آتشفشان های فعال ایران کدامند؟

10K
کوه سبلان

در این مقاله می خواهیم شما را با آتشفشان های فعال ایران آشنا کنیم. کشور ایران دارای کوه های بسیار زیادی است که در بین این کوه ها 10 کوه آتشفشانی اند. این 10 کوه آتشفشانی کشور ما در حال حاضر فعال هستند. البته تمام این 5 کوه در حالت فعال قرار ندارد، بلکه بعضی از آن ها نیز نیم فعال هستند. کوه های آتشفشانی به هنگام فوران آتش می توانند جزو خطرناک ترین پدیده های طبیعی قرار بگیرند. با ما در وبسایت ایران ماوا همراه باشید می خواهیم به معرفی برخی از آتشفشان های فعال ایران بپردازیم.

آتشفشان های فعال ایران کدامند؟

کوه دماوند

کوه دماوند بزرگترین کوه ایران و دارای بزرگترین آتشفشان کشور است. این کوه در شمال کشورمان و در استان مازندران قرار دارد. ارتفاع کوه دماوند حدود 5610 متر است. کوه دماوند به دلیل قرار گرفتن در 70 کیلومتری شهر تهران گردشگران زیادی را در ایام مختلف به خود جذب می کند. کوه دماوند از معدود کوه هایی است که آتشفشان های چینه ای دارد. علاوه بر مردم عادی کوه دماوند تفرجگاه کوهنوردان داخلی و خارجی است. دماوند جز آتشفشان های فعال ایران است.

مختصات کوه دماوند

این کوه در حال حاضر در دسته کوه هایی قرار میگیرد که آتشفشان فعال دارد. سفر به این کوه به شما ثابت می کند که یک کوه آتشفشان به چه شکل می تواند باشد. اگر به ضلع جنوبی این کوه بروید  می توانید مشاهده کنید که از دهانه این آتشفشان گازهایی در می آید. یخ بسته شدن دهانه این کوه می تواند گواه خوبی بر این موضوع باشد. طبق گفته دانشمندان در سال 1386 از قله کوه دود و بخار هایی در می آمد که شاهدان می گفتند امکان فعال شدن آتشفشان وجود دارد. خوشبختانه به دلیل بارش های شدید چند سال اخیر و نفوذ باران بر درون قله باعث شده این آتشفشان غیر فعال شود طبق گفته دانشمندان  دماوند یک آتشفشان خفته ای است که امکان هر موقع فعال شدن را دارد.

کوه سهند+آتشفشان های فعال ایران

کوه دماوند

بیشتر بخوانید: پل طبیعت را بیشتر بشناسید

کوه سبلان

کوه سبلان یکی از بزرگترین کوه های ایران است. این کوه بعد از کوه دماوند و علم کوه رتبه سوم بزرگترین کوه کشورمان را دارد. کوه سبلان در استان اردبیل و در شمال غرب کشور ایران قرار گرفته است. ارتفاع این کوه حدود 4811 متر است. در دهه گذشته کوه سبلان به عنوان یکی از آثار ملی طبیعی ایران به ثبت رسیده است. کوه سبلان به دلیل آب گرم و طبیعی که دارد در فصل تابستان گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. همچنین به دلیل طبیعت زیبای این کوه مردم زیادی مشتاق سفر به این منطقه هستند.اغلب گردشگران کوه سبلان از شهر های مختلفی همچون: سبلان اصلی، سبلان کوچک، کوه سلطان، آغان داغ به این منطقه می آیند. در اطراف کوه سبلان چشمه گوگرد هایی وجود دارد که دارای حرارات بسیار زیادی می باشند.

طبق گفته شاهدان در سال 1392 در مسیر جاده مشکین شهر یکی از قله کوه سبلان دو و بخار هایی را از خود خارج می کرد. با این موضوع احتمالا تغییراتی در ترکیب بخارات و دما رخ داده است. طبق گفته دانشمندان احتمال فعال شدن هر لحظه این آتشفشان وجود دارد. زمین شناسان نیز درباره این مسئله و آتشفشان های فعال ایران نظراتی را ارائه داده اند. زمین شناسان آتشفشان سبلا را مانند آتشفشان دماوند و سایر آتشفشان های فعال ایران میدانند زیرا این کوه در وضعیت فعالیت فومرولی است. فومرول همان گاز های آتشفشانی و آب های گرمی است که از دهانه آتشفشان ها منتشر می شود. این گازها، گازهایی هستند که احتمال دارد بعد از هزاران سال دوباره فعالیت داشته باشند.

کوه سهند+آتشفشان های فعال ایران

کوه سبلان

کوه تفتان

کوه تفتان در جنوب شرقی زاهدان قرار دارد. ارتفاع این کوه 3940 متر است که در ارتفاع حدود 4110 از سطح دریا قرار دارد. نام دیگر تفتان مکان گرما است. تفتان تنها کوه آتشفشانی فعال در ایران است که چهار قله و سه دهانه آتشفشان دارد. کوه تفتان دارای آتشفشان بسیار بزرگی است که تا شمال کشور پاکستان ادامه دارد. مردم زاهدان این کوه را تپت صدا میزنند و به این نام میخوانند و می نویسند. کوه تفتان دارای قله های زیادی است که یکی از این قله ها  چهل تن نام دارد. از این قله دود و بخار های زیادی خارج می شود.  دلیل اصلی نامگذاری این  کوه به تفتان این است که مردم 40 نفر از مردم زاهدان در این قله اصلی گم شده اند به همین دلیل نام این قله بزرگ را تفتان نامیدند.

کوه تفتان یکی از کوه هایی است که معمولا کوهنوردان در آن به ورزش می پردازند. طبق گفته زمین شناسان آتشفشان تفتان یکی از آتشفشان هایی است که در کشور ایران فعالیتش بسیار بالا  می باشد و در هر لحظه ممکن است زمین لرزه بزرگی را ایجاد کند. تفتان جز  آتشفشان های فعال ایران است.

کوه سهند+آتشفشان های فعال ایران

کوه تفتان

بیشتر بخوانید: بهترین مناطق و مکان ها برای پیک نیک اطراف تهران کجاست؟

کوه بزمان

کوه بزمان یکی از کوه های جوان ایران است که تا به حال هیچ فوران آتشفشانی انجام نداده است این کوه در استان سیستان و بلوچستان و  در 110 کیلومتری شمال غرب ایرانشهر و جنوب غربی کوه تفتان واقع شده است .  ارتفاع این کوه از سطح دریا حدود 3501 متر است. ارتفاع خود کوه بزمان حدود 3490 متر است. طبق گفته زمین شناسان قله های این آتشفشان مملو از بخارات دی اکسید هستند. در واقع آتشفشان بزمان مانند آتشفشان دماوند چینه ای است. کوه بزمان جزو آتشفشان های فعال ایران قرار میگیرد ولی همانطور که گفته شد تاکنون فورانی انجام نداده است.

سهند

سهند نام یکی دیگر از آتشفشان های فعال ایران است. سهند قله ای است که در استان آذربایجان شرقی قرار دارد. این رشته کوه دارای قله های متعددی است که ارتفاع 3000 متری دارد. بلندترین قله رشته کوه سهند قوچ گلی داغ می باشد که 3710 متر ارتفاع دارد. رشته کوه سهند به دلیل این که طبیعت بسیار زیباییش به عروس کوه های ایران مشهور است. سهند بیشتر شهرت خود را مدیون چمن زار هایی است که آن را پوشیده شده اند. این رشته کوه دارای آتشفشان بسیار بزرگی است که در 45 کیلومتری تبریز قرار  گرفته. علاوه بر این آتشفشان عظیم آتشفشان های کوچکی نیز در این رشته کوه  وجود دارد که تا مرز ارمنستان امتداد دارند. آتشفشان سهند تا به امروز در چند مرحله فعالیت داشته است یه همین دلیل آ« را در دسته آتشفشان های فعال ایران قرار داده است.

آیا ممکن است آتشفشان های فعال ایران فوران کنند؟

ایران دارای چندین آتشفشان فعال است که احتمال فوران آنها بستگی به فعالیت‌های زمین‌شناسی منطقه و تغییرات زمین‌شناختی دارد. در ادامه به برخی از آتشفشان‌های فعال ایران و وضعیت آنها می‌پردازیم:

بیشتر بخوانید : اجاره خانه روزانه در تهران ، اجاره سوئیت مبله در تهران ، اجاره ماهانه آپارتمان مبله در تهران

1. دماوند:

 – وضعیت فعلی:

دماوند به عنوان یک آتشفشان فعال در نظر گرفته می‌شود، اما آخرین فوران شناخته شده آن به چند هزار سال پیش برمی‌گردد. با این حال، فعالیت‌های گازهای گوگردی و آب‌گرم‌کن‌های طبیعی نشان‌دهنده فعالیت داخلی آن است.

– احتمال فوران:

دماوند تحت نظر متخصصان زمین‌شناسی و آتشفشان‌شناسی است. به رغم فعالیت‌های داخلی، احتمال فوران قریب‌الوقوع آن کم است، اما نمی‌توان آن را به طور کامل نادیده گرفت.

با سفر به تهران و اجاره سوئیت ارزان د رتهران یا اجاره آپارتمان مبله تهران به راحتی برای دیدن این کوه زیبا و طبیعت پیرامون سفر کنید.

2. سبلان:

 – وضعیت فعلی:

سبلان نیز یک آتشفشان فعال محسوب می‌شود، اما آخرین فوران آن به دوران پلیستوسن بازمی‌گردد. چشمه‌های آب‌گرم و گازهای گوگردی نشان‌دهنده فعالیت داخلی این آتشفشان است.

– احتمال فوران:

مانند دماوند، احتمال فوران سبلان در کوتاه‌مدت بسیار کم است، اما همچنان تحت نظر قرار دارد.

 3. تفتان:

– وضعیت فعلی:

تفتان فعال‌ترین آتشفشان ایران محسوب می‌شود و آخرین فوران آن در قرن بیستم رخ داده است. این کوه دارای دو دهانه اصلی و چندین دهانه فرعی است.

– احتمال فوران:

تفتان به دلیل فعالیت‌های مداوم گازهای گوگردی و فوران‌های کوچک، بیشترین احتمال فوران را در میان آتشفشان‌های ایران دارد و تحت نظارت مستمر است.

بیشتر بخوانید : معرفی پارک های جنگلی تهران

4. کوه‌های البرز و زاگرس:

 – فعالیت‌های دیگر: علاوه بر آتشفشان‌های بزرگ، برخی مناطق در کوه‌های البرز و زاگرس دارای فعالیت‌های آتشفشانی فرعی هستند که شامل چشمه‌های آب‌گرم و گازهای گوگردی می‌شود.

 نظارت و پیش‌بینی آتشفشان های فعال ایران:

– نظارت مستمر:

سازمان‌های زمین‌شناسی و مراکز تحقیقاتی ایران به طور مداوم فعالیت‌های آتشفشانی را تحت نظر دارند و با استفاده از فناوری‌های مدرن، احتمال فوران‌ها را ارزیابی می‌کنند.

– پیشگیری و آمادگی:

در مناطقی که احتمال فوران وجود دارد، برنامه‌های پیشگیری و آمادگی برای مدیریت بحران وجود دارد تا در صورت وقوع فوران، آسیب‌های انسانی و مالی به حداقل برسد.

هرچند احتمال فوران آتشفشان‌های ایران در کوتاه‌مدت کم است، اما فعالیت‌های داخلی و نشانه‌های زمین‌شناختی نشان می‌دهد که این احتمال به طور کامل منتفی نیست. نظارت مستمر و آمادگی برای مواجهه با این پدیده‌های طبیعی ضروری است.

اجاره سوییت در مرکز تهران از طریق وبسایت ایران ماوا

کوه سهند+آتشفشان های فعال ایران

کوه سهند

اسکان هنگام بازدید از کوه های اتشفشان

در این مطلب که در وبسایت ایران ماوا برایتان تهیه شد سعی کردیم برخی از آتشفشان های فعال کشورمان را برایتان معرفی کنیم. آشنایی با آتشفشان های فعال ایران باعث آشنایی بیشتر شما با فضاهای طبیعی کشور می شود. البته از خطراتی که این آتشفشان ها می توانند داشته باشند نیز آگاه باشید. چنانچه در پی اسکان بودید، ایران ماوا محل اسکان مانند اجاره آپارتمان مبله در تهران و اجاره سوئیت در تهران را برای شما در اسرع وقت فراهم می سازد. ایران ماوا را انتخاب نمایید. ایران ماوا هزینه سفر و بازدید از کوه های اتشفشان را کاهش می دهد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط
فهرست