بناهای تاریخی اطراف تهران که قبل از مرگ باید آنها را دید

2K
کاروانسرای کنارگرد در اطراف تهران

بناهای تاریخی همواره یکی قسمت هایی بوده که در گردشگری طرفداران زیادی داشته است. دیدن مکان های تاریخی لذتی دارد که هر انسانی باید برای یک بار هم که شده آن را تجربه کند. در این مقاله می خواهیم به معرفی برخی بناهای تاریخی اطراف تهران پردازیم. با وبسایت ایران ماوا همراه باشید.

قلعه ایرج

قلعه ها یکی از بناهای تاریخی اند که مشاهده آن ها ما را بیشتر با تاریخ گذشته مان آشنا می کند. قلعه ایرج در دوره ساسانی ساخته شده است این قلعه در شهرستان پیشوا و در نزدیکی روستای عسگرآباد عباسی قرار دارد. قلعه ایرج در 31 شهریور سال 1382 به عنوان آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. ارتفاع قلعه ایرج 50 متر و مساحتش به حدود 200 هکتار می رسد. قلعه ایرج بزرگترین قلعه حاضر در سر تا سر دنیا است که با خشت و گل ساخته شده. این اثر ملی بسیار قدیمی همچنان پا بر جا است فقط چند قسمت دیوار آن تخریب شده است ولی متاسفانه از چهار دروازه موجود تنها یک دروازه از این قلعه به جا مانده است. قلعه ایرج یکی از بی نظیرترین بناهای تاریخی اطراف تهران است بازدید از آن را از دست ندهید.

قلعه ایرج تهران

قلعه ایرج تهران

بیشتر بخوانید: ارواح سنگی در روستای وردیج

قلعه گبری

قلعه گبری یکی دیگر از قلعه هایی است که در دوره ساسانیان ساخته شده. این قلعه در 5 اسفند سال 1376 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این قلعه زیبا که مانند قلعه ایرج از خشت و گل ساخته شده در نزدیکی شهر ری وجود دارد. در حاضر  فقط برخی از دیوار های این قلعه تخریب شده است و مابقی قسمت ها مانند سابق باقی مانده است. قلعه گبری قبل از انقلاب به عنوان کارخانه باروت سازی مورد استفاده قرار گرفته می شد اما پس از مرگ صاحب کارخانه قلعه گبری نیز در اختیار آستان عبدالعظیم قرار گرفت.

 قلعه زورآباد

برای سفر به قلعه زورآباد باید به شهرستان دماوند، در نزدیکی روستای احمد آباد و در 55 کیلومتری تهران بروید. این در قلعه در دوره ایلخانی ساخته شده و در 27 آبان سال 1386 به عنوان آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. قلعه زورآباد 7 طبقه دارد و طبق همان سازه اولیه حفظ شده است. این قلعه می تواند برای علاقه مندان به تاریخ بهانه خوبی برای سفر باشد. با مشاهده این قلعه می تواند به خوبی راجب این پدیده و سازه ها در قدیم اطلاعات خوبی کسب کنید. قللعه زورآباد نیز مانند قبعه ایرج یکی از از بی نظیرترین بناهای تاریخی اطراف تهران است بازدید از آن را از دست ندهید.

 قلعه زورآباد تهران

قلعه زورآباد تهران

بیشتر بخوانید: پارک جنگلی وردآورد دریچه ای رو به بهشت

 تپه میل

تپه میل در دیگر بناهای تاریخی اطراف تهران است که مربوط به دوره ساسانیان می باشد. تپه میل در نزدیکی شهر ری و حرم شاه عبدالعظیم واقع شده است. برخی افراد این تپه را با نام های دیگری مثل: تپه میل آتشکده ری، آتشکده بهرام و کاخ بهرام می شناسند. اما اکثر ساکنان شهر ری مخصوصا قدیمی تر ها از این مکان به عنوان آتشکده بهرام گور یاد می کنند. اجزای اصل تپه میل را گل، خشت و سنگ تشکیل می دهند. در 11 بهمن سال 1324، این اثر نیز به عنوان یکی دیگر از آثار ملی کشور عزیزمان ایران به ثبت رسیده است.

 زندان هارون

از دیگر جاذبه های تاریخی اطراف تهران که پیشنهاد میکنیم حتما سری به آن بزنید، زندان هارون می باشد زندان هارون در 13 کیلومتری شهر تهران، در شهر ری و در دامنه کوه های مسگرآباد قرار گرفته است. این زندان در دوره آل بویه ساخته شده و در تاریخ  11 بهمن سال 1324 به عنوان اثر ملی ایران به ثبت رسیده است.نام های دیگر زندان هارون، زندان هارون الرشید و زندان خان است. این بنای تاریخی اطراف تهران به صورت دو طبقه و از گل و سنگ ساخته شده است. ارتفاع این اثر تاریخی تا 30 متر می رسد.

 غار رود افشان

غار رود افشان در بالای روستای رود افشان واقع شده است این غار در تاریخ 30 تیر سال 1384 به عنوان آثار ملی ایران به ثبت رسیده است ارتفاع این غار 20 متر و طول آن حدود 30 متر است. اگر قصد بازدید از این غار را دارید باید حدود 8 کیلومتر تا به غار پیاده روی کنید. غار رودافشان توسط سنگ های آهکی و در دوره کرتاسه به وجود آمده است. اگر تصمیم رفتن به داخل غار را دارید حتما با خود چراغی را به همراه داشته باشید. غار رود افشار جز بناهای تاریخی اطراف تهران است که می تواند مسافرتی بی نظیر را برای هر گردشگری رقم بزند.

 هتل آبعلی

هتل آبعلی در شهر آبعلی و در نزدیکی شهر بومهن و رودهن واقع شده است. این هتل در سال 1316 در دوره پهلوی به دستور رضا شاه ساخته شده است. که طراحی و معماری این هتل توسط یک مهندس روسی و دو مهندس آلمانی انجام شده است. هتل آبعلی در تاریخ 14 مرداد سال 1384 به عنوان آثار ملی ایران ثبت رسیده است. امروزه مردم تهران وقتی برای تفریح از جاده آبعلی می گذرند از این بنای های تاریخی اطراف تهران نیز دیدن می کنند.

حمام روستای افجه

حمام ها از سازه هایی هستن که تعداد زیادی از آن ها به عنوان بنای تاریخی به یادگار مانده است. از جذاب ترین بناهای تاریخی اطراف تهران، حمام روستای افجه می باشد که در دوره صفوی و به دستور شاه عباس ساخته شده است. این حمام در شهرستان شمیرانات و در روستای افجه واقع شده است. حمام افجه در سال 1382 به عنوان آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. طی چند سال اخیر در این مکان بازسازی صورت گرفته و در حال حاضر مردم روستای افجه از این حمام استفاده می کنند علاوه مردم روستا، توریست ها  تمامی علاقه مندانی که برای تماشای این مکان به آنجا می آیند می توانند تنی به آب بزنند. شگفت انگیزترین بناهای تاریخی اطراف تهران را ورق بزنید حتما روستای افجه را در آن خواهید یافت.

کاروانسرای خاتون آباد

کاروانسرای خاتون آباد در شهرستان پاکدشت قرار دارد به عنوان یکی از بناهای تاریخی مهم شهرستان پادکست شناخته می شود. این  کاروانسرای در دوره قاجاریه توسط حاج ملا علی کنی ساخته شده است و در 1 مهر سال 1382 به عنوان اثر ملی ما ایرانیان به ثبت رسیده است.

کاروانسرای کنارگرد

کاروانسرای کنارگرد در حسن آباد شهرری و در نزدیکی روستای کنارگرد واقع شده است. این کاروانسرا از زیباترین بناهای تاریخی اطراف تهران است که می توانید از آن دیدن کنید. کاروانسرای کنارگرد در دوره صفویه به دستور شاه عباس صفوی با استفاده از گل، آجر و گچ ساخته شده است . این اثر نیز از آثار تاریخی است که به عنوان میراث ملی کشورمان به ثبت رسیده است.در سال 4 بهمن سال 1355 کار ثبت این کاروانسرا انجام شد. کاروانسرای کنارگرد بسیار بزرگ است. در درون این کاروانسرا میدانی وجود دارد که در گذشته برای بار زدن و بار خالی کردن استفاده می شده است.

کاروانسرای کنارگرد در اطراف تهران

کاروانسرای کنارگرد در اطراف تهران

اسکان در تهران

چنانچه در هنگام بازدید از بناهای تاریخی اطراف تهران در پی اجاره آپارتمان مبله در تهران یا اجاره سوئیت در تهران بودید، ایران ماوا بهترین گزینه برای شما است. ایران ماوا با ارائه انواع آپارتمان مبله در نقاط مختلف تهران این شرایط را برای شما فراهم کرده است تا بتوانید اسکان مورد نظر خود را در بهترین نقطه از شهر انتخاب نمایید. این مقاله توسط تیم ایران ماوا برای شما از مهم ترین بناهای تاریخی اطراف تهران تهیه شد. امیدواریم با سفر به هر یک از این مکان ها خاطرات خوب و متفاوتی را برای خود و خانواده تان رقم بزنید.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط
فهرست