آشنایی با دانشگاه خوارزمی تهران

10K
اجاره سوئیت در تهران

بیشتر دانشگاه های ایران  همچون دانشگاه خوارزمی تهران زیر نطر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فعالیت می کنند به غیر از دانشگاه های خاص که زیر نظر وزارت  های مربوط به خود فعالیت می کنند. از جمله دانشگاه قوه قضاییه که به نام دانشگاه علوم قضایی شناخته می شود و یا دانشگاه صنعت نفت که زیر نطر وزارت نفت کار می کنند.

 ازجمله دانشگاه های واقع در تهران که زیر نظر وزارت علوم هستند دانشگاه خوارزمی می باشد. دانشگاه خوارزمی یکی از دانشگاه های دولتی تهران با نام سابق دانشگاه تربیت معلم تهران می باشد که به نام دانشمند بلند پایه ی ایران محمد خوارزمی نامگذاری شده است.

تاسیس دانشگاه خوارزمی تهران

 دانشگاه خوارزمی در سال 1297 تاسیس شد و بعد از دانشگاه هنر تهران دومین دانشگاه قدیمی به حساب می آید. دانشگاه خوارزمی در زمینه های مختلف علوم پایه، انسانی، مهندسی، تربیتی و… از مقاطع کارشناسی تا دکتری دانشجو می پذیرد. اخیرا نیز پردیسی در کرج به آن اضافه شده است.

 

انتخاب نام خوارزمی برای دانشگاه

دانشگاه خوارزمی در طول سالهایی که فعالیت می کرده است چندین بار دچار تغییر نام شده است. در سال 1312 این دانشگاه از دانشسرای عالی تغییر نام یافت و در سال 1353 نیز از دانشسرای عالی به دانشگاه تربیت معلم تغییر یافت. در سالهای 81 الی 82 نام دانشگاه به خوارزمی تغییر پیدا کرد که این موضوع با تایید شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم همراه بود.

 از بهمن ماه سال 1390 نام دانشگاه رسما به دانشگاه خوارزمی تغییر یافت.

مسیر های دسترسی به دانشگاه خوارزمی

دانشگاه خوارزمی، یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های ایران، دارای دو پردیس اصلی است: پردیس تهران و پردیس کرج. در اینجا به معرفی پردیس تهران و مسیرهای دسترسی به آن می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید:با مترو تهران از سراسر پایتخت دیدن کنید

موقعیت پردیس تهران دانشگاه خوارزمی:

 – آدرس: تهران، خیابان مفتح جنوبی، نرسیده به میدان هفت تیر، نبش خیابان خاقانی.

مسیرهای دسترسی به پردیس تهران دانشگاه خوارزمی:

1. مترو:

– ایستگاه شهید مفتح: نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به دانشگاه خوارزمی است. پس از خروج از ایستگاه، می‌توانید با چند دقیقه پیاده‌روی به دانشگاه برسید.

– خط مترو: ایستگاه شهید مفتح در خط ۱ (قرمز) مترو تهران قرار دارد.

2. اتوبوس:

– خطوط اتوبوسرانی: چندین خط اتوبوس در خیابان‌های اطراف دانشگاه حرکت می‌کنند. می‌توانید از اتوبوس‌های عبوری از میدان هفت تیر یا خیابان مفتح جنوبی استفاده کنید.

– ایستگاه‌های نزدیک: ایستگاه‌های اتوبوس در نزدیکی میدان هفت تیر و خیابان مفتح جنوبی به دانشگاه دسترسی آسانی دارند.

بیشتر بخوانید : آشنایی با دانشگاه تربیت مدرس تهران و توضیحات تکمیلی

3. تاکسی و تاکسی‌های اینترنتی:

– تاکسی: تاکسی‌های خطی و تاکسی‌های شهری که در مسیر خیابان مفتح جنوبی و میدان هفت تیر حرکت می‌کنند، به راحتی شما را به دانشگاه می‌رسانند.

– تاکسی‌های اینترنتی: استفاده از اپلیکیشن‌های تاکسی اینترنتی مانند اسنپ و تپسی نیز گزینه‌ای مناسب برای دسترسی سریع و راحت به دانشگاه است.

4. خودروی شخصی:

 – مسیرهای اصلی: اگر قصد دارید با خودروی شخصی به دانشگاه بروید، می‌توانید از مسیرهای اصلی زیر استفاده کنید:

 – بزرگراه مدرس: پس از ورود به خیابان مطهری و سپس خیابان مفتح جنوبی.

– خیابان انقلاب: از میدان فردوسی به سمت خیابان مفتح جنوبی حرکت کنید.

– خیابان کریم‌خان زند: از میدان هفت تیر به سمت خیابان مفتح جنوبی.

– پارکینگ: در نزدیکی دانشگاه، پارکینگ‌های عمومی وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید.

 

شما میتوانید با اجاره سوییت در مرکز تهران یا اجاره ماهانه آپارتمان مبله در تهران دسترسی خوبی به این دانشگاه داشته باشید.

اهداف تربیت معلمی دانشکده خوارزمی

دانشگاه خوارزمی ابتدا به جهت تامین نیاز آموزش پرورش به معلمان ابتدایی و دبیرستان تاسیس شد. دانشگاه خوارزمی که در زمان وزارت میرزا احمد خان بدر تاسیس شد در محله ی تخت زمرد و ساختمان وزارت فرهنگ قرار داشت. ریاست دانشگاه تا ده سال بر عهده ی ابوالحسن خان فروغی بود.

نظارت بر دانشگاه بر عهده ی اسماعیل مرآت بوده است که وی بعد ها به سمت وزارت مشغول شد. همانطور که در بالاتر نیز اشاره شد این دانشگاه به جهت تامین نیاز به معلمان ابتدایی و دبیرستان تاسیس شد از این رو دارای دو کلاس بود، یکی برای آموزش به معلمان ابتدایی و دیگر برای آموزش به دبیران دبیرستان ها.

 

اساتید و دانشجویان به‌نام دانشگاه خوارزمی تهران

اساتید زیادی در این دانشگاه فعالیت می کردند که عبارت اند از: عباس اقبال آشتیانی، غلامحسین رهنما، فاضل تونی، عبدالعظیم قریب، علی‌اکبر سیاسی، حبیب‌الله ذوالفنون، عیسی صدیق، بدیع‌الزمان فروزانفر، مصورالسلطان نقاش و دکتر رضا زاده شفق علامه فاضل تونی، دکترمحمد خوانساری و…   

از محصلان مشهور این دانشگاه نیز می توان به موارد زیر اشاره کرد: سید فخرالدین شادمان، دکترخانبابا خانصدری، محمود نجم‌آبادی، حسینعلی بهرامی، سید اسد الله سپهربهبهانی، مهندس محمود خلیلی، مهدی‌خان امید، نصرت ‌الله باستان، حمید عنایت، محمود عنایت، علی عنایت و جلال عنایت اشاره کرد. موارد آخر به برادران عنایت شناخته شده اند.

 

درباره دانشگاه خوارزمی

در پایین به مواردی از تغییرات و اتفاقاتی که این دانشگاه به آنها دچار شده است می پردازیم:

دارالمعلمین در سال 1307 به دارالمعلمین عالی تغییر یافت که دلیل این موضوع نیز نیاز جامعه به معلمین در مقاطع مختلف در نتیجه ی تغییر اهداف اساسنامه بود. این واقعه در زمان وزیر معارف وقت یعنی میرزا یحیی قره گوزلو صورت گرفت.

در تاریخ 21 آذر ماه موضوع استخدام فارغ التحصیلان دانشگاه خوارزمی مطرح شد. این موضوع در مجلس شورای ملی مطرح شد که در نتیجه ی آن دارالمعلمین به دو قسمت علمی و ادبی تقسیم شد. بخش علمی به رشته های طبیعی، ریاضی، فیزیک و شیمی می پرداخت و بخش ادبی نیز به رشته های فلسفه، ادبیات، تاریخ و جغرافیا می پرداخت.

 در سالهای ابتدایی تاسیس دانشگاه چند معلم فرانسوی استخدام شدند که نتیجه ی این امر افزایش تعداد دانشجوها و کم شدن فضا بود.

در سال 1311 دکتر عیسی صدیق را به ریاست دارالمعلمین منصوب کردند که این امر از وزارت معارف انجام یافت و ساختمان ریاست نیز در همان سال به ساختمان نگارستان انتقال یافت.

یکسال بعد یعنی در سال 1312 نام دارالمعلمین به دانشسرای عالی تغییر کرد.

دانشسراهای حوزه های مختلف تحصیلی دانشگاه خوارزمی

بعدها استادان ایرانی که در دانشگاه های خارج از کشور تحصیل کرده بودند را به استخدام دانشگاه در آوردند که در نتیجه ی آن رشته های تحصیلی زیاد شدند. به تمامی دانشجویان شغل دبیری آموزش داده می شد و آزمایشگاه های فیزیک، شیمی، طبیعی، روانشناسی و علوم تربیتی تاسیس شدند. در سالی که دانشگاه تهران به دستور رضاشاه ساخته شد یعنی در سال 1313 بخش دانشسرای عالی دانشگاه خوارزمی به دانشگاه ادبیات تبدیل شد. بخش علمی نیز تبدیل به دانشکده علوم دانشگاه تهران شد و دانشسرا استقلال خود را از دست داد.

از این تاریخ تا  آذر 1388 کارکرد دانشگاه تنها پذیرش دانشجویانی بود که داوطلب دبیری بودند. در بین این سالها ساختمانی در جاده قدیم شمیران اجاره شد و دانشسرا در آن استقرار یافت و چاپخانه نیز در همانجا تاسیس شد.

در سال 1342 در 31 مرداد ماه دانشسرای عالی انحلال یافت و سازمان تربیت معلم و تحقیقات تربیتی به جای آن تاسیس شد که عکس این اتفاق یعنی تبدیل دوباره ی سازمان تربیت معلم به دانشسرای عالی ئر سال 1346 پس از ایجاد وزارت علوم و آموزش عالی صورت گرفت. پس از این امر، دانشسرا زیر نظر وزارتخانه قرار گرفت.

 

دانشگاه تربیت معلم خوارزمی در کشور

در سال 1353 بار دیگر نام دانشگاه به دانشگاه تربیت معلم تغییر یافت و اداره ی آن نیز به شکل هیات امنایی شد. بعدها با تبدیل شدن به دانشگاه دانشسراهایی در شهرهای زاهدان، سنندج و یزد تاسیس شدند و مدارس علوم اراک و کاشان تحت پوشش دانشگاه قرار گرفتند  و در سال 1366 دانشگاه سبزوار و در سال 1368 دانشگاه تبریز تاسیس شد.

واحدهای وابسته ی دانشگاه همگی با تصویب شورای گسترش اموزش عالی در سال 1369 همگی منفک و مستقل شدند. نام دانشگاه از سال 1390 به دانشگاه خوارزمی رسما تغییر یافت. تا این زمان نام دانشگاه تربیت معلم بود. دانشگاه علوم اقتصادی نیز در این دانشکده از سال 1393 ادغام شد.

ابتدا دانشگاه خوارزمی زیر نظر کارشناسان فرانسوی بود وبعدها از سال 1973 هجری تا انقلاب 1357 زیر نظر دانشگاه کالیفرنیای لس آنجلس قرار گرفت.

 

نام های متفاوت دانشگاه از ابتدا تاکنون

نامهایی که این دانشکده از زمان تاسیس تا به کنون داشته است عبارت بودند از:

دارالمعلمین مرکزی، دارالمعلمین عالی، دانشسرای عالی، وحدت دانشسرای عالی با دانشگاه تهران، دانشسرای عالی یک واحد دانشگاهی مستقل در دانشگاه تهران، استقلال دانشسرای عالی، سازمان تربیت معلم و تحقیقات تربیتی، دانشسرای عالی، دانشگاه تربیت معلم، دانشگاه خوارزمی.

 

آدرس پردیس دانشگاه خوارزمی

دانشگاه خوارزمی دارای دو پردیس است که یکی از آنها در تهران و دیگری در کرج واقع شده است. پردیس تهران این دانشگاه در خیابان مفتح جنوبی با مساحت دو هکتار است که مهندسی ساختمان آن به دست مهندسی روسی به نام نیکلای مارکف بوده است.

 

درباره پردیس کرج

پردیس کرج دارای وسعت بسیار بیشتری می باشد که در حدود 270 هکتار است. این پردیس در منطقه ی حصارک قرار داشته که از سال 1355 شروع به ساختن آن کردند. پردیس کرج دارای ساختمان های مسکونی سازمانی استادان و کارکنان، 23 بلوک خوابگاه، استخر، مجتمع ورزشی، ساختمان مرکزی و دانشکده ها می باشد.

بیشتر بخوانید: معرفی مراکز ناباروری تهران

کتابخانه بزرگ خوارزمی

 کتابخانه مرکزی و سالن همایشات در بهمن ماه 1387 شروع به ساخته شدن کردند. پردیسی در دانشگاه تهران مجاور دانشگاه تهران نیز قرار دارد که خودگردان است و از طریق سازمان سنجش به برگزاری آزمون و پذیرش دانشجو می پرازد. فعالیت های اداری مرکز مشخصی ندارد و در دو دانشگاه تهران و کرج انجام  می شوند.

دانشکده ها و رشته های تحصیلی دانشگاه خوارزمی

دانشگاه خوارزمی 16 دانشکده دارد که در زمینه های مختلف علوم جغرافیایی، فنی، علوم پایه، ریاضی، روانشناسی و علوم تربیتی، ادبیات و علوم انسانی، حقوق و علوم سیاسی، تربیت بدنی، شیمی، علوم زیستی، فیزیک، زمین، مدیریت، امور مالی، اقتصاد، هنر و بین الملل می باشد.

دانشکده ی علوم جغرافیایی در سال 1389 تاسیس شد و دارای 20 هیات علمی(3 استاد، 10 استادیار، 4 دانشیار، 3 مربی) و 714 دانشجو می باشد. دانشگاه در سه مقطع کارشناسی، ارشد و دکتری به فعالیت می پردازد.

بیشتر بخوانید: اجاره روزانه خانه در بلوار فردوس تهران و اجاره روزانه خانه در صادقیه تهران

دانشکده ی فنی در سال 1382 تاسیس شد و دارای رشته های مهندسی کامپیوتر، مهندسی عمران،مهندسی صنایع،کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک، مهندسی برق،علوم تصمیم ومهندسی دانش می باشد.

دانشکده ی علوم پایه شامل گروه های آموزشی زمین، زیست و فیزیک می باشد.

بدانشکده ی ریاضی نیز دارای گرایشهای مختلفی از قبیل محض، کاربردی، دبیری و علوم کامپیوتر می باشد.

دانشکده ی روانشناسی که در سال 1312 تاسیس شد شامل 8 گروه آموزشی است که عبارت اند از:

دانشکده ‌های آن عبارتند از :روانشناسی عمومی، روانشناسی تربیتی، روانشناسی بالینی، راهنمایی ومشاوره، کتابداری واطلاع‌رسانی، تکنولوژی آموزشی، برنامه‌ریزی درسی وآموزشی، فلسفه تعلیم وتربیت.

دانشکده ی ادبیات نیز در سال 1353 تاسیس شد و دارای گروه آموزشی های زیر می باشد: تاریخ، دین وفلسفه، زبان وادبیات فارسی، زبان های خارجی، زبان وادبیات عرب، جامعه‌شناسی، ومعارف اسلامی.

دانشکده ی حقوق نیز در گذشته به دست آیت الله موسوی بجنوردی بود و با اساتید آن عبارت بودند از: آیت الله محقق داماد، ابوالحسن مجتهد سلیمانی، غفور خوئینی، مهدی عباسی، علی انصاری، محمد روشن، ایرج گلدوزیان، سیدعلی آزمایش، امیروطنی، مرتضی شهبازی نیا، احمدباقری،جمشیدجعفرپور،مؤذن زادگان،مهرپور،سیدحسین صفایی،ابوالقاسم گرجی، شخص آیت الله بجنوردی و…

محله علمی پژوهشی دانشگاه با سردبیری خوئینی و مدیر مسئولی سرمدی است. این دانشکده از دانشکده های برجسته ی حقوق و فقه در کشور است.

اجاره آپارتمان روزانه در تهران یا اجاره خانه روزانه در تهران با پشتیبانی  ایران ماوا تماس بگیرید.

 

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • ابوالفضل باقری
    اسفند 13, 1402 8:21 ق.ظ

    من ابوالفضل باقری دارنده مدرک دوازده،پاسپورت و مدرک زبان انگلسی هستم میخواهم در دانشگاه خوارزمی درس بخوانم و چه زمان میتوانم ثبت نام کنم.

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست