اجاره نشینی در ایران، آمریکا، ترکیه و کانادا

212
اجاره نشینی در ایران و خارج

اجاره نشینی در ایران، آمریکا، ترکیه و کانادا

در تمام کشورهای دنیا اجاره نشینی امری بدیهی است و تعداد زیادی از مردم یک جامعه یا توان خرید خانه را ندارند و یا در صورت قدرت مالی ترجیح می دهند اجاره نشینی را انتخاب کنند و سرمایه خود را در بخش های دیگر به کار گیرند. ( همان ضرب المثل اجاره نشینی و خوش نشینی ) . در این مقاله سعی داریم تا اجاره نشینی در ایران را با اجاره نشینی در خارج از ایران مقایسه کنیم تا بدانیم در دیگر کشورها اوضاع مستاجران چقدر با اجاره نشینان ایرانی متفاوت است و ما تا چه حد با استانداردهای جهانی در حوزه مسکن فاصله داریم. در ادامه اجاره نشینی در خارج از ایران را بررسی خواهیم کرد.

اجاره نشینی در ایران و خارج

اجاره نشینی در ایران و خارج

اجاره نشینی در ایران

برای این که بتوانیم وضعیت اجاره نشینی در ایران را دقیق تر با دیگر کشورهای دنیا مقایسه کنیم بهتر است ابتدا اطلاعات کافی درباره وضعیت مستاجران، اجاره بها و نرخ رشد اجاره نشینی در کشور داشته باشیم.

میزان اجاره نشینی در ایران معمولا بر حسب آمارهای سرشماری نفوس و مسکن سنجیده می شود. آخرین سرشماری مسکن در سال 1395 انجام شد که بر همین اساس میزان اجاره نشینی در حدود 36 درصد بود. البته این اعداد و ارقام ایران را در وضعیت بهتری نسبت به دیگر کشورها نشان می دهد.

وضعیت اجاره نشینی در ایران

عمده ترین مساله ای که اجاره نشینی در ایران را در وضع هشدار قرار می دهد، تعداد مستاجران در پایتخت و نرخ بالای اجاره بها برای پایتخت نشینان می باشد. به طوری که اجاره سوئیت در تهران به صورت مبله ارزانتر از واحد مسکونی خام می باشد. بنابراین تهران در مقایسه با پایتخت دیگر کشورها وضعیت چندان مطلوبی ندارد. در حالی که اجاره نشینی در خارج از ایران وضع بدین منوال نیست.

میانگین اجاره بهای ماهانه مسکن در تهران برای هر متر مربع یک واحد مسکونی در حدود 8 درصد افزایش داشته است. در حالی که رشد خرید و فروش واحد مسکونی در حدود 4 درصد می باشد.

میانگین اجاره بهای ماهانه مسکن به علاوه سه درصد ودیعه پرداختی، متر مربعی ۴۳ هزار و ۵۵۰ تومان می باشد. متوسط مساحت واحدهای مسکونی که از سوی مستاجران انتخاب و معامله شده نیز ۸۲ متر مربع با عمر بنای ۱۴ سال می باشد.

اجاره نشینی در ایران

اجاره نشینی در ایران

اجاره نشینی در آمریکا

در ایالت متحده آمریکا خانواده های کم درآمد و دهک های پایین جامعه از طرف دولت یارانه مسکن دریافت می کنند. برای اجاره آپارتمان در آمریکا نیز باید به مشاوران املاک مراجعه کرد که پروسه ای طولانی تا تحویل گرفتن خانه باید طی شود.

قیمت اجاره بها در ایالت های مختلف آمریکا متفاوت بوده و تابع قوانین خاص هر ایالت می باشد. به طور مثال نیویورک و سانفرانسیسکو اجاره بها گرانتر از بقیه شهرها می باشد.

آمار اجاره نشینی در آمریکا

طبق قوانین اجاره نشینی در آمریکا مستاجر علاوه بر پول پیش باید اجاره بهای دو ماه را در همان ابتدا به صاحب خانه بپردازد. به طور متوسط یک شهروند آمریکایی ٣٢.٩ درصد از درآمد خود را به اجاره بها اختصاص می دهد. این آمار نشان می دهد اجاره نشینی در خارج از ایران مخارج کمتری را بر خانوارها تحمیل می کند. چرا که با توجه به میانگین درآمد خانوارهای ایرانی در حدود 70 درصد درآمد خود را صرف اجاره خانه می کنند. در حال حاضر متوسط نرخ اجاره نشینی در آمریکا 35 درصد می باشد.

اجاره نشینی در کانادا

اجاره نشینی در کانادا کمی متفاوت به نظر می رسد . در این کشور رهن و ودیعه وجود ندارد و مستاجران فقط باید اجاره بها به صاحبخانه بپردازند. این اجاره علاوه بر مبلغ اجاره خانه هزینه های جانبی مانند آب،‌ برق، گاز و شارژ ساختمان را نیز در بر میگیرد. البته باید ذکر شود که هزینه اینترنت و تلفن به صورت جداگانه بوده و به عهده مستاجر می باشد.

اجاره نشینی در خارج از ایران به خصوص در کانادا متفاوت می باشد. به طوری که یک کانادایی باید یک سوم درآمد خود را برای اجاره بها در نظر بگیرد و مدت زمان اجاره به دلخواه مستاجر و طولانی مدت می باشد.

اجاره نشینی در کانادا

اجاره نشینی در کانادا

اجاره نشینی در ترکیه

وضعیت اجاره نشینی در خارج از ایران به خصوص کشور ترکیه کمی متمایزتر می باشد. در این کشور هزینه های اجاره بهای مسکن بسیار ارزان می باشد. به طور مثال گرانترین اجاره مسکن برای یک ماه در حدود 50 دلار می باشد. مدت زمان اجاره نامه معمولا یک ساله می باشد که از این حیث کاملا شبیه به ایران است. مستاجر در هنگام عقد قرارداد مکلف است اجاره یک ماه را بیشتر به صاحبخانه پرداخت کند. به طور میانگین 18 درصد از درآمد مردم ترکیه به اجاره بهای مسکن تعلق می گیرد.

مقایسه تفصیلی اجاره خانه در ایران و کانادا

اجاره نشینی در خارج از ایران در برخی از زوایا متفاوت به نظر می رسد. با یک مقایسه کامل به خوبی در می یابیم که اجاره مسکن در ایران نسبت به برخی از کشورها نسبت بزرگتری از درآمد خانوارها را به خود اختصاص می دهد. این در حالی است که افزایش نرخ تورم بر این مساله سایه انداخته و هر ساله با رشد نرخ اجاره بها روبرو هستیم. به طوری که گاهی در طول یک سال ممکن است با دو بار افزایش نرخ مواجه باشیم؛ در صورتی که درآمد همچنان ثابت است.

در بحث اجاره نشینی در خارج از ایران سعی کرده ایم به عنوان نمونه دو منطقه تهران و تورنتوی کانادا را با یکدیگر از این منظر مورد بررسی و مقایسه قرار دهیم. این دو منطقه از نظر امکانات شهری تقریبا در وضعیت مشابهی قرار دارند.

اجاره نشینی در ایران چند برابر کشورهای پیشرفته است؟

به طور مثال در منطقه North york تورنتو که یک منطقه متوسط شهری است، هم پایه بزرگراه رسالت تهران می باشد. اما نرخ اجاره بهای هر دو منطقه را که مقایسه کنیم، متوجه می شویم مردم تهران 5/7 برابر مردم تورنتو اجاره بها پرداخت می کنند!

در این منطقه اجاره یک آپارتمان 75 متری، هزار دلار در ماه است که بدون پول پیش و یا رهن می باشد زیرا در کانادا پول پیش مرسوم نیست. مبلغ اجاره هم علاوه بر اجاره واحد هزینه های دیگری چون آب، برق، گاز و شارژ ساختمان را پوشش می دهد.

و اما هزینه یک آپارتمان 75 متری در بزرگراه رسالت و محله های اطراف آن در حدود 150 میلیون تومان رهن کامل به همراه یک میلیون و 500 هزار تومان اجاره ماهیانه می باشد که معادل 1200 دلار کانادا می شود که به این مبلغ باید هزینه های آب، برق، گاز، شارژ را نیز اضافه کرد. اگر بخواهیم این مبلغ را با درآمد ماهانه یک شهروند کانادایی و ایرانی بسنجیم به خوبی به عمق ماجرا و اجاره نشینی در خارج از ایران پی خواهیم برد.

اجاره نشینی در تهران یا تورنتو؟

یک کارمند معمولی در تورنتو، درآمد ماهانه سه هزار دلاری دارد که با درآمد ماهیانه یک کارمند معمولی ایرانی قابل قیاس نیست! از همین رو با یک حساب سرانگشتی می توان حدس زد که شهروند کانادایی یک سوم درآمد خود را برای اجاره خانه می پردازد در حالی که شهروند تهرانی دو و نیم برابر درآمدش را به صاحبخانه می دهد! به عبارتی دیگر و بر همین اساس به راحتی و بر طبق قانون آمار یک تهرانی 5/7 برابر یک تورنتویی اجاره خانه پرداخت می کند.

اجاره نشینی در خارج از ایران

مسائل ذکر شده نمونه بارزی از کشور کانادا بود که نشان می دهد اوضاع خرید خانه در ایران چندان روبه راه نیست و بسیاری از مستاجران در آرزوی خرید خانه حسرت به دل هستند. اما این مسئله مختص به ایران نیست و کشورهای زیادی درگیر این معضل می باشند. حتی در برخی کشورهای اروپایی وضعی مشابه ایران دارند.

اجاره نشینی در ایران یا خارج از کشور؟

اگر به سراغ اجاره نشینی در خارج از ایران به طور مثال کشور آلمان برویم آمارها نشان دهنده وضعیت مناسب تری می باشند. تعداد اجاره نشینی در آلمان آمار بالاتری را نشان می دهد اما هزینه های اجاره بها پایین تر از ایران است. در کشوری مانند اندونزی مردم فقط 20 درصد درآمدشان را برای اجاره مسکن می دهند.

با کمی مطالعه در آمار و ارقام اجاره بها در کشور های مختلف و رشد اجاره نشینی در سالیان اخیر به خوبی می توان وضعیت اجاره نشینی در خارج از ایران را دریافت. بااین کار می توان پی برد که وضعیت مسکن در ایران نسبت به برخی از کشورها در وضعیت چندان نا مطلوبی قرار ندارد. بلکه با کمی تدبیر و برنامه ریزی های درست می توان معضل مسکن را برای سالیان سال حل کرد و قشر ضعیف و متوسط جامعه را از اجاره نشینی رهانید. با این اوصاف چرا اجاره نشینی را خوش نشینی می نماند؟ برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره و آشنایی با مزایای اجاره نشینی به مطلب ” چرا اجاره نشینی خوش نشینی است؟ ” مراجعه نمایید.

اگر قصد اجاره نشینی در پایتخت را دارید می توانید اجاره آپارتمان مبله در تهران را انتخاب کنید تا از هزینه های خرید لوازم خانه معاف شوید. همچنین می توانید با رزرو منزل مبله هزینه های اسباب کشی را کاهش دهید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط
فهرست