مناطق دیدنی فیروزکوه هوش از سرتان خواهد برد

717
مناطق دیدنی فیروز کوه

یکی از زیبا ترین گزینه ها برای سفر به خصوص برای تهران نشینان، انتخاب کوه و طبیعت سر سبز است. فیروزکوه یکی از مناطقی است که پایتخت نشینان در آن می توانند فضاهای بکر زیادی مانند کوه و طبیعت سرسبز را داشته باشند. بسیاری از انسان هایی که به فیروز کوه سفر می کنند، نسبت به مناطق دیدنی فیروزکوه بی اطاع هستند و اغلب برای گشت و گذار در دل کوه و استفاده از آب و هوای بی نظیر آن، این منطقه را انتخاب می کنند. ایران ماوا در این مطلب مناطق دیدنی فیروزکوه را مورد بررسی قرار می دهد تا بتوانید از تمامی نقاط این شهر استفاده نمایید.

مناطق دیدنی فیروز کوه

مناطق دیدنی فیروز کوه

فیروزکوه خاستگاه داستان های باستانی

فیروزکوه  شهری که اکثر کارشناسان معتقدند بیشتر افسانه ها و وقایع فارسی باستان از جمله داستان فریدون و ضحاک در آن شهر اتفاق افتاده است. این شهر دارای چشم اندازهای طبیعی بسیاری بوده و میزبان بیش از 40 بقاع متبرکه و امامزاده می باشد. در میان این بقاع ها نام امامزاده ابراهیم است که همچون نگینی می درخشد. آستان مقدس امامزاده اسماعیل به عنوان مشهورترین آستان مقدس این شهر شناخته می شود. امامزاده ابراهیم یکی از مناطق دیدنی فیروزکوه می باشد که همیشه دارویی برای فقرا، مستضعفان و نیازمندان  بوده است.  درآمد این مکان مذهبی به مستضعفین و نیازمندان اهدا می شود. همه ساله تعداد زیادی از علاقه مندان به این مکان مذهبی مراجعه می کنند تا در این قدم خیر شریک شوند. با مراجعه به این امامزاده علاوه بر بازدید از مناطق دیدنی فیروزکوه می توانید در امر خیر شرکت نمایید.

چرا فیروزکوه را برای تفریح انتخاب کنیم؟

فیروز کوه در شمال شرقی استان تهران واقع شده است. به محض ورود به این شهر رودخانه و کوه های سر به فلک کشیده را مشاهده خواهید کرد. اگر قسمت قدیمی این را شهر دنبال کنید کوهی را می بینید که رودخانه های آن شما را به یک استراحتگاه دلپذیر دعوت می کند که با گنبدهای طلاییش قلب مردم را به خود جلب می کند. به این مناظر دیدنی آب و هوایی دلنشین و دلچسب را اضافه کنید که حال و هوای هر فردی را عوض می کند. سفر به مناطق دیدنی فیروزکوه می تواند حال و هوای شما را نیز عوض کند.

حرم مطهر امامزاده اسماعیل

حرم مطهر امامزاده اسماعیل در نزدیکی قدیمی ترین منطقه فیروزکوه قرار دارد. بنای امام زاده اسماعیل به قرن 6 برمی گردد و در طول تاریخ تغییرات زیادی را تجربه کرده است. اگر با بزرگان این شهر صحبت کنید، آنها در مورد یک امامزاده ساده در منطقه که راهروهای باریکی با چند اتاق گنبدی شکل داشت، برای شما می گویند. تقریباً 33 سال قبل با تخریب این مکان باستانی، یک معمار استان امامزاده را بازسازی کرد و یک طبقه به آن اضافه نمود. فضاهای به کاررفته در معماری بنا بسیار ساده و مستطیل شکل بوده و یک گنبد طلاکاری شده حرم امامزاده اسماعیل را پوشانده است.

امامزاده اسماعیل فیروزکوه

امامزاده اسماعیل فیروزکوه

معماری تکمیلی امامزاده اسماعیل

در سالهای اخیر به این معماری آینه کاری و چیدمان داخلی اضافه شده است. زیبایی ساده گنبدی شکلی که از 10 سال بعد در اطراف ورودی درب حرم نصب شده زیبایی زیارتگاه ها را دو چندان کرد.  در اطراف درب اصلی امامزاده، فضاهایی با طرح صخره ای برای کمک به بازدید کنندگان ساخته شده است، اما سایه این ساختمان های سنگی به اندازه درختان حرم لذت بخش نیست. کافی است که متوقف شویم و نگاهی به درختان کهنسال 500 ساله بیندازیم. فقط بازدیدکنندگان از آرامگاه و خنکای سایه این درختان لذت می برند.

اگر به برخی از پله ها در جنوب مقبره امامزاده اسماعیل توجه کنید ، میبینید که یک منبع آب در حال خروج است. اکنون نوبت شماست که با این آب پاک وضو بگیرید و  خود را تطهیر کنید. اما به یاد داشته باشید در لحظاتی که به آن گنبد طلایی خیره می شوید و در حال دعای هستید یا در وسط نماز ، سهمی برای نیازمندان نیز در نظر بگیرید.

داستانی درباره امامزاده اسماعیل

با توجه به داستان های روایت شده توسط مردم فیروزکوه ، امامزاده اسماعیل برادر امام رضا (علیه السلام) است. گفته می شود که امام زاده اسماعیل در زمان جوانی خود ، وقتی از وقایع شیعه در منطقه طبرستان و در پی آن استقرار زیدیه مطلع شد ، با هدف کمک به این گروه در فیروزکوه استقرار یافت. وقتی اخبار امامزاده اسماعیل به گوش حاکمان بنی عباس رسید، چون آنها از افزایش قدرت شیعیان می ترسیدند، تصمیم گرفتند که علیه ایشان توطئه کنند. بنابراین، در به خانه امامزاده اسماعیل حمله کردند و آن امام را محاصره کردند و پس از یک جنگ سنگین ایشان را به شهادت در آوردند. دوستداران ایشان با ساختن مقبره ای بر روی قبرستان امام زاده اسماعیل یاد این امام را برای همیشه زنده نگه داشته اند.

پل ورسک

پل ها از ساختارهای مهندسی بسیار مهم اند که قرن ها به کمک بشر آمده اند. پل ورسک یکی دیگر از مناطق دیدنی فیروزکوه است. این پل یکی از تاریخی ترین اماکن کشورمان به حساب می آید. در سال 1977 پل ورسک یا همان پیروزی به ثبت رسیده که امروزه به یک قطب گردشگری در شمال کشور تبدیل شده است. باید بدانید که پل ورسک از قدیمی ترین مسیر های ریلی در ایران است. این جاده ارتباطی که در ارتفاع 110 متری قرار دارد.

پل ورسک

پل ورسک

این پل 73 متری دو طرف دره ورسک را به یکدیگر متصل می کند. این پل قطارهای مسافربری تهران، گرگان و ساری را پشتیبانی می نماید. جالب است بدانید مهندسانی که این پل را طراحی کرده اند طول عمر این سازه را 70 سال تخمین زده اند. اما اکنون عمر این پل از مقدار تخمین زده شده مهندسان بیشتر شده و با گذشت زمان های بسیار زیاد آسیبی به این پل وارد نشده است. در هنگام بازدید از مناطق دیدنی فیروزکوه می توانید این گزینه را در اولویت سفر های خود قرار دهید. با انتخاب این گزینه به عنوان مقصد تعطیلات، تجربه یک سفر دلنشین و خاطره انگیز را به عزیزان خود هدیه خواهید داد. تجربه ای که به یکی از شیرین ترین لحظات زندگی آن ها تبدیل خواهد شد. پس این فرصت استثنایی را از دست ندهید و به مقصد دیگری فکر نکنید. برای آشنایی با سایر نقاط اطراف تهران می توانید به مطلب” جاهای دیدنی اطراف تهران ” مراجعه کنید.

اسکان در تهران

اگر در هنگام بازدید از مناطق دیدنی فیروزکوه در پی محل اسکان مانند اجاره آپارتمان مبله در تهران و اجاره سوئیت در تهران هستید، ایران ماوا را انتخاب نمایید. ایران ماوا هزینه سفر و بازدید از مناطق دیدنی فیروزکوه را کاهش می دهد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط
فهرست