صدای سمفونی فرش در موزه فرش ایران

937
بخش های مختلف موزه فرش ایران

موزه فرش تهران یکی از با ارزش ترین موزه های هنر و صنایع دستی ایران محسوب می شود. مانند این مجموعه نفیس در ایران و خاورمیانه نیست و برای توصیف آن باید به شعرهای قدیمی و ناب رجوع کرد. اما هیچ شعری نمی تواند ارزشمندی موزه فرش تهران را به وصف دربیاورد. در این مجموعه آثار بزرگان ایران هفته میباشد، آثاری که دل هر هنرمندی را به سمت خود میکشاند.

موزه فرش تهران در ۲۲ بهمن سال ۱۳۵۶ به دستور فرح پهلوی زن محمدرضا شاه پهلوی احداث گردید و تا به امروز به فعالیت های نوین خود ادامه داده است. برای اطلاعات بیشتر در این باره می توانید در این مطلب با سایت ایران ماوا همراه باشید. سایت ایران ماوا یکی از معتبرترین سایت های ارائه کننده آپارتمان مبله و سوئیت در ایران است که به موضوعات داغ گردشگری می پردازد.

موزه فرش ایران

موزه فرش ایران

دستاوردهای موزه فرش تهران

موضوع فرش و فرش بافی در ایران به سالیا ن نزدیک بر نمی گردد. ماجرای بافتن فرش ریشه در فرهنگ هر خطه از ایران دارد و به سالیانی دور بر می گردد. هر نقطه از ایران را نگاه کنید، فرشبافی با فرهنگ های مختلف را مشاهده خواهید کرد. محصولاتی که ریشه فرهنگی هر خطه از ایران را انعکاس می دهد. اگر به محصولات دستباف و صنایع دستی هر منطقه از ایران توجه کنید به خوبی متوجه خواهید شد که این محصولات راوی یک داستان خاص از سرزمینی در ایران هستند.

تحولاتی در سال 56

در سال 1356 برنامه ای ریخته شد تا تمامی این داستانهای روایی و حماسی در کنار یکدیگر جمع شوند تا داستانی ارزشمندتر را بسازند. موزه فرش تهران با خود دستاوردهایی را دارد که نمونه های خارجی این نوع مکان ها در خود ندارد. این مجموعه فرصت بسیار عالی است که پژوهشگران این رشته بتوانند بر فرش های ایرانی پژوهش و تحقیق کنند.

اگر شما هم جز آن دسته از افراد هستید که دوست دارید از این مجموعه دیدن کنید، به سمت تهران بزرگ حرکت نمایید و پارک لاله را مقصد خود قرار دهید. موزه فرش تهران در انتهای این میدان واقع شده که آثارهای مختلف از جمله آثار استاد عبدالعزیز فرمانفرمائیان در آن قرار دارد.

موزه فرش تهران

موزه فرش تهران

آثار موجود در موزه فرش

یکی از مهمترین ویژگی های موزه فرش ایران که در تهران واقع شده، جمع آوری و نگهداری فرش هایی است که از قدرتشان سال های بسیار زیادی می گذرد. برخی از این آثار قدمت خلق اثرشان مربوط به قرن نهم هجری می باشد. اگر دانشجوی رشته های نساجی هستید یا به فرش بافی علاقه مندید با مراجعه به موزه فرش می توانید تجربیات بسیار زیادی را کسب کنید. در این مجموعه از نقاط مختلف ایران مانند اصفهان، تبریز، کاشان، کرمان، کردستان و خراسان فرش موجود می باشد.

آثار برجسته موزه فرش تهران

در این مجموعه اثار بسیار زیادی از فرش ‌ها، قالیچه ‌ها و تابلو فرش ‌هایی نفیس وجود دارد. وجود قالیچه‌ هایی با تصاویر شاهنامه بایسنقری  از نمونه های بارز آثار این مجموعه به شمار می رود. وجود فرش از نقاط مختلف کشور باعث شده تا ارزش این مجموعه بیش از پیش باشد.

همانطور که گفته شد این موزه و فرش هایش انعکاس دهنده سنت، آیین و فرهنگ های مختلف بوده است. در زمانه ای به سر می کنیم که تمامی فضاها را فرش های ماشینی پر کرده اند، در این مکان ارزش فرش های دستباف بیشتر نمایان می شود.

آثار موزه فرش ایران

آثار موزه فرش ایران

کتابخانه موزه فرش تهران

این مجموعه به جز ارائه فرش های نفیس و قیمتی، کتابخانه ای را برای تحقیقات بیشتر احداث کرده است. در این کتابخانه چیزی حدود 3500 جلد آثار به زبان‌ های زنده دنیا مانند فرانسوی، انگلیسی، آلمانی و عربی برای تحقیق محققان وجود دارد.

معماری منحصر به فرد موزه فرش تهران

یکی از نکات بسیار جالب این مجموعه معماری منحصر به فرد آن است. نمای بیرونی ساختمان موزه فرش تهران شبیه دار قالی می باشد. این مجموعه نمونه بارزی از آثار محتوایی در بین سایر موزه ها است. ساختمان، کتابخانه و معماری این بنا همه معرفی کننده فرش های ایرانی هستند.

مشخصات موزه

مساحت موزه فرش تهران حدود ۳۴۰۰ متر می باشد. ساختمان این مجموعه از دو تالار مجزا تشکیل شده که یکی در طبقه همکف و دیگری در طبقه بالاتر قرار دارد. تالار همکف که به تالار اصلی معروف است، آثار تاریخی را در خود گنجانده و به نمایش می گذارد. تالار طبقه بالا مختص نمایشگاه های مختلف می باشد.

زمان بازدید از موزه فرش

بازدید از شهر فرش تهران در همه روزهای سال به جز تعطیلات رسمی و ایمنی برای بازدیدکنندگان میسر می باشد به جز روزهای دوشنبه. اگر دوست دارید که راهی موزه فرش شوید ساعت های بین 9 تا 17 را انتخاب نمایید. در تابستان ها این ساعت متغیر بوده و تا ساعت 6 ادامه پیدا می کند.

تلفن تماس موزه فرش : ۸۸۹۶۲۷۰۳

بخش های مختلف موزه فرش ایران

بخش های مختلف موزه فرش ایران

دسترسی های موزه فرش تهران

برای رسیدن به موزه فرش ایران به راحتی می توانید از وسیله های حمل و نقل عمومی استفاده کنید. اتوبوس، مترو و تاکسی از جمله مواردی هستند که دسترسی به این مکان را برای مسافران آسان تر کرده اند. اگر از مترو استفاده می کنید، خط چهار مترو را انتخاب کنید خود را به میدان انقلاب برسانید و از آنجا به خیابان کارگر شمالی بروید. اگر مایلید از اتوبوس استفاده نمایید، اتوبوس ‌های مسیر میدان آزادی به میدان هفت تیر و میدان آزادی به میدان ولیعصر بهترین خطی هستند که در پیش روی شما قرار دارند.

اسکان در شهر تهران

بسیاری مسافران برای بازدید از موزه فرش به تهران سفر می کنند. نه تنها ایرانی ها بلکه توریست ها و گردشگران بسیار زیادی از اقصی نقاط جهان به این مکان رجوع می کنند. اگر اهل تهران نیستید، برای اسکان در شب در پایتخت نگران نباشید. ایران ماوا این مشکل را به خوبی برطرف ساخته است. این سایت با اجاره آپارتمان مبله در تهران و اجاره سوئیت در تهران این مشکل را به خوبی از بین برده است. سایت ایران ماوا هزینه های سفر شما را به طور چشمگیری کاهش می دهد. برای آشنایی بیشتر در این باره می توانید به صفحه اصلی سایت ایران ماوا یا مطلب ” سیر تا پیاز شناخت خانه و آپارتمان مبله ” مراجعه کنید.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط
فهرست