صفر تا صد شناخت پارک گیاه شناسی تهران

7K
پارک گیاه شناسی

همه ما هر روز حداقل برای ساعتی از زمان خود را در مکان‌های شلوغ مانند خیابان‌ها می‌گذرانیم. بنابراین چقدر خوب است که هر از گاهی به مکان‌هایی پر نشاط سر بزنیم. و برای لحظاتی هم که شده فارغ از تمام دغدغه و شلوغی‌ها، از یک مکان سرسبز لذت ببریم. در این مقاله قرار است در مورد پارک گیاه شناسی تهران اطلاعاتی به دست آوریم که دانستن در مورد آن خالی از لطف نیست.

پارک گیاه شناسی تهران

پارک گیاه شناسی تهران

بیشتر بخوانید: جاهای تفریحی اطراف تهران را در ایران ماوا ببینید

خصوصیات پارک گیاه شناسی تهران

پارک گیاه شناسی تهران یکی از جاذبه‌های دیدنی در شهر تهران به شمار رفته که در دامنه جنوبی رشته کوه البرز قرار دارد. با قدم زدن در این باغ، از گشت و گذار در این مکان احساس لذت خواهید کرد و بعلاوه با انواع گل‌ها و گیاهان بومی نه تنها ایران بلکه جهان آشنا خواهید شد. جالب است که بدانید این باغ بزرگترین پارک گیاه شناسی در خاورمیانه محسوب می‌شود. در پارک گیاه شناسی تهران، در فصل‌هایی از سال جشنواره‌های مختلفی برگزار می‌شود و این فرصت خوبی برای حضور یابی در این مکان است. موزه حشرات نیز از فروردین 1397 در محوطه پارک گیاه شناسی تهران به وجود آمده است. در محوطه این باغ یک رستوران ایرانی و یک کافه وجود دارد که افراد بازدید کننده قادر به استفاده از آن‌ها هستند.

پارک گیاه شناسی تهران، محلی برای نگهداری برخی از گونه‌هایی است که در کشور ما در حال انقراض است و معمولا نگهداری این گونه‌ها نیز سخت به نظر می‌رسد. باید این نکته را به یاد داشته باشید که بسیاری از گونه‌های گیاهان آسیب پذیر بوده و گاهی خسارت به آن‌ها می‌تواند جبران نا پذیر باشد. ساعت کاری این پارک همه روزه و از ساعت 9 صبح الی 18:30 است که شما می‌توانید در این اوقات از این باغ دیدن کنید.

آشنایی با بخش‌های مختلف پارک گیاه شناسی تهران

باغ گیاه شناسی تهران دارای بخش‌های مختلفی بوده که در ادامه با آن‌ها آشنا خواهیم شد.

کلکسیون‌ها

کلکسیون‌های پارک گیاه شناسی تهران، با هدف آموزش و نمایش، در این باغ نگهداری می‌شوند. این پارک دارای هفت رویشگاه است که رویشگاه‌های هیرکانی، زاگرس، البرز جنوبی، ایرانی – تور از جمله آن محسوب می‌شوند. در ادامه به معرفی برخی از این رویشگاه‌‌ها خواهیم پرداخت.

پارک گیاه شناسی

پارک گیاه شناسی

بیشتر بخوانید: روستای بی نظیر افجه را در ایران ماوا ببینید

رویشگاه هیرکانی

این رویشگاه یکی از مهم ترین و قدیمی ترین رویشگاهها در باغ گیاه شناسی ایران است. این پارک از گیاهان علفی و چوبی و مناطق جلگه‌ای و میان بند ارتفاعات جنگلی خزر جمع آوری و کاشته شده است. این روشیشگاه از 64 گونه درختی و 29 تیره گیاهی تشکیل شده است.

رویشگاه زاگرس

این مجموعه از گونه‌های چوبی و علفی جنگل‌های زاگرس پوشیده شده و دارای شش قطعه است. در این رویشگاه در حال حاضر 42 گونه چوبی و 30 گونه علفی وجود دارد.

رویشگاه البرز جنوبی

این رویشگاه دارای 240 گونه گیاهی بوده که جمع آوری آن به مدت 4 سال به طول انجامیده است. این مجموعه یکی از زیبا ترین مجموعه‌های گیاهی در پارک گیاه شناسی تهران محسوب می‌شود.

پارک گیاه شناسی پایتخت

پارک گیاه شناسی پایتخت

اقلیم قفقاز

منطقه قفقاز دارای کلکسیون گیاهی با درختان بلند مازو و آوری در بخش جنوبی شرقی و در غرب جنوب غربی آسیا افرا و درختان بارانک تکمیل شده است.

گلخانه جنوب ایران

ساخت گلخانه جنوب ایران در پارک گیاه شناسی تهران در سال 82 به پایان رسید و از یک قسمت تشکیل شده است. بخش اول در واقع نهال‌های درختان مانگرو است. بخش میانی نسبت به بخش‌های دیگر دارای شرایط نورگیری بیشتری است و از گونه‌های درختی جنوب ایران می‌توان به نخل، کنار، کهور و ششم اشاره کرد. در بخش انتهایی نیز سه باغچه وجود دارد و برای گیاهانی همچون نیلوفر درختی و درمان عقرب و غیره.

نگاهی به تاریخچه پارک گیاه شناسی تهران

این پارک یکی از 10 باغ گیاه شناسی برتر جهان محسوب شده که در سال 1348 توسط کارشناسان ایرانی و با همکاری تعدادی کارشناس خارجی شروع به فعالیت کرد. این پارک زیر نظر موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور اداره می‌شود. این پارک دارای 145 هکتار است و در اراضی چیتگر تهران قرار درد. این پارک گیاه شناسی دارای آب و هوایی نیمه خشک دارد و در آن گیاهان بومی و غیر بومی در فضای باز و گلخانه ای کشت می‌شنوند. این پارک یکی از مکان‌هایی است که در آن تحقیقات علوم گیاهی و همچنین به آموزش مردم و لزوم اهمیت به گیاهان آموزش داده می‌شود.

اسکان در تهران

ایران دارای جاذبه‌های گردشگری زیادی است که یکی از بهترین آن‌ها پارک گیاه شناسی تهران است. در اینجا به هر گوشه‌ای که نگاه اندازید، انگار مشغول تماشای یک نقطه از جهان هستید. این پارک دارای گیاهان ارزشمندی بوده که به سختی وارد این باغ شده‌اند. دیدن این چنین مکانی هم فال است و هم تماشا. در واقع با بازدید از این پارک می‌توانید، هم از دیدن مناظر لذت ببرید و هم می‌توانید از مطالب آموزشی آن مکان استفاده کنید. نمونه‌های گیاهی در این مکان تحت نظر کارشناسان و به صورت علمی نگهداری می‌شوند. اگر در هنگام سفر به تهران در پی اجاره آپارتمان مبله در تهران و یا اجاره سوئیت مبله در تهران هستید، ایران ماوا بهترین گزینه برای شما به شمار می رود. این سایت با ارائه مقرون به صرفه ترین تعرفه ها هزینه های سفر شما به پایتخت را به طور چشمگیری کاهش می دهد

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط
فهرست