آشنایی با روش های دسترسی به مناطق تهران

11K
دسترسی تهران در مناطق

آشنایی با روش های دسترسی به مناطق تهران

دسترسی به تهران با توجه به پایتخت بودن این شهر یکی از دغدغه های مسافران به شمار می رود. ترافیک های سنگین این امر را برای افراد گوناگون سخت کرده است. شهر تهران به عنوان پایتخت ایران، در دامنه جنوبی رشته کوه البرز واقع شده است و یکی از پرجمعیت ترین شهرهای خاورمیانه می باشد که با دارا بودن بیش از 8 میلیون نفر جمعیت، بیست و چهارمین شهر پرجمعیت دنیا محسوب می گردد. روزانه تعداد زیادی از مسافران برای سفرهای مختلف کاری، تحصیلی، درمانی و یا حتی گردشگری به تهران سفر می کنند. تهران با تمرکز مراکز تجاری و اداری مرکز فعالیت های سیاسی، اقتصادی و تجاری کشور می باشد . به همین جهت یکی از پرترددترین شهرهای ایران است.

مسیرهای دسترسی مختلف به تهران

برای دسترسی به تهران می توان از سه راه زمینی، هوایی و ریلی استفاده کرد. افرادی که قصد دارند از شهرهای دیگر وارد تهران شوند می توانند با خرید بلیط هواپیما، قطار و یا اتوبوس به تهران سفر کنند. شما می توانید با توجه به نوع نیاز خود نزدیک ترین دسترسی به تهران را تشخیص دهید و طبق آن وسیله مورد نظر را انتخاب نمایید. ما در این مطلب دسترسی های مختلف، مسیر رفتن، نحوه رفتن و عوامل مختلف در مسیرها را مورد بررسی قرار خواهیم داد. در این مطلب با ما همراه باشید.

انواع مسیرهای دسترسی به تهران

مسافرانی که از شهرهای دیگر به تهران می روند،‌ برای دسترسی به تهران می توانند از بلیط هواپیما استفاده کنند. تهران دارای دو فرودگاه مهرآباد ( پروازهای داخلی و حج ) و فرودگاه امام خمینی ( پروازهای بین المللی) می باشد. مسافران در فرودگاه می توانند از طریق تاکسی ها و اتوبوس های فرودگاه و حتی مترو به مناطق مختلف تهران دسترسی پیدا کنند.

راه دیگر برای سفر به پایتخت، خرید بلیط قطار است که ارزانتر و مقرون به صرفه تر می باشد. اما اگر نمی خواهید هزینه زیادی برای رفتن به تهران بپردازید، خرید بلیط اتوبوس بهترین گزینه است. فرض کنیم با استفاده از یکی از روشهای موجود به تهران رسیده اید و حالا قصد دارید به مناطق مختلف تهران بروید. تهران گردی نیاز به تجربه و آشنایی با مناطق مختلف آن دارد. برای این که راحت تر بتوانید دسترسی به تهران و محله های متنوع شهری داشته باشید،  در ادامه با ما همراه شوید.

دسترسی تهران در مناطق

دسترسی تهران در مناطق

آشنایی با مسیرهای دسترسی به تهران

یکی از چالش هایی که اکثر مسافران بعد از ورود به تهران با آن مواجه هستند، گشت و گذار در تهران است. شلوغی، وسعت، ترافیک، طرح زوج و فرد و تنوع مسیرهای شهری موجب سردرگمی مسافران تازه وارد می گردد. تهران شهری بزرگ و وسیعی است که یک اشتباه در تعیین مسیر موجب می شود تا زمان زیادی را برای رسیدن به مقصد صرف کنید.

انواع خطوط اتوبوس، بزرگراه های متعدد، ایستگاههای تاکسی و مترو می توانند کمی گیج کننده به نظر آیند. برای دسترسی به تهران و مناطق مختلف آن بهتر است قبل از سفر یا مسیرهای مختلف شهری آشنا شوید تا در زمان و انرژی خود صرفه جویی کنید و بتوانید به راحتی از مسیرهای درست استفاده کرده و از همه جاذبه های گردشگری تهران دیدن کنید.

حمل و نقل برون شهری تهران

دسترسی به تهران از طریق میدان آزادی بهترین گزینه است. میدان آزادی قلب تهران است که به عنوان مرکز شاهراه تهران دارای انواع ایستگاه های اتوبوس، تاکسی و مترو می باشد. با استفاده از خط 4 مترو، تاکسی ها و اتوبوس های فرودگاه مهرآباد که در میدان آزادی حضور دارند، می توانید به راحتی به فرودگاه مهرآباد بروید. این فرودگاه برای پروازهای داخلی به اکثر شهرهای ایران پروازهای رفت و برگشت دارد.

دسترسی های مختلف به تهران

فرودگاه امام خمینی، نیز دیگر فرودگاه بزرگ بین المللی کشور است که در ۳۰ کیلومتری تهران واقع شده است. از این فرودگاه تمامی پروازهای رفت و برگشت بین‌المللی انجام می‌گیرد.

با استفاده از خط 1 (خط کهریزک-تجریش) مترو ی تهران می توانید به فرودگاه امام خمینی بروید. برای رسیدن به این مترو بهتر است از ایستگاه شاهد خط خود را عوض کنید و بعد از ایستگاه واوان در ایستگاه فرودگاه امام خمینی پیاده شوید.

ایستگاه راه آهن تهران نیز گزینه دیگری برای دسترسی به تهران می باشد. ابتدای خیابان کارگر و ابتدای خیابان ولیعصر، بیرون از محوطه ایستگاه راه آهن، دو ترمینال اتوبوس شهری برای دسترسی به مناطق مختلف تهران وجود دارند.

ایستگاه متروی راه آهن در خط 3 (خط قائم-آزادگان) راه دیگری برای دسترسی به تهران می باشد. تاکسی های خطی واقع در ایستگاه راه آهن نیز شما را به مناطق مختلف می برند.

در تهران پایانه های اتوبوسرانی زیادی آماده جابجایی مسافران هستند. ترمینال غرب، جنوب، شرق پایانه بیهقی و پارک سوار پونک از نمونه ایستگاههای اتوبوس تهران هستند که شما را از تهران به شهرهای دیگر و بالعکس می برند.

حمل و نقل درون شهری تهران

سیستم حمل و نقل درون شهری تهران بسیار متنوع است و انواعی از ایستگاههای تاکسی، مترو، اتوبوس، اتوبوس های بی آر تی و دوچرخه سواری را شامل می شود که در ادامه با آنها آشنا می شوید. تمامی دسترسی های شهر تهران به وسیله این ایستگاه ها پوشش داده می شوند.

 متروی تهران

متروی تهران بزرگترین شبکه حمل و نقلی درون شهری کشور می باشد. متروی تهران با 6 خط فعال حمل و نقل بسیاری از نقاط تهران را پوشش می دهد. با استفاده از وبسایت متروی تهران می توانید اطلاعات و نقشه مترو را برای دسترسی به تهران و محله های گوناگون داشته باشید. متروی تهران دارای 7 خط اصلی و دو خط فرعی فرودگاه مهرآباد و امام خمینی می باشد که نقاط مختلف شهری را به یکدیگر متصل می سازد. بهتر است قبل از سوار شدن اطلاعات کاملی درباره مسیر خود به دست آورید. نقشه خطوط مختلف در ایستگاههای مترو نصب شده است. ارائه مسیر مترو در این نقشه ها کمک شایانی به مسافران می کند. همچنین مسافران می توانند با خواندن نقشه نزدیک ترین ایستگاه مترو به محل مورد نظر را شناسایی نمایند.

دسترسی تهران در متروها

دسترسی تهران در متروها

اتوبوس های درون شهری تهران

خطوط متعدد اتوبوس های بی آرتی و اتوبوس های خصوصی تمام نقاط درون شهری و برون شهری تهران را پوشش دهی می کنند. با استفاده از وب سایت اتوبوسرانی از کلیه مسیرهای اتوبوس درون شهری تهران و نقشه مسیرها مطلع شوید. اتوبوس های تهران مجهز به جی پی اس (GPS) می باشند و زمان حرکت و ورود و خروج اتوبوس ها و BRT کاملا مشخص است. برای کسب اطلاعات کامل درباره زمان حرکت اتوبوسها و مسیرهای آنان می توان از نمایشگرهایی که در ایستگاهها نصب شده استفاده کرد. با استفاده از نمایشگرها در ایستگاه اتوبوس می توانید مسیر اتوبوس مورد نظر خود را به راحتی پیدا کنید. همچنین مسافران می توانند با استفاده از نمایشگرها نزدیک ترین ایستگاه اتوبوس به محل مورد نظر را شناسایی نمایند.

خطوط 10 گانه اتوبوس های بی آر تی نیز می توانند شما را در دسترسی به تهران و تمام مناطق 22 گانه اش یاری کنند. برای آشنایی بیشتر می توانید به نقشه مراجعه کنید. دیگر سامانه های مهم اتوبوسرانی تهران شامل اتوبوس خط 6، اتوبوس های شبانه و سامانه جانبازان و معلولان می باشد. نقشه اتوبوس تهران را می توانید در تصویر زیر مشاهده کنید.

دسترسی تهران در BRT

دسترسی تهران در BRT

تاکسی های درون شهری تهران

تاکسی ها در تهران زیر نظر مستقیم شهرداری اداره می شوند و در چهار گروه تاکسی گردشی، تاکسی خطی، تاکسی تلفنی یا بیسیم و تاکسی ویژه فعالیت می کنند. 46 پایانه تاکسی در تهران تعبیه شده است که با نرخ مصوب شهرداری و در مسیرهای مشخص تردد می کنند . وب سایت تاکسیرانی تهران تمامی اطلاعات لازم را درباره مسیرها و قیمت های مختلف در اختیار شما قرار می دهد.

تاکسی های آنلاین، گزینه ای ارزان

برای استفاده از تاکسی های آنلاین می توانید اپلیکیشن شرکت های مختلف را که خدمات تاکسی ارائه می دهند، برروی گوشی خود نصب کنید و با چند کلیک با صرف هزینه کمتر در تمام نقاط شهر تهران تردد کنید. با دانلود نرم افزار مربوطه می توانید در اپلیکیشن ثبت نام کرده سپس بعد از وارد کردن اطلاعات لازم مسیر خود را مشخص کنید. هزینه تاکسی های آنلاین معمولا به صورت آنلاین پرداخت می گردد. مشخصات تاکسی و راننده به راحتی در برنامه ذکر می شود.

به غیر از موارد ذکر شده استفاده از موتور سیکلت ها برای حمل و نقل درون شهری پدیده رایجی در کلانشهر تهران است که دسترسی به تهران را در ترافیک های شدید روزانه آسانتر می کند. علاوه بر موتور، دوچرخه سواری در خطوط ویژه دوچرخه سواران نیز راه دیگری برای تماشای تهران بزرگ است.

نام مناطق مختلف تهران

نام مناطق- مختلف تهران

سایت جامع حمل و نقل و ترافیک ایران ماوا

سایت جامع ترافیک حمل و نقل هوشمند یکی از سایت های کاربردی است که با استفاده از آن می توان اطلاعات مفیدی از شهر تهران و چند شهر بزرگ دیگر مانند مشهد و اصفهان کسب کرد. برای دسترسی به تهران می توانید از این وبسایت نیز استفاده کنید.

در این سایت نقشه کامل تهران به همراه اماکن مهم، ایستگاه های اتوبوس، تاکسی و مترو ، معروف ترین رستوران های تهران، مراکز خرید، جاذبه های گردشگری، پمپ بنزین ها و تمامی اطلاعات مفید و کاربردی طراحی شده است. در این نقشه می توانید راههای دسترسی به تهران را از نقطه ای به نقطه دیگر با استفاده از انواع وسایل نقلیه بررسی کنید. سایت ایران ماوا تمام خصوصیات سایت حمل و نقل و ترافیک تهران را در خود جای داده است تا هموطنانی که به تهران سفر می نمایند با راه های ارتباطی آشنا شوند و سریع تر به مقصد برسند.

همچنین اگر قصد اسکان و میل نمودن غذا در شهر تهران را دارید، برای اجاره آپارتمان مبله در تهران و آشنایی با بهترین رستوران های تهران می توانید به سایت ایران ماوا مراجعه نمایید و از سفر خود به تهران خاطره ای دلنشین رقم بزنید. سایت ایران ماوا یکی از معتبرترین سایت های ارائه کننده آپارتمان مبله در سراسر ایران است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط
فهرست