بازدید از موزه های تهران، سفر به رگه های تاریخ است

6K
کاخ موزه گلستان تهران

موزه ها همواره یکی از مهیج ترین انتخاب ها برای گشت و گذار بوده اند. انتخابی که پیشینه تاریخی هر سرزمین را نشان می دهد. یکی از شهرهایی که موزه های فراوانی را در خود جای داده پایتخت کشور عزیز ایران است. موزه های تهران همیشه جز زیباترین مقاصد گردشگری ایران محسوب می شوند. موزه های تهران جزو با سابقه ترین موزه های دنیا به شمار می روند و همه ساله توریست های زیادی را به خودشان جذب می کنند. در این مطلب می توانید با بهترین موزه های تهران بیشتر آشنا شوید.

هر گوشه ای از کشور پهناور ایران را نظاره کنید، جاذبه های گردشکری شگفت انگیزی را مشاهده خواهید کرد. بازدید از تمامی انها به ماه ها و شاید سال ها زمان نیاز باشد.  با توجه به این نوع محدودیت های زمانی، در هر سفر بازدید از همه مکان ها برای ما امکان پذیر نیست. از این رو ایران ماوا سعی دارد جاذبه های گردشگری ایران را به صورتبخش های مختلف مورد بررسی قرار دهد. در اولین قدم به بررسی موزه های کشور خواهیم پرداخت. در این مطلب ما پیشنهادی برای پایتخت نشینان کشورمان ارائه خواهیم کرد تا با فکری بازتر به اوقات فراغت خود فکر کنند. قصد داریم 7  موزه برتر تهران را به شما معرفی کنیم تا  بیشتر با پیشینه تاریخی کشور عزیزمان ایران آشنا شوید.

موزه جواهرات ملی تهران

موزه جواهرات ملی تهران

خزانه داری جواهرات ملی

شما میتوانید مجموعه ای از گرانترین و ارزشمندترین جواهرات جهان را در یکی از موزه های تهران مشاهده کنید. خزانه داری جواهرات ملی که اکنون تحت مالکیت بانک مرکزی ایران می باشد، یکی از کهن ترین الماس های دنیا را در خود پنهان نموده است. بزرگترین الماس تراش نخورده جهان به نام دریا نور که وزن 182قیراط دارد را می توانید در موزه جواهرات ملی مشاهده کنید. برای اینکه اتباع خارجی به مشکل نخورند، کتابخانه در جلوی درب موزه تعبیه شده است که در آن کتاب راهنمای موزه به زبان های فرانسوی، انگلیسی، آلمانی و عربی به مراجعین اهدا می شود.

کاخ گلستان

بدون شک یکی از زیبا ترین، شکیل ترین و بهترین موزه های تهران کاخ گلستان است. این کاخ شاهکاری از سلسله قاجار بوده که ادغام صنایع دستی و معماری ایرانی پیشین با تاثیرات غربی را بازتاب دهنده می دهد. کاخ گلستان در سال 1779 میلادی محل زندگی خانواده قاجار بوده و در سال 2013 میلادی به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. یکی از شاخص ترین ویژگی های این باغ به قرن نوزدهم بر میگردد که نمایانگر سبک هنری و معماری ترکیبی دوران قاجار  و عناصر قرن 18 است که هنوز هم منبع اصلی الهام بخشیدن به هنرمندان ایرانی می باشد.

کاخ گلستان امروزه به یکی از پر مخاطب ترین و بهترین موزه های تهران تبدیل شده است و همه روزه علاقه مندان زیادی به دیدن این عمارت زیبا می آیند. شما هم می توانید در یک روز تعطیل و یا غیر تعطیل به بازدید از کاخ گلستان بپردازید.

کاخ موزه گلستان تهران

کاخ موزه گلستان تهران

کاخ سعدآباد

مجموعه تاریخی و فرهنگی سعدآباد که ترکیبی از عمارت ها و کاخ ها می باشد در کوهپایه های با طراوت و خوش آب و هوای کوه توچال و دره سرسبز دربند در منطقه تجریش، در شمال تهران واقع شده است. این مجموعه حدود 180 هکتار جنگل طبیعی، چشمه سار، قنات، گلخانه، باغ و خیابان دارد. کاخ زیبای سعد آباد در دوره قاجار ساخته شده است و پادشاهان قاجار در تابستان از این باغ خوش آب و هوا به عنوان خانه خود استفاده می کردند. امروزه این عمارت بزرگ و بی نظیر به یکی از بزرگترین و بهترین موزه های تهران تبدیل شده است. در زمان پهلوی ساخت و ساز های دیگری در این کاخ به وجود آمد. این ساخت و سازها باعث شد تا هر 18 کاخ به مح زندگی خاندان پهوی مبدل شود. جدیدترین کاخ این مجموعه، کاخ لیلا پهلوی متعلق به دختر کوچک محمد رضا پهلوی است.

کاخ سعدآباد تهران

کاخ سعدآباد تهران

موزه هنرهای معاصر تهران

این مجموعه یک پیشنهاد بسیار مناسب برای کسانی است که به هنر علاقه دارند. در موزه هنرهای معاصر تهران بیش از سه هزار مورد با ارزش از جمله نقاشی ها و مجسمه های اروپایی و آمریکایی از قرن 19 و 20 نگهداری می شود. علاوه براین هنر های مدرن و معاصر ایرانی نیز را می توانید در این موزه مشاهده کنید. در حال حاضر اعتقاد براین است که این موزه با ارزش تقریبی 3 میلیارد پوند ارزشمند ترین مجموعه هنر مدرن غربی را خارج از اروپا و ایالت متحده دارد. موزه هنرهای معاصر تهران یکی از بهترین موزه های تهران است که سالانه بازدیدکنندگان زیادی را به خود می بیند.

موزه رضا عباسی

موزه رضا عباسی، یکی دیگر از بهترین موزه های تهران که به علت چیدمان اقلام خود مشهور است. اقلام این موزه به ترتیب چیدمان ساخته شده اند. بنابراین علاقه مندان و بازدیدکنندگان می توانند پیشرفت هنر، فرهنگ و فناوری را در یک نگاه ملاحظه کنند.

 اشیای که در این موزه رضا عباسی نگهداری می شود؟

  1. مصنوعات ساخته شده از خشت پخته شده
  2.  فلز (اشیای فلزی) و سنگ ساخته شده از دوران پیش از تاریخ
  3.  سفال و پارچه
  4.  نقاشی های لاکی مربوط به دوره اسلامی
  5. نقاشی های روی بوم و کاغذ
  6.  نسخه های خطی
  7. جواهرات مربوط به دوره پیش از اسلام
  8. آثار خوشنویسی دوره اسلامی

موزه ملی ایران

موزه ملی ایران نیز یکی دیگر از بهترین موزه های تهران می باشد. این نهاد از دو مجموعه موزه دوران اسلامی و موزه ایران باستان  است که به ترتیب در سال های 1972 و 1937 افتتاح شده است. در این مکان شما شاهد قدیمی ترین و کمیاب ترین کتاب ها و سکه ها هستید. قدیمی ترین آثار نگهداری شده در موزه ملی ایران مربوط به دوره پارینه سنگی پایین است. مهم ترین ابزار سنگی فوقانی مربوط به حدود سه هزار و پانصد سال پیش می باشد. همچنین در این مجموعه شما برخی از گروه های تحقیقاتی را مشاهده می کنید که ظروف سفالی و اشیای فلزی را بر اساس دوره های مختلف تاریخی طبقه بندی می کنند.

موزه ملی ایران

موزه ملی ایران

موزه موسیقی تهران

موزه موسیقی تهران مخصوص افرادی است که با موسیقی زندگی می کنند. موزه موسیقی جز زیباترین موزه های تهران است که در منطقه شمالی پایتخت قرار دارد. این مجموعه بسیار آرامش بخش در سال 2008 در یک ساختمان سه طبقه افتتاح شده است. در این موزه شما می توانید انواع ساز های ایرانی را  که از قرن ها قبل تا به امروز ساخته شده را ببینید. حتی شما می توانید با راهنمای صوتی موزه به هر یک از مواردی را که دوست دارید، بشنوید. موزه موسیقی تهران یک مکان بسیار عالی برای شناخت تاریخ موسیقی ایران زمین است.

اسکان در تهران هنگام بازدید از موزه های پایتخت

سایت ایران ماوا در هنگام بازدید از بهترین موزه های تهران در کنار شما است. با استفاده از این سایت می توانید اجاره آپارتمان مبله در تهران ، اجاره سوئیت در تهران را با بهترین قیمت انجام دهید. ایران ماوا با توجه به پراکندگی موزه ها برای اسکان شما سراسر تهران را تحت پوشش قرار داده است. با ما به بهترین ها بیاندیشید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط
فهرست