روستای بی نظیر افجه را در ایران ماوا ببینید

8K
طبیعت زیبای روستای افجه

در این مقاله می خواهیم شما را با یکی از گردشگری ترین روستای های استان تهران آشنا کنیم که جذابیت خاصی در بین روستاهای پایتخت دارد. افجه یکی از روستاهای بسیار با صفا و جذابی است که مردم تهران به دلیل آلودگی هوا روزهای تعطیلات خود را در آن سر می کنند. برای آشنایی بیشتر با سایت ایران ماوا همراه باشید.

آشنایی با روستای افجه

جمعیت این روستا حدود 1400 نفر هستند که از 440 خانوار تشکیل شده است. نام های دیگر این روستا افچه ، اوجه ، اوچه است. زبان رسمی مردم روستا مازندرانی است. اهالی روستا به جز باغداری و کشاورزی به گله داری نیز مشغول هستند. در واقع شغل اصلی مردم این روستا گله داری و کشاورزی است. افراد این روستا حدود 3 هزار گوسفند و بز دارند.

طبیعت زیبای روستای افجه

طبیعت زیبای روستای افجه

روستای افجه کجاست؟

روستای افجه در شهرستان شمیرانات استان تهران قرار دارد. این روستا جزئی از روستاهای دهستان لواسان کوچک است. افجه یکی از روستا های بزرگ و آباد این منطقه یعنی شهر لواسان است که اهالی روستا آن را پایتخت لواسان کوچک می نامند. این روستا در ناحیه کوهستانی و سردسیر قرار دارد که آب و هوای بسیار مرطوب و خنکی را دارا می باشد.

جاهای دیدنی روستای افجه

روستای افجه باغات میوه، آبشارها و رودخانه های فراوانی دارد که آب مصرفی روستا از همین رودخانه ها تامین می شود. این روستا دارای زمین های کشاورزی بسیار فراوان و باغ های بسیار بزرگی است که در آن گندم و جو کشت می کنند. از میوه های باغات افجه می توان به: آلبالو، گیلاس، گلابی و سیب اشاره کرد. رودخانه های این روستا نیز به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری روستاهای تهران شناخته می شوند و علاقه مندان زیادی دارند.

آبشار موآب

آبشار موآب یکی از آبشار های بسیار زیبا و خروشان روستای افجه است که در ارتفاع 180 متری قرار گرفته است. این آبشار در فصل زمستان به دلیل بارندگی آب بیشتری دارد. آبشار موآب در نزدیکی آبشار پسچویک قرار دارد و با چند دقیقه پیاده روی می توانید بین این دو آبشار جابه جا شوید.

آبشار پسچویک

آبشار پسچویک زیباترین و خروشان ترین آبشار روستای افجه است. این آبشار 15 متری در سینه کش قله ساکا قرار دارد و نمای زیبایی را برای روستا ایجاد کرده. آبشار پسچویک یکی از نقاط پر طرفدار افجه است که در اکثر مواقع دور آن شلوغ می باشد.

دشت هویج

یکی از قشنگ ترین بخش های پایتخت ایران که در روستای افجه قرار دارد دشت هویج است. این دشت به دلیل اینکه در زمان قدیم  اهالی روستا در آن هویج می کاشتند به دشت هویج نامگذاری شده است. یکی از نام دیگر این دشت، گرچال است که که توسط مردم روستا نامیده شده است. می توان گفت که روستای افجه بیشتر معروفیت خود را مدیون دشت هویج است. پس اگر به این روستا می کنید حتما سری به این دشت زیبا بزنید.

دشت هویج

دشت هویج

محله چراغان

یکی از دیدنی های دیگر این روستا محله چراغان است. این محله به دلیل بافت سنتی اش محبوب شده است.  یکی معروف ترین چیزهایی که در این محله وجود دارد سقاخانه  حضرت ابوالفضل العباس (ع) است. محله چراغان دارای کوچه های قدیمی است که قدم زدن در آن حس خوب و آرامش را شما منتقل می کند. به شما توصیه می کنم حتی برای لحظاتی ام که شده حتما به این محله بروید و این حس زیبا را تجربه کنید.

قصر ناصرالدین شاه

حال لازم است کمی درباره مکان های تاریخی روستای افجه نیز با شما صحبت کنیم. قصر ناصرالدین شاه همانطور که از نامش پیداست محل زندگی ناصرالدین شاه بوده است. این قصر در ضلع شمالی روستا افجه ساخته شده است قصر ناصرالدین شاه توسط اعتمادالدوله ساخته شده است اما امروزه تنها 1.5 متر از دیوار این قلعه باقی مانده است.

قلعه ساکا

یکی از معروفترین آثار باستانی این روستای تاریخی قله ساکا است. این قلعه که در بلند ترین بخش روستا قرار دارد متعلق به قرن دوم و سوم هجری است. اما متاسفانه آثار زیادی از این قلعه باقی نمانده است.

حمام قاجار

در روستای افجه یک حمام وجود دارد که در حاضر فعال است و مردم آن روستا از این حمام استفاده می کنند. نام این حمام ، حمام قاجار است که در دوره قاجار ساخته شده. البته بعضی جاهای این حمام تخریب و پس از آن نوسازی شده است ولی هنوز شکل سنتی خود را حفظ کرده. حمام قاجار یکی از معروف ترین حمام های قدیمی استان تهران است که همه ساله گردشگران زیادی را به افجه جذب می کند.

چه زمانی به روستای افجه سفر کنیم؟

اگر می خواهید به این روستا سفر کنید بهترین زمان برای سفر کردن به این روستا فصل بهار و تابستان است. در فصل بهار شکوفه درختان منظره زیبا و چشم نوازی را ایجاد می کند. در فصل تابستان به دلیل گرمای هوای پایتخت، ساکنین آن نیاز دارند به یک منطقه خوش آب و هوا سفر کنند. این روستا یکی از روستای مرطوب و خنک است که می تواند انتخاب خوبی برای گشت و گذار باشد.

از دلیل دیگری که به شما توصیه می کنیم به روستای افجه سفر کنید این است که مسیر شهر تهران تا این روستا حدود 30 کیلومتر است که می توانید حتی با پای پیاده و یا با دوچرخه به آن سفر کنید.

چند نکته برای سفر به روستای افجه

چند نکته برای سفر به روستای افجه

چند نکته برای سفر به روستای افجه

برای اینکه بخواهید به روستای افجه سفر کنید باید از قبل چند نکته را بدانید تا با مشکل مواجه نشوید. این است. در روستای افجه مهمان خانه وجود ندارد که شب بتوانید در آن اقامت کنید. در فصل زمستان به دلیل سرد بودن هوا از سفر به روستای افجه خودداری کنید. همچنین این روستا به دلیل داشتن حیوانات وحشی می تواند محل خطرناکی در زمستان برای شما باشید. برای آشنایی با سایر روستاهای تهران می توانید به مطلب “بهترین روستاهای اطراف تهران برای تفریح ” مراجعه کنید.

اسکان در شهر تهران هنگام مراجعه به روستای افجه

در این مطلب با روستا افجه و زوایای مختلف آن بیشتر آشنا شدید. اگر جز افرادی هستید که از دیگر شهرهای کشور به بازدید از روستاهای اطراف تهران می روید برای اسکان به سایت ایران ماوا مراجعه نمایید. ایران ماوا شما را در تهیه اسکان با ارائه اجاره آپارتمان مبله در تهران و اجاره سوئیت در تهران پشتیبانی می کند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط
فهرست