آسایش در اجاره نشینی

343
خرید خانه یا اجاره نشینی

از دیرباز در بیشتر جوامع به خصوص کشورهای جهان سوم خرید خانه و صاحبخانه بودن نوعی برتری اجتماعی و نماد قدرت اقتصادی محسوب می شده است. اما سوالی که در ذهن بسیاری از افراد جوان نقش می بندد این است که واقعا خرید خانه امری ضروری است یا اینکه می توان آسایش در اجاره نشینی را هم تجربه کرد؟ در زمانه ای زندگی می کنیم که شکل خانه ها، فرهنگ اجاره نشینی و بسیاری از قوانین مالک و مستاجر روز به روز در حال تغییر و تحول است و دیگر نمی توان صاحب خانه بودن را امتیازی برتر به شمار آورد. چرا که می توان به راحتی آسایش در اجاره نشینی را هم به دست آورد. برای اثبات این موضوع در ادامه مبحث با ما همراه باشید.

خرید خانه یا اجاره نشینی

خرید خانه یا اجاره نشینی

آسایش در اجاره نشینی؛ واقعیت یا توهم؟

شاید زمانی داشتن خانه امتیاز محسوب می شد اما با توجه به تغییرات سبک زندگی در دنیای پیشرفته امروز و تحولات عظیم در نوع دیدگاه افراد، دیگر خرید خانه مسئله حل نشده ای نمی باشد و آسایش در اجاره نشینی امکانپذیر و دست یافتنی است. با کمی بررسی در آمار و ارقام به راحتی می توان پی برد که هزینه خرید خانه، تعمیرات و نگهداری ، بیمه حوادث و رکود مبلغی که برای خرید خانه پرداخت شده تا چه حد می تواند هنگفت و سرسام آور باشد. اگر از افرادی که اقدام به خرید خانه می کنند بپرسید مهمترین هدف شما از خرید خانه چیست؟ جواب می دهند آسایش. اما این هدف دست یافتنی در اجاره نشینی نیز به راحتی به دست می آید. می گویید چگونه؟!

شاید برای شما هم تعجب آور باشد چگونه فردی که باید هر سال به دنبال خانه جدید باشد، مبلغی بر اجاره قبلی اضافه کند یا دائما اسباب و اثاثیه منزل را جابجا نماید می تواند رنگ آسایش را ببیند؟ آسایش در اجاره نشینی توهمی بیش نیست، مگر چنین چیزی واقعیت دارد؟

کوتاه‌ترین پاسخ به این سوال این است که ممکن است اجاره نشینی دردسر داشته باشد اما باور کنید خرید خانه نیز دردسرهای خاص خودش را دارد. باور نمی کنید در ادامه با ما باشید!

ادله محکم اجاره نشینی

شاید سالهای قبل مردم دلایل محکمی برای خانه دار شدن داشتند. سبک زندگی ثابت، قیمت پایین مسکن، داشتن خانواده پرجمعیت و ساکن بودن در تمام طول عمر در یک محله و یا شهر باعث می شد تا افراد به سمت خرید خانه سوق پیداکنند. اما در سالهای اخیر وضعیت بسیار فرق کرده است. دلایلی چون قیمت بالای مسکن، کاهش نرخ ازدواج، تحصیل و یا اشتغال در شهرهای دیگر موجب شده تا نسل جدید خیلی هم به خرید خانه فکر نکند و آسایش در اجاره نشینی را به سختی های خرید خانه ترجیح بدهد. هزینه‌های نگهداری پایین‌تر، انعطاف پذیری در اجاره‌نشینی و تنوع در محل زندگی اجاره نشین بودن را مقرون به صرفه تر کرده است.

این موارد باعث شده تا بازار مسکن بیشتر از همیشه به سمت اجاره نشینی سوق داده شود و افراد آسایش در اجاره نشینی را به عنوان مزیتی برتر به صورت آگاهانه انتخاب کنند.  آگاهانه انتخاب کنند! در ادامه مهمترین علل برتری اجاره نشینی را مطرح می کنیم:

ادله محکم اجاره نشینی

ادله محکم اجاره نشینی

سریع و آسان نقل مکان می کنید

اگر در سنین کمتر خانه ای خریداری کنید و زندگی در آن باب میلتان باشد به زودی به آن خانه و محله دلبسته می شوید و این موضوع موجب می شود تا نتوانید به راحتی از آن خانه دل بکنید و به خانه دیگر نقل مکان کنید. لذا اجاره نشینی از این بابت بهتر است چرا که فرد می داند با اتمام مدت قرارداد باید به خانه دیگر نقل مکان کند.

در ثانی در هنگام ادامه تحصیل و یا کار در شهرهای دیگر و یا محله دیگر به راحتی می توان خانه ای در نزدیکی محل کار و یا تحصیل اجاره کرد و دردسرهای رفت و آمد را کاهش داد. به طور مثال افرادی که برای کار و یا تحصیل به تهران مهاجرت میکنند به راحتی می توانند بدون دغدغه برای اجاره سوییت مبله اقدام کنند و دیگر حتی نیازی به اسباب کشی هم ندارند. ثالثا اگر قصد داشته باشید در خانه ای بزرگتر و یا نوساز تر زندگی کنید به سرعت می توانید خانه خود را تعویض کنید.

در چنین مواردی اجاره‌نشینی یک مزیت به شمار می آید زیرا در کمترین زمان می توان قرارداد اجاره را فسخ کرد و در محل جدید خانه اجاره کنید. بنابراین آسایش در اجاره نشینی در این موارد به خوبی مصداق پیدا می کند.

در هنگام تقسیم اموال پیچیدگی قانونی ندارید

در موارد حقوقی، بسیار پیش می آید که در صورت به وجود آمدن مواردی چون متارکه زوجین و یا فوت برای تقسیم اموال غیر قابل منقول مانند خانه باید روند اداری پیچیده ای طی شود و موضوع انحصار وراثت و روند طولانی قانونی مطرح می شود اما در اجاره نشینی این موضوعات خود بخود کان لم یکن است. به راستی آسایش در اجاره نشینی را در این موضوع به خوب می توان حس کرد.

دردسرهای فروش خانه را ندارید

در زمان رکود مسکن یکی از مسائلی که صاحبخانه ها با آن دست و پنجه نرم میکنند، فروش خانه است. در شرایط تورم و بالا رفتن ناگهانی قیمت مسکن عملا از تعداد خریداران خانه کم می شود. بسیاری از صاحبخانه ها ممکن است برای مدتهای مدیدی منتظر فروش خانه بمانند در حالی که به مبلغ آن نیاز فوری دارند. البته این گونه ساختمانهایی که به زودی به فروش نمی رسند، حتی برای یافتن مستاجر هم دچار مشکل می شوند. از همین رو ممکن است سالها نه به فروش برسند و نه مستاجری یافت بشود تا از آن کسب درآمد کنند!

دردسرهای فروش خانه

دردسرهای فروش خانه

هزینه های کمتری پرداخت می کنید

بسیاری از افراد معتقدند که خرید خانه بسیار به صرفه تر از اجاره نشینی تمام می شود اما برای درک درست این موضوع باید گزینه های زیادی را مدنظر قرار دهید. به طور مثال برای صاحبخانه شدن باید مبلغ سنگینی برای خرید خانه پرداخت شود سپس هر از گاهی هزینه های تعمیرات و نگهداری ، هزینه بیمه ساختمان، هزینه عوارض و مالیات و هزینه شارژ ساختمان نیز به آن اضافه می گردد، ضمن این که به طول عمر ساختمان افزوده شده و از قیمت آن کاسته می شود. اما اگر به درستی بتوان پول اولیه ای را که برای خرید خانه پرداخت می شود در بازارهای سودده دیگر سرمایه گذاری کرد، می توان چند برابر بیشتر از قیمت خانه حتی با توجه به تورم و افزایش قیمت مسکن سودآوری داشت. بنابراین اجاره نشینی می تواند از این منظر گزینه اقتصادی تری باشد.

البته این موضوع نیاز به بررسی های بیشتری دارد مثلا اگر در محله های گران قیمت قصد اجاره نشینی دارید قضیه می تواند کاملا برعکس باشد. اما در کلان شهرهایی مانند تهران آسایش در اجاره نشینی است چرا که بسیار ارزان تر از خرید خانه تمام می شود. به خصوص اگر بتوان رزرو آپارتمان مبله را انتخاب کرد.

برای هر نوع تغییر راحت تر تصمیم می گیرید

شاید در سنین جوانی خرید خانه از اهمیت چندانی برخوردار نباشد اما با گذشت زمان و پا به سن گذاشتن بهتر است که برای خود خانه ای خریداری کنید. اما نکته اینجاست که با اجاره نشینی به راحتی می توان از شر خانه ای که باب میلتان نیست و یا نیاز به تعمیرات اساسی دارد خلاص شد! درنظر بگیرید سالهاست که در خانه های زندگی می کنید که در کنار اتوبان و یا محله ای شلوغ قرار دارد و به این زودیها نیز به فروش نمی رسد، در این صورت آسایش در اجاره نشینی را با تمام وجود حس خواهید کرد چرا که با مواجه شدن چنین دردسرهایی تصمیم گیری راحت تر است و سریعا قرارداد اجاره را فسخ کرده و خانه ای مناسب تر اجاره می کنید.

در انتخاب مسکن انعطاف بیشتری دارید

در طول صحبت مزایای زیادی را برای اجاره نشینی مطرح کردیم اما مهمترین نکته ای که افراد اجاره نشینی را بر خرید خانه ترجیح می دهند، انعطاف در انتخاب مسکن است. در هنگام خرید خانه مجبورید با توجه به بودجه خود خانه ای را انتخاب و خریداری کرد اما در اجاره نشینی دستتان برای انتخاب بازتر است. می توان با کم و زیاد کردن مبلغ پیش پول یا اجاره نقدی خانه بهتری را اجاره کرد تا آسایش در اجاره نشینی فقط یک شعار نماند!

راهکارهایی برای اجاره نشینی بی دردسر

شاید از مستاجران خاطرات تلخ و آزار دهنده زیادی شنیده باشید. طعنه های صاحبخانه، محدودیت رفت و آمد، پرداخت خسارت ساختمان و مسائلی از این قبیل که موجب شده تا موضوع آسایش در اجاره نشینی زیر سوال برود اما مطمئنا مستاجران با رعایت یکسری مسائل پیش پا افتاده می توانند لذت بخش کردن اجاره نشینی را عملی کنند و با خاطرات شیرین این دوران را سپری کنند.

اجاره نشینی بی دردسر

اجاره نشینی بی دردسر

راهکارهای بی دردسر

1-    قرارداد محضری داشته باشند و تمامی مسائل حقوقی مالک و مستاجر را بدانند. در همین خصوص می توانید به صفحه قانون مالک و مستاجر در ایران مراجعه کنید.

2-    در نگهداری خانه کوشا باشند و امانت داری را رعایت کنند.

3-    با صاحبخانه درباره مسائل جزیی صحبت کرده و  به توافق برسند.

4-    در هنگام عقد قرارداد به خوبی خانه را بازدید کرده و عیب و ایرادات را به صاحبخانه گوشزد کنند.

5-    در صورت وارد کردن خسارت های احتمالی از جانب مستاجر هزینه تعمیرات را متقبل شوند.

با رعایت همین چند نکته ساده به راحتی می توان آسایش در اجاره نشینی را جامه عمل پوشاند و از مشکلات خرید خانه خلاص شد.

اجاره نشینی ارزان

اگر قصد دارید در پایتخت اقامت کنید نیازی به خرید خانه نیست. به راحتی می توانید با رزرو منزل مبله و یا اجاره سوئیت مبله در بهترین محله های تهران اقامت کنید از تمامی امکانات یک آپارتمان کامل بهره مند شده و آسایش در اجاره نشینی را تجربه کنید. برای مفهوم بیشتر آسایش در اجاره نشینی می توانید به مطلب” چرا اجاره نشینی خوش نشینی است؟ ” مراجعه نمایید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط
فهرست