باغ وحش ارم را از خانه نظاره کنید

230
شیر ایرانی در باغ وحش ارم

تصمیم داریم شما را با یکی از جذابترین بخش های گردشگری شهر تهران آشنا کنیم. باغ وحش ها همواره مقصد خوبی برای اوقات و فراغت بوده اند و طرفداران خاص خود را داشته اند. باغ وحش ارم تهران نخستین باغ وحش ایران است که در دوران ناصر الدین شاه قاجار ساخته شده. در این مقاله می خواهیم به معرفی باغ وحش ارم بپردازیم. اگر مایلید با این مکان بیشتر آشنا شوید در این مطلب با سایت ایران ماوا همراه باشید.

"<yoastmark

درباره باغ وحش ارم

در باغ وحش ارم دو جانوری که امروزه حتی در سراسر ایران هم وجود ندارد دیده می شود. شیر ایرانی و ببر مازندران دو حیوانی هستند که در بزرگترین باغ وحش ایران زندگی می کنند. به یاد داشته باشید که این دو حیوان اکنون به طور کلی نسلشان منقرض شده است. همانطور که گفته شد باغ وحش ارم مربوط به دوران قاجار و بخشی از تفرجگاه های ناصرالدین شاه بوده است. الکنون طراحی این باغ به شکلی است که مردم می توانند به راحتی از تمام حیوانات بازدید کنند.

در یک مقطع کوتاه باغ وحش ارم در سال1366 به علت آلودگی و اذیت شدن ساکنین آن منطقه تعطیل شد. این باغ وحش در آن زمان و در سال 1332 در خیابان ولیعصر روبه روی پارک ملت تهران قرار داشت. یان را هم اضهفه کنیم که تغییر مکان باغ وحش ارم تهران به علت گرفتن گواهینامه ایزو در سال 1392 بود.

جانوران باغ وحش ارم

در باغ وحش ارم تهران حدود 121 گونه جانوری قرار دارد که اکثر آن را حیوانات ایرانی تشکیل می دهد. علاوه بر حیوانات ایرانی، گونه های جانوری از قاره آفریقا نیز در این باغ مشاهده خواهید کرد. برخی از جذابترین حیواناتی که در این باغ وحش قرار دارند عبارتند از: شامپانزه، شیر ایرانی، پلنگ ایرانی، گوزن زرد ایرانی، ببر بنگال سفید و غیره. حال می خواهیم شما را با برخی از این حیوانات باغ وحش ارم بیشتر آشنا کنیم.

شیر ایرانی در باغ وحش ارم

شیر ایرانی یکی از قدیمی ترین حیوانی است که در سال های پیش منقرض شد. این شیر با نام های شیر هندی، شیر آسیایی و شیر  اوراسیایی شناخته می شود که اکنون در باغ وحش ارم تعدادی از آن نگهداری می شود. این گونه از شیرها در ایران بسیار فراوان بود که توسط شکارچیان سالیانه 4 الی 5 عدد از آن ها شکار می شد. شکارچیان توله های آن ها را نیز به بازار می برند و به فروش می رساندند. این شیر ها در مناطق خوزستان، دزفول، بوشهر و جنوب فارس می زیستند. هیرمان و ایلدا تنها شیر های باقی مانده از نسل شیر ایرانی هستند که در باغ وحش ارم زندگی می کنند.

شیر ایرانی در باغ وحش ارم

شیر ایرانی در باغ وحش ارم

پلنگ ایرانی میزبان باغ وحش ارم

در باغ وحش ارم تهران دو پلنگی ایرانی نیز وجود دارد که در کنار یکدیگر زندگی می کنند. این پلنگ های نر و ماده، گاسپار و کیجا نام دارند به گفته دامپزشک باغ وحش ارم این دو حیوان به زودی صاحب دو توله ایرانی می شوند. این کار از منقرض شدن این حیوان نادر ایرانی جلوگیری خواهد کرد. البته به جز کیجا پلنگ ماده ای دیگری وجود دارد که چندی پیش توسط قاچاقچیان کشف شده است.

ببر بنگال سفید

از دیگر حیواناتی که در باغ وحش ارم وجود دارد می توانیم به ببر بنگال سفید اشاره کنیم. این ببر سفید رنگ که کوئین نام دارد از کشور آلمان به ایران آمده است. این ببرها در هندوستان، بنگلادش و نپال نیز زندگی می کنند. نام دیگر این ببرها ببر هندی است.  ببر بنگال علاوه بر باغ وحش تهران، در باغ وحش لیسبون پرتغال نیز یک نوع ببر سفید ماده و یک ببر سفید نر و سه توله زندگی می کنند.

ببر بنگال سفید

ببر بنگال سفید

گور ایرانی

گور ایرانی یکی دیگر از حیوانی است که نسلش در خطر انقراض است. این گور های ایرانی بر خلاف سایر گور ها راه راهی شکل نمی باشند و  به صورت خاکی رنگ هستند. البته در پشت آن ها ردیفی از مو نیز وجود دارد. تعدادی از این گور های ایرانی در باغ وحش ارم نگهداری محافظت می شوند.

ظاهر این گور ها تا حد زیادی به الاغ شبیه می باشد .اما گورهای ایرانی وزنشان حدود 300 کیلوگرم و سرشان حدود 2 متر است و از این نظر کمی بزرگتر از الاغ هستند. گور های ایرانی حدود 40 سال عمر می کنند و به دلیل منقرض شدن نسل آنها شکار کردنشان ممنوع است. گور های ایرانی به جز باغ وحش ارم در دو استان فارس و سمنان می زیستند.

گوزن زرد ایرانی

گوزن زرد ایرانی از دیگر حیواناتی است که در آستانه انقراض قرار داشت اما با تمهیدات انجام شده از خطر انقراض در ایران نجات پیدا کرد. دو گوزن زرد ایرانی در باغ وحش ارم تهران نگهداری می شوند. این نوع گوزن ها حدود 15 سال پیش وارد باغ وحش ارم شده اند.با مدیریت درست این گوزن ها در این سالها حدود 30 مورد زاد و ولد داشته است.  روز به روز به تعداد این حیوان اضافه می شود و تا حد زیادی از منقرض شدن آن جلوگیری شده است.

شترهای دوکوهانه

شترهای دوکوهانه شتر هایی هستند که در خاورمیانه و آسیای میانه زندگی می کنند. نام دیگر شتر دو کوهانه شتر بلخی است. در باغ وحش ارم تعدادی کمی از شترهای دوکوهانه وجود دارد که شما می توانید آن هها را در این باغ وحش مشاهده کنید.

با توضیحات ارائه شده از چندی از حیوانات باغ وحش ارم شناخت بیشتری نسبت به قفسه های این مکان پیدا کردید. بازدید از باغ وحش می تواند در نوع خود یک گشت و گذار خاص باشد.

باغ وحش ارم یک خاطره دلنشین و از لحاظ اقتصادی به صرفه را برای شما به همراه دارد.

آدرس باغ وحش ارم تهران

برای اینکه دسترسی راحت تری به باغ وحش ارم داشته باشید آدرس دقیق این مکان را برای شما قرار داده ایم. استان تهران، کیلومتر 4 جاده تهران کرج، جنب پارک ارم.

ساعات فعالیت باغ وحش ارم تهران

برای بازدید از باغ وحش ارم می توانید همه روزه از ساعت 9:30 الی 19 مراجعه کنید. سعی کنید در فصل های تحصیلی از ساعت 14 به بعد مراجعه کنید زیرا اردو های دانش آموزی مختلفی برای بازدید از این مکان به باغ وحش ارم می آیند.

قیمت بلیط باغ وحش ارم تهران

بهای بلیط هر نفر برای ورود به باغ وحش ارم 10 الی 15 هزار تومان می باشد.

تلفن تماس باغ وحش ارم:  5­ _44113081 -021 

اسکان در شهر تهران

ما هر چه درباره زیبایی های باغ وحش ارم تهران بگوییم، کم است. باید بروید و این زیبایی ها را از نزدیک لمس کنید و ببینید. اگر مشکل اسکان در پایتخت را دارید، نگران این امر نباشید. سایت ایران ماوا در تمامی مراحل اجاره آپارتمان مبله در تهران و اجاره سوئیت مبله در تهران شما را یاری می کند. سایت ایران ماوا یکی از معتبرترین سایت های ارائه کننده اپارتمان مبله، سوئیت و هتل در تهران و سایر نقاط کشور است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط
فهرست