آشنایی با محله های تهران – خیابان ایران

280
اجاره سوئیت در تهران
برای اجاره سوئیت در تهران با ما در تماس باشید.
خیابان ایران یکی ازخیابان تهران است که در آن وقایع سیاسی و تاریخی بسیار مهمی تا به کنون رخ داده است.
از زمانی که این خیابان به دست پدر یکی از آبدارچی ها ناصرالدین شاه به نام میرزا ابراهیم  ساخته شد تا به کنون چند دفعه دچار تغییر اسم شده است.
 وی پس از تاسیس این محله یک بازارچه، یک حمام و سقاخانه در آن تاسیس کرد و اگر به این محل بروید می بینید که هنوز هم نام یکی از کوچه های این خیابان سقاباشی است.
 تا اینجا نتیجه این شد که یکی از نام های آن سقاباشی بوده است اما در مورد دیگر نام این منطقه باید بگوییم که زمانی که عین الدوله به حکومت تهران رسید پارک بزرگی در این محله ساخت و آن را به نام خود عین الدوله نهاد با اینکار نام قدیمی این خیابان محو و نام عین الدوله جایگزین آن شد.
 در زمان رضا شاه پهلوی نام خیابان به ایران تغییر یافت که البته امروزه نیز بر همین نام باقی مانده است.
لازم به ذکر است که این خیابان یکی از محله های دولت سابق به شمار می آمده که از نظر جغرافیایی حد فاصل خیابان آبشار تا چهار راه آبسردار و در نزدیکی میدان بهارستان و مدرسه سپهسالار قرار دارد.
 علاوه بر حمام، بازارچه و سقاخانه ای که در بالا به آنها و نام سازنده ی شان اشاره شد اماکن قدیمی دیگری در این محله وجود دارد که از جمله آنها می توان به: باغ‌های خرم آقا علی آشتیانی امین حضور که از مقربین و نزدیکان ناصرالدین شاه اشاره کرد. بعدا خرم آقا از طرف ناصرالدین شاه به حکومت کاشان منصوب گردید.
باید بگوییم که عمده ی افراد بومی این منطقه را مذهبی ها تشکیل می دهند.
در بند اول گفته شد که وقایع سیاسی مهمی در این خیابان به وقوع پیوستند، از جمله آنها می توان به اعدام کردن بسیاری از سران پهلوی بر روی بام مدرسه رفاه اشاره کرد.
 این افراد عبارت بودند از: نعمت‌الله نصیری که رییس ساواک بود، مهدی رحیمی که فرمانداری نظامی تهران را بر عهده داشت، رضا ناجی که فرماندار نظامی اصفهان بود، منوچهر خسروداد که صاحب منصب فرماندهی هوانیروز کشور بود. این اعدام ها همگی چهار روز بعد از پیروزی انقلاب اسلامی یعنی در روز 27 بهمن ماه سال 1357 صورت پذیرفت.
علاوه بر اعدام هایی که اشاره شده اتفاق مهم دیگری یعنی ورود امام خمینی به تهران و اقامت وی در مدارس رفاه و علوی در این منطقه اتفاق افتاد. صدور حکم تشکیل دولت موقت دولت بازرگان و دیدار معروف همافران نیروی هوائی با امام خمینی در تاریخ 19 بهمن ماه 1357 نیز در خیابان ایران به وقوع پیوست.
منزل بزرگی به وسعت 10000 متر مربع در پانصد متری میدان بهارستان وجود دارد که دارای خانه ای پلکانی بوده و امضای مظفرالدین شاه مبنی بر فرمان مشروطیت به این خانه آورده شد و عکسی از آن روز به یادگار از تجاری که روی پلکان نشته بوده اند مانده است، بدین شکل که رییس التجار این فرمان را در دست خود گرفته و بقیه ی تجار اطراف وی هستند.
دو مورد از مهمترین فرعی های خیابان ایران عبارت اند از: کوچه ی باقری و کوچه ی فیاض بخش.
از جمله افراد مهم و مشهور که در گذشته یا اکنون در خیابان ایران ساکن بوده اند می توان به علی اکبرخان شهنازی مرحوم بهمنیار، عبدالعظیم قریب سیدحسن امامی (امام جمعه تهران در دوره پهلوی)، دکتر سنگ (یکی از پزشکهای معروف عهد پهلوی) محمدعلی رجایی،سید علی خامنه ای،منوچهر صدوقی سها  و سهیل محمودی اشاره کرد.
اگر به دنبال اجاره سوئیت در تهران هستید با ما تماس بگیرید.
اجاره سوئیت در تهران با ایران ماوا

این مطلب را به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست