگی هایی دارند؟ ” را از دست ندهید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط
فهرست