روستای افجه در لواسان کجاست؟

1K
ارتفاعات افجه

روستای افجه در لواسان کجاست؟

بسیاری از مردمان شریف پایتخت ایران تهران از آلودگی هوای آن خسته شده اند و برای اندکی هم شده دوست دارند از فضای آلوده این شهر به دور بمانند. این افراد اگر بخواهند به شمال کشور یا نقاط دیگر سفر نمایند، قطع به یقین باید بازه زمانی بسیار زیادی را در نظر بگیرند. در این مواقع بهترین و مناسب ترین گزینه سفر به اطراف پایتخت است. روستای افجه لواسان یکی از بهترین گزینه های گردشگری اطراف تهران است که می تواند مناسب ترین گزینه برای سفری یک روزه باشد. همچنین می توانید در مطلب ” جاهای دیدنی اطراف تهران” جاذبه های گردشگری اطراف تهران را ببینید.

روستای افجه لواسان از گذشته هایی نه چندان دور تا امروز از آب و هوایی بسیار دلپذیر و خنک برخوردار می باشد. این روستا علاوه بر آب و هوایی دلنشین و مطبوع در خود دشت های سرسبز و زیبایی های فراوانی را جای داده است. افجه در دامنه های جنوبی رشته کوه البرز و شمال شرق دهستان لواسان قرار دارد. اگر مایلید تا با این روستای بی نظیر و شگفت انگیز آَشنا شوید، با ایران ماوا در ادامه مطلب همراه باشید.

روستای افجه در لواسان

روستای افجه در لواسان

روستای افجه کجا واقع شده است؟

در حالی که همه پایتخت را به داشتن دود و آلودگی هوا می شناسند، کمی آنطرفتر از ساختمان های سر به فلک کشیده شهر، روستایی زیبا و بی نظیر وجود دارد که هوای پاک و دشت های شگفت انگیز را به دیدگان مردمانش هدیه می دهد. روستای افجه لواسان  در 13 کیلومتری شهر لواسان و 2027 متری سطح دریا قرار دارد.
همچنین می توانید جهت اجاره آپارتمان مبله در تهران به ایران ماوا مراجعه کنید.

چگونه به روستای افجه بریم؟

اگر شما هم مانند ما دوست دارید یک سفر یک روزه را در اطراف تهران تجربه کنید در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا چگونگی رسیدن به روستای افجه لواسانات یکی از بی نظیرترین جاذبه های گردشگری اطراف تهران را یاد بگیریم.

دو مسیر دسترسی به روستای افجه در لواسانات وجود دارد که مسافران می توانند از طریق این دو مسیر خود را به این روستا برسانند. اگر در پی مسیری اسفالته و راحت هستید، بهترین گزینه پیش روی شما مسیر تهران، نارون، هنزک و افجه است. فاصله پایتخت تا روستای افجه در اطراف تهران حدود 42 کیلومتر می باشد. اگر از داخل تهران به این منطقه سفر می کنید، اتوبان شهید بابایی و جاده زیبا لشگرک بهترین گزینه است.

مسیر دوم دسترسی به روستای افجه لواسان از جاجرود شروع می شود و بعد از سپری کردن سد لتیان و  نیکنامده به این روستا ختم می شود. این مسیر هم آسفالته است اما در قسمت های پایانی نیاز به مرمت و بازسازی دارد. نگران ماشین و وسایل خود در انتهای این جاده نباشید، زیرا با وجود نیاز به مرمت زمینی صاف و هموار دارد.

جاذبه های روستای افجه لواسان

دلایل انتخاب روستای افجه لواسان برای سفر چیست؟ چرا باید مسافران این خطه از ترا را برای سفرهای خود انتخاب نمایند؟ پاسخ کاملا مشخص است. هر آنچه خوبان دارند، افجه یکجا دارد. دلایل بسیار زیادی برای سفر به این روستای زیبا، دلنشین و ییلاقی وجود دارد. اما بدون هیچ شک و تردیدی معروف ترین و زیباترین جاذبه گردشگری روستای افجه لواسان دشت هویج یا دشت است.
جهت اقامت در تهران، می توانید اجاره سوئیت در تهران را امتحان کنید و لذت ببرید.

دشت هویج بی نظیرترین جاذبه گردشگری روستای افجه

بی نظیرترین جاذبه گردشگری و جاهای دیدنی افجه دشت هویج است. این دشت دلنشین و شگفت انگیز در ارتفاع 2400 متری از سطح دریا واقع می باشد. این دشت در فصل های بهار و پاییز همچون بوم نقاشی و تنالیته رنگ های مختلفش دل هر مسافری را جذب خود می کند.

این دشت متعلق به دوران صفویه بوده و مورد استفاده شاهان قاجار نیز قرار می گرفت. ناصرالدین شاه و شاه عباس معروفترین شاهان صفوی و قاجار هستند که از دست هویج به عنوان کارگاه استفاده می کردند. در این دشت هنوز هم راه مالرویی وجود دارد که به راه شاه عباسی معروف می باشد.

روستای افجه لواسانات

روستای افجه لواسانات

آبشارهای روستای افجه

آبشار پسچویک با ۱۵ متر ارتفاع یکی دیگر از جاذبه های گردشگری شگفت انگیز روستای افجه لواسان است.این آبشار دقیقا در نزدیکی دشت هویج قرار دارد که زیبایی خاصی به این دشت بخشیده است. این آبشار که در نزدیکی افجه قرار دارد به نام های دیگری مانند آبشار افجه یا پسکوهک هم معروف می باشد.

روستای افجه لواسان تنها این ابشار را ندارد. کمی آنطرف تر از دشت هویج و آبشار افجه آبشار دیگری به نام مواب قرار دارد. ارتفاع این آبشار 180 متر بوده که نظر هر توریست و گردشگری را به خود جلب می نماید.

کوه نوردی در ییلاق روستای افجه

همانطور که گفته شد، افجه در منطقه ای کوهستانی، ییلاقی و دور از سطح دریا واقع شده است. همین امر باعث شده تا کوهنوردان تهرانی این مکان را منطقه ای مناسب برای کوهنوردی بدانند و از کوه های آن در اواخر هفته استفاده کنند. مهرچال، آتشکد، یخچال و ساکا قله هایی هستند که در این روستای توریستی قرار دارند.

زیبایی های این قله های به همین جا و اب وهوایش ختم نمی شود. وجود پوشش های گیاهی بی نظیر و درختانی مانند سرو، گردو، افرا و تبریزی در کوه های این روستا، زیبایی هایش را دو چندان کرده است. زیبایی های روستای افجه لواسان به همین جا ختم نمی شود. در مطلب پایین آبشار سر به فلک کشیده این روستا را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

ارتفاعات افجه

ارتفاعات افجه

قلعه ساکا در نزدیکی افجه

زیبایی های روستای افجه لواسان هنوز تمام نشده و ادامه دارد. قلعه ساکا که در دوران صفویه بنا شده، از دیگر بناهای بی نظیر روستای افجه است. بر بلندای این قلعه که با آجر، خشت و گل به همراه ساروج، ملات گچ و سنگ لاشه در قرن دو و سه ساخته شده به راحتی می توانید شهر لواسان را تماشا نمایید. قلعه ساکا، بنایی تاریخی در فهرست آثار ملی قرار دارد.  همانطور که گفته شد، هر آنچه خوبان دارند، افجه یک جا دارد. علاوه بر روستای افجه لواسان جاذبه های گردشگری بسیار زیادی در اطراف تهران قرار دارد. یکی از این مناطق زیبا تنگه واشی است. اگر مایلید تا با جاذبه های دیگر اطراف تهران آشنا شوید، توصیه می نماییم مطلب” تنگه واشی کجاست؟ ” را مطالعه کنید.

حمام روستای افجه

حمام روستای افجه که در سالیان اخیر بسیار مورد بازسازی قرار گرفته، به دستور شاه عباس صفوی در در لواسان ساخته شده است. نکته جالب درباره این حمام بیته شدن خزینه های و تخریب طرح های معماری آن می باشد. اما با این حال حمام نمره روستای افجه هنوز هم با گذشت سالیان بسیار زیاد پا برجاست و مردم این روستا از آن استفاده می نمایند.

حمام روستای افجه دارای دو بخش مردانه و زنانه است. گردشگران زیادی بابت بازدید از در این مکان دوش می گیرند. کمی آنطرف تر از این حمام قدیمی یک درخت 400 ساله وجود دارد که در کنار خود سقاخانه ای قدیمی را می بیند.

اقامت در روستای افجه

خانه های در روستای افجه لواسان به صورت ویلایی و مرکزی با حیاطی دلنشین می باشد. معماری این هانه ها از گذشته تا به امروز به همین شکل بوده، اما در حال حاضر ساختمان های جدید این المان ها رعایت نمی شود.

اگر در سر خود اقامت در روستای افجه لواسان را می پرورانید، یا دوست دارید بعد از سفری دلنشین به این منطقه در تهران اسکان پیدا کنید، ایران ماوا در خدمت شماست. این سایت یکی از معتبرترین سایت های ارائه کننده رزرو منزله مبله ، اجاره آپارتمان مبله در تهران و رزرو هتل در تهران می باشد. با انتخاب سایت ایران ماوا هزینه های سفر خود را به طور چشمگیری کاهش دهید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط
فهرست