رشد اجاره نشینی در ایران

283
آمار مساحت اجاره نشینی

رشد اجاره نشینی در ایران

داشتن سرپناهی امن و راحت یکی از مهم ترین نیازهای بشر می باشد. به همین جهت پرداختن به موضوع مسکن بسیار ضروری و حائز اهمیت است. در بیشتر کشورهای دنیا مردم یا صاحبخانه هستند و یا اجاره نشین می باشند که ایران نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد. در سالهای اخیر با توجه به رشد فزاینده قیمت مسکن بسیاری از اقشار جامعه از خرید خانه ناامید شده و به اجاره نشینی روی آورده اند.

بر اساس آخرین نتایج سرشماری نفوس و مسکن سال 1395 با رشد اجاره نشینی در مناطق شهری کشور مواجه هستیم. بنابراین آمار رشد اجاره نشینی برابر با  ۸/۳۶ ‌درصد نسبت به سالهای قبل خود را نشان می دهد.  به همین جهت در این مقاله سعی می کنیم به موضوع رشد اجاره نشینی در ایران و کنترل نرخ اجاره بها بپردازیم.

اجاره نشینی در ایران

اجاره نشینی در ایران

علل رشد اجاره نشینی در کشور

همانطور که بیان شد با رشد قیمت مسکن و تورم بی سابقه در این حوزه بسیاری از اقشار متوسط جامعه بودجه کافی برای خرید مسکن را نداشته و به اجاره نشینی بسنده کرده اند. هرچند کارشناسان عقیده دارند اجاره نشینی در ایران نسبت به میانگین جهانی اعداد پایین تری را نشان می دهد و در بازار مسکن تنها شاهد سود 6 درصدی هستیم. اما این آمار و ارقام باعث نمی شود که رشد اجاره نشینی در سال های اخیر کتمان شود. شما می توانید با اجاره آپارتمان مبله در تهران و شهرستان ها، هزینه های خود را تا حدودی کاهش دهید.

علت های اصلی رشد اجاره نشینی در کشور

البته باید به این نکته نیز اشاره داشت که علل اجاره نشینی در برخی از کشورهای دنیا بسیار متفاوت تر از ایران می باشد. مردم در کشورهای توسعه یافته ترجیح می دهند به جای این که بخش اعظم سرمایه خود را در بازار مسکن به کار ببرند به اجاره نشینی بسنده کنند و سرمایه خود را در بازارهای سودآور دیگر به کار گیرند. اما وضع در کشور ما کاملا متفاوت است. تورم دو رقمی، عدم ثبات بازار، بیکاری و عدم امنیت شغلی موجب می گردد تا ایرانیان صاحبخانه شدن را به اجاره نشینی ترجیح دهند.

آمار اجاره نشینی در ایران

در ادامه مطلب گوشه ای از آمار رشد اجاره نشینی در ایران را بررسی خواهیم کرد.  بر طبق آمار و اعداد در حال حاضر 7 میلیون خانواده ایرانی اجاره نشین می باشند و این موضوع با رشد 8/36 پیش رفته است. هرچند آمار غیررسمی تعداد مستاجران کشور را بسیار بیشتر از آمار رسمی نشان می دهد که ناشی از کاهش قدرت خرید مسکن است.

حامد مظاهریان در همین باره معتقد است: در دنیا آمار اجاره‌ نشینی از ایران بالاتر است در حالی که جوانان در هنگام تشکیل خانواده هزینه کافی برای خرید مسکن ندارند سپس بعد از چند سال با افزایش سرمایه و دریافت وام برای خرید مسکن اقدام می کنند. به اعتقاد این فعال حوزه مسکن مقدار وام باید 50 تا 80 درصد قیمت کل مسکن باشد تا بتواند معضل خرید مسکن را برطرف کند.

اگر در پی رزرو منزل مبله در تهران یا دیگر نقاط کشور عزیز ایران هستید، نگرانی خود را کنار بگذارید و به صفحه نخست سایت ایران ماوا مراجعه کنید. این سایت رزرو منزل مبله در تمامی شهرها را با قیمت هایی بی نظیر به متقاضیان خود ارائه می دهد.

کنترل نرخ اجاره‌ بها در بازار مسکن

در کشور ما علاوه بر تورم و رشد فزاینده قیمت مسکن، سرمایه داران نیز بر آتش بالارفتن قیمت مسکن می دمند. به طوری که با سرمایه کلان وارد بازار مسکن شده و به عنوان مالک اقدام به خرید تعداد زیادی خانه با قیمت پایین تر می کنند و در شرایط تورم آنها را با قیمت بالاتر به فروش می رسانند و یا اجاره می دهند. بدین ترتیب روز به روز از قدرت خرید دهک های پایین جامعه کاسته می شود و سرمایه مالکان افزایش پیدا می کند. به همین آسانی رشد اجاره نشینی و خرید خانه توسط افراد کم درآمد روز به روز در حال افزایش است.

آمار بانک مرکزی در رشد اجاره نشینی

آمارهای بانک ‌مرکزی حاکی از آن است که هر خانوار ایرانی به‌ طور متوسط ٣٥‌‌درصد از کل هزینه ‌های خود را در سال برای مخارج مسکن استفاده می کند. این در حالی است که هر ساله این مقدار بیشتر از سال قبل می شود. به همین جهت کنترل نرخ اجاره بها امری ضروری از طرف کارگزاران این حوزه از اقتصاد می باشد. از این رو افراد علاوه بر نگرانی در رشد اجاره نشینی و کمبود خانه باید به فکر افزایش اجاره بها باشند.

راه کاری برای کنترل نرخ تورم در اجاره نشینی

در برخی از مناطق تهران قیمت اجاره بها حتی بالاتر از نرخ تورم سالیانه است. در همین رابطه یکی از اعضای کمیسیون عمران مجلس در مورد کنترل نرخ اجاره‌ بها در بازار مسکن می گوید: ” بهترین کار در کنترل نرخ مسکن بکارگیری سرمایه بخش خصوصی می باشد. با حرکت سیاست های دولت در این مسیر و جلب نظر انبوه سازان می توان نرخ مسکن را کنترل کرده و از افزایش بی رویه قیمت اجاره بها جلوگیری به عمل آورد.

راه های کنترل اجاره نشینی

راه های کنترل اجاره نشینی

رشد اجاره ‌نشینی در سال های اخیر

کارشناسان حوزه اقتصاد مسکن معتقدند که نرخ رشد اجاره‌ نشینی در سال 89 در حدود ۲۹ درصد بوده است که در حال حاضر به 40 درصد رسیده و این یک هشدار است.

روانشادنیا کارشناس مسکن در این باره گفت: مسکن همانند ارز یک کالای همگن است و دخالت دولت در نرخ این گونه کالاها تاثیر مثبتی ندارد. وی اقدام اصولی برای بازار اجاره مسکن را تولید انبوه به قصد اجاره و بکارگیری سیستم اجاره داری حرفه‌ای دانست. همچنین او معتقد است که اقدامات کوتاه مدت کارساز نبوده و باید در یک برنامه ریزی منسجم و حساب شده 5 ساله این معضل را حل نمود. شتابزدگی‌ها موجب عقب ماندن دربرنامه‌ریزی بلندمدت می شود و روش های کوتاه مدت جوابگوی مسئله نیست.

آمار و اطلاعات رشد اجاره نشینی

آمار و اطلاعات رشد اجاره نشینی به طور قطعی بیان نمی شود و از این رو ما بهآمار سال 95 که به صورت قطعی بیان شده اکتفا می نماییم. مرجع آمار حوزه مسکن بر اساس سرشماری سال 95 می باشد اما اخیرا آمار دستخوش تغییرات زیادی شده است به طوری که براساس آخرین اطلاعات، از ابتدای دهه نود تا به حال تعداد مالکان مسکن در حدود 2/2 درصد کاهش و تعداد مستاجران 4 درصد افزایش داشته است.

بر طبق آمار در سالهای اخیر متراژ آپارتمانها نیز افزایش پیدا کرده است. میانگین متراژ واحدهای مسکونی قبلا 75 متر بود که در حال حاضر ساخت واحدهای مسکونی بیشتر از 150 متر رو به رشد است.

رشد اجاره نشینی در شهرهای مختلف به صورت متنوع بوده است. همچنین آمارها نشان می دهد که تعداد ۲۳ میلیون و ۵۸۰ هزار و ۲۲۱ خانوار در ایران ساکن واحدهای مسکونی می باشند که 60 درصد آنها صاحب و مالک واحد مسکونی هستند.

بیشترین و کمترین رشد اجاره نشینی مربوط به کدام شهر است؟

بالاترین درصد مالکیت به استان اردبیل( بالای 72 درصد) و کمترین آن به استان تهران( 8/48) اختصاص دارد. با بررسی دقیق تر آمار به خوبی در می یابیم که درصد خانواده های مالک از ۶۲٫۷ درصد در سال ۱۳۹۰ به ۶۰٫۵ درصد در سال ۱۳۹۵ کاهش پیدا کرده است.

به طور کلی ۳۰٫۷ درصد خانواده ها اجاره نشین می باشند که بیشترین سهم آن متعلق به استان تهران با ۴۳٫۵ درصد و کمترین آن به استان اردبیل با ۱۹٫۴ درصد است. با یک حساب سرانگشتی هم می توان متوجه شد که در سالهای اخیر اجاره نشینی به سرعت رشد داشته است. افرادی که در تهران اجاره نشین هستند با وجود سایت ایران ماوا دیگر نگران نباشند. این سایت بهترین قیمت را در منزل مبله در تهران و اجاره سوئیت در تهران را به شما عرضه می کند.

آمار مساحت واحدهای مسکونی

براساس آمار، مساحت زیربنای ۳۰٫۹ درصد از واحدهای مسکونی کل کشور 75متر مربع و کمتر از ۱۰٫۶ درصد از واحدهای مسکونی بیش از 150 متر مربع می باشد. استان یزد با ۲۹٫۹ درصد بیشترین مساحت واحدهای بالای 150 متر مربع را دارد.

بیشترین واحدهای مسکونی با مساحت زیربنای 75 متر مربع و کمتر نیز متعلق به استان‌های تهران با ۴۹٫۶ درصد می باشد. با تحقیق بیشتر بر روی آمار و اطلاعات متوجه افزایش درصد رشد اجاره ‌نشینی، افزایش متراژ واحدهای مسکونی و افزایش قیمت مسکن در سالهای اخیر می شویم.

آمار مساحت اجاره نشینی

آمار مساحت اجاره نشینی

نکات ضروری در هنگام اجاره مسکن

رعایت چند نکته در هنگام اجاره خانه بسیار ضروری و قابل توجه می باشد تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری شود. اگر قصد اجاره نشینی دارید بهتر است به این نکات دقت کنید.

1-     بهتر است یک ماه قبل از اتمام قرارداد درباره تخلیه و بازپس گیری پول پیش با صاحبخانه صحبت کنید.

2-   در پیدا کردن مستاجر جدید با صاحبخانه همکاری کنید.

3-      قبل از امضای قرارداد تمام نقاط خانه را مشاهده کنید و مشکلات آن را در اجاره نامه قید کنید تا در هنگام تخلیه مشمول پرداخت جبران خسارت نشوید.

4-      از اجاره خانه های قدیمی و یا نوساز پرهیز کنید. بهترین خانه برای اجاره خانه های 3 تا 10 سال ساخت می باشند.

5-       قرارداد اجاره در دفاتر در مشاور املاک های معتبر تنظیم شود.

6-      در هنگام بستن قرارداد کد رهگیری را دریافت کنید.

7-      قبل از امضای قرارداد اصل سند خانه را با مشخصات قید شده در کارت ملی او تطبیق دهید.

8-      از محل دقیق پارکینگ مطلع شوید.

9-      حتی المقدور واحد های مسکونی با کنتور آب و برق و گاز جداگانه اجاره کنید.

10-  از اجاره واحدهای مسکونی همجوار مدرسه و پمپ بنزین خودداری کنید.

با رعایت همین نکات ساده به راحتی می توانید از مشکلات احتمالی بعدی پیشگیری و خانه ای مناسب برای اجاره نشینی تهیه کنید. حتی بهتر است از قوانین مالک و مستاجر اطلاع کافی داشته باشید و در صورت لزوم آنها را به کار گیرید.

با ایران ماوا نگران رشد اجاره نشینی نباشید

با ایران ماوا نگران رشد اجاره نشینی نباشید. با توجه به این که رشد اجاره نشینی در ایران افزایش یافته اما نگران خانه نباشید و تن به هر قیمتی ندهید. شما می توانید با مراجعه به سایت ایران ماوا بهترین منزل مبله و یا سوئیت را اجاهر نمایید. سایت ایران ماوا برای عزیزانی که در تهران در پی رزرو منزل مبله یا اجاره سئویت هستند، پیشنهادات ویژه ای در نظر گرفته است. اگر نسبت به پایتخت آشنایی ندارید و در پی خانه در مناطق ارزان قیمت هستید، به مطلب” ارزان ترین مناطق تهران برای اجاره خانه مبله کدامند؟ ” مراجعه کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط
فهرست