آشنایی با دانشگاه علم و صنعت تهران

556
اجاره آپارتمان مبله در تهران

بهترین دانشگاه های ایران در پایتخت یعنی تهران واقع شده اند. دانشگاه هایی که بعضی از آنها با پیشینه ای زیاد و مربوط به قبل از انقلاب و بعضی دیگر نیز با پیشینه ای کمتر می باشند. یکی از دانشگاه های ایران که دارای پیشینه ای نسبتا زیاد می باشد دانشگاه علم و صنعت  تهران می باشد. این دانشگاه در حدود 90 سال پیش و در سال 1308 تاسیس شد.

 

برتری دانشگاه علم و صنعت تهران

 عوامل بسیاری باعث برتر بودن این دانشگاه نسبت به دانشگاه های دیگر در سال 2016 در رتبه بندی تایمز شده است. در سال 2015 دانشگاه علم و صنعت به علاوه ی دانشگاه صنعتی شریف یا آریامهر سابق در بین 60 دانشگاه برتر آسیا بوده اند. در سال 2017 نیز دانشگاه علم و صنعت بعنوان دوین دانشگاه کشور معرفی شده است.

از جمله مواردی که باعث برتر شدن این دانشگاه در سال های متوالی از انظار مختلف شده است می توان به وجود استادان معروف و خبره در کار خود در رشته های مهندسی مکانیک، مهندسی برق و… اشاره کرد.

 

رشته های دانشگاه علم و صنعت

دانشگاه علم و صنعت در بعضی از رشته های مهندسی در ایران پیشگام است. به این معنی که هیچ یک از دانشگاه های برتر کشور در این رشته ها آموزش نمی دهند. از جمله آنها می توان به: مهندسی راه آهن، مهندسی پیشرفت، مهندسی خودرو و… اشاره کرد. علاوه بر رشته های معرفی شده که هر کدام دارای دانشکده ای مجزا می باشند این دانشگاه دارای دانشکده ای مجزا در رشته ی معماری و شهرسازی می باشد.

 

افتخارات دانشکده علم و صنعت

 دانشگاه علم و صنعت به طور تخصصی به رشته ی توسعه ی اقتصادی و برنامه ریزی می پردازد که هیچ یک از دانشگاه های ایران این ویژگی را دارا نمی باشند.

دانشگاه علم و صنعت به دلیل داشتن دانشجویان و استادان به نام همواره افتخار آفرینی می کرده است. افتخاراتی که کمتر دانشگاه برتری در سطح کشور به آن نایل شده باشد.

 از این بین می توان به: طراحی ماهواره ملی امید، طراحی موتور هواپیمای جت، طراحی پلتفرم ملی خودرو، پروژه ی سپر ملی دفاع سایبری و… اشاره کرد. از دیگر ویژگی های این دانشگاه می توان به وسعت زیاد، داشتن امکانات آزمایشگاهی پیشرفته، سطح آموزشی بالا، امکانات زیاد در رشته های مکانیک، مواد و متولوژی، عمران و…  اشاره کرد.

 

دانشجویان دانشکده علم و صنعت تهران

دانشگاه علم و صنعت در مقاطع مختلف هر ساله پذیرای دانشجو می باشد. امروزه تعداد دانشجویان این دانشگاه به 12000 نفر می رسد که در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا مشغول به تحصیل هستند.

 

تاسیس دانشگاه علم و صنعت

بالاتر اشاره شد که دانشگاه علم و صنعت در سال 1308 تاسیس شد. نام این دانشگاه ابتدا هنرسرای عالی بود. هدف تاسیس این دانشگاه ایجاد زمینه های لازم به جهت تحصیلات دوره عالی مهندسی بود. محل ابتدایی این دانشگاه در خیابان سی تیر بوده است که بعد ها در سال 1336 بعد از اعمال یکسری تغییرات به محل فعلی اش انتقال یافت و بعنوان انستیتوی فناوری تهران شروع به فعالیت نمود.

در سال 1341 برای بار دوم موسسه دچار تغییراتی شد که ساختمان آن به شمال شرق تهران و به محله ی نارمک منتقل شد. زمینی که برای این امر در نظر گرفته شد چیزی در حدود 420000 متر مربع وسعت داشت. ده سال بعد یعنی در سال 1351 نام موسسه به دانشکده علم و صنعت ایران تغییر یافت. همان سالی که انقلاب اسلامی به وقوع پیوست یعنی در سال 1357 دانشکده علم و صنعت به دانشگاه علم و صنعت تبدیل شد.

 

تغییرات دانشکده علم و صنعت

اگر بخواهیم تمام تغییرات مکان دانشگاه و همچنین تغییرات نام آن را در نظر بگیریم می توان گفت که دانشگاه علم و صنعت ابتدا در خیابان سی تیر و با نام هنرسرای عالی تاسیس شد، چندین سال بعد در 1336 نام آن به انستیتو تکنولوژی تهران با نشان اختصاریTIT تغییر یافت، شش سال بعد یعنی در سال 1342 نام موسسه به هنرسرای عالی تغییر یافت و به نارمک که محل کنونی آن نیز هست منتقل شد. در سال 1351 نام موسسه به دانشکده علم و صنعت تغییر یافت و در سال 1357 دانشکده تبدیل به دانشگاه شد.

 

ویژگی های خاص علم و صنعت تهران

بالاتر به چند مورد از وجه تفاوت های این مجموعه با سایر دانشگاه ها اشاره کردیم، در پایین به موارد بیشتری از آن می پردازیم. ویژگی هایی که این دانشگاه را نسیت به موارد مشابه خاص کرده است عبارت اند از:

اولین دانشکده ی مهندسی خودرو و تنها دانشکده مهندسی راه آهن در خاور میانه در این دانشکده تاسیس شده اند.مرکز فناوری عصبی ایران و مرکز تحقیقات فناوری اطلاعات در این دانشگاه قرار دارد.اگر به دنبال اجاره آپارتمان مبله در تهران هستید با ما تماس بگیرید.

 

دانشگاه علم و صنعت مجازی

 این دانشگاه سیستم آموزش مجازی در سه رشته ی مهندسی فناوری اطلاعات، مهندسی کامپیوتر، نرم افزار وعلوم کامپیوتری را دارا می باشد. این دانشگاه بعنوان قطب علمی در سه رشته از جانب وزارت علوم انتخاب شده است که عبارت اند از:الکترونیک،موادپیشرفته،سازهوسازه‌هایهیدرولیکی، دانشگاه علم وصنعت برای اولین بار در کشور شروع به انتشار مجله کرد و شمار آنها را به 5 عدد رساند.

 

رتبه اول دانشگاه در کشور

از نظر صنعتی این دانشگاه از بین تمامی دانشگاه های کشور برتر است و رتبه ی اول را دارد،اولین وتنها گنجینه محصولات تحقیقاتی دانشگاه دربین دانشگاه‌های کشور، افتتاح و راه اندازی نخستین کلینیک صنعتی درکشوردربین دانشگاه‌های فنی ومهندسی.

 

واحدهای دانشگاه علم و صنعت

اکنون به چند مورد از واحدهای این دانشگاه در شهرهای مختلف اشاره می کنیم:

واحد اراک: این واحد در گذشته جزوی از دانشگاه علم و صنعت بوده و بعدها با ارتقا به دانشگاه صنعتی اراک مستقل از دانشگاه علم و صنعت شد.

واحدبهشهر: این واحد از دانشگاه علم و صنعت ابتدا در سه رشته ی مهندسی کامپیوتر، مهندسی صنایع و ریاضی کاربردی فعالیت می کرده است. بعدها در سال 1388 رشته ی مهندسی برق نیز به این رشته ها اضافه شد. تا همین سال این دانشگاه فقط به صورت شبانه دانشجو می پذیرفته که در این سال با ایجاد تغییراتی در رشته های مهندسی برق و ریاضی کاربردی شروع به پذیرش دانشجو کرد. بعد ها در سال 91 این واحد به دانشگاه علم و فناوری مازندران ارتقا مقام یافت.

واحددماوند: این واحد در سال 84 راه اندازی شد و هدف از راه اندازی آن پذیرش در رشته ی مهندسی مکانیک آن هم در مقطع کارشناسی بود. طرح توسعه ی این دانشگاه هنوز هم ادامه دارد.

واحدنور: تاسیس این دانشگاه بر میگردد به سال 1383 و هنوز هم طرح توسعه ی آن در حال اجرا می باشد. تعداد دانشجویان این دانشگاه 200 نفر است که در 13 رشته در مقطع کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل هستند.

 

دانشکده های علم و صنعت

دانشکده ی علم و صنعت دارای 15 دانشکده است که عبارت اند از:

 • مهندسی برق
 • مهندسی پیشرفت
 • مهندسی خودرو
 • مهندسی راه‌آهن
 • مهندسی شیمی
 • مهندسی صنایع
 • مهندسی عمران
 • مهندسی کامپیوتر
 • مهندسی مکانیک
 • مهندسی مواد و متالورژی
 • معماری و شهرسازی
 • ریاضی
 • فیزیک
 • شیمی
 • فناوری‌های نوین
 • مرکز آموزش الکترونیک

 

مراکز پژوهشی دانشکده

مراکز پژوهشی دانشگاه علم و صنعت نیز عبارت اند از:

 • پژوهشکده سبز
 • پژوهشکده الکترونیک
 • پژوهشکده حمل و نقل
 • پژوهشکده مهندسی وفناوری عصبی ایران
 • مرکز تحقیقات سیمان
 • مرکز تحقیقات قیر و مخلوطهای آسفالتی
 • مرکز تحقیقات وفناوری اطلاعات
 • مرکزتحقیقات نانوپترونیکس

 

رتبه های جهانی دانشگاه علم و صنعت

در سال 2013 بر اساس رتبه بندی تایمز این دانشگاه بعنوان اولین دانشگاه کشور رتبه ی 475 را دریافت کرد و پس از آن دانشگاه صنعتی شریف بعنوان دومین دانشگاه کشور رتبه ی 483 جهان را دریافت کرد. لازم به ذکر است که در این رتبه بندی تمامی دانشگاه های جهان مد نظر هستند.

در همین سال در رتبه بندی کیو اس این دانشگاه بعنوان اولین دانشگاه کشور رتبه گرقت.

بر اساس نظام لایدن در سال 2016 رتبه ی 436 را دریافت کرد که این رتبه بین دانشکاه های سراسر جهان بود اما بین دانشگاه های فنی و مهندسی بر اساس همین رتبه بندی رتبه ی 189 را دریافت کرد. در سال 2016 نیز بر اساس نظام یو اس  نیوز اند ورلد رتبه ی 119 جهان و همچنین رتبه ی 190 در زمینه ی علوم مواد را دریافت کرد.

نظام NTU  نیز یک نظام رتبه بندی است که سالانه به بررسی دانشگاه های سراسر دنیا می پردازد. بر اساس این رتبه بندی دانشگاه علم و صنعت در سال 2015 رتبه ی 167 جهان در بین دانشگاه های فنی و مهندسی و رتبه ی 48 در بین دانشگاه های مهندسی مکانیک را دریافت کرد.  در سال 2018 نیز در رشته ی عمران رتبه ی 130 و در رشته ی مهندسی مکانیک رتبه ی 48 را دریافت کرد.

 

کانون فرهنگی دانشگاه

کانون فرهنگی دانشگاه که متشکل از 4 قسمت تیاتر، موسیقی، فیلم و شعر و ادبیات می باشد پس از انتخابات سال 74 که دولت محمد خاتمی روی کار آمد رونق بیشتری گرفت که دلیل  این امر هم اهمین دادن محمد خاتمی به امور فرهنگی و مواردی از این قبیل می باشد.

در دولت نهم و دهم تلاش بسیاری برای محدود کردن حوزه فعالیت کانون ها انجام شد که در نتیجه ی آن چند کانون به تعطیلی کشیده شد و در ازای آن کانون های بهار، مهدویت و ترویج ارزش های اسلامی تشکیل داده شدند. چند کانون دیگر نیز با مطرح شدن موضوع گفتگوی تمدن ها تشکیل شد که می توان از آنها به کانون گفتگوی تمدن ها و کانون قرآن و عترت اشاره کرد.

 

کانون های فعال دانشکده

کانون های فعال دانشگاه در زمان حال عبارت اند از:

کانون تیاتر، کانون شعر و ادب، کانون فیلم و سیما، کانون بهار، کانون هلال احمر، کانون قرآن وعترت، کانون کتاب وکتابخوانی، کانون فرهنگ و زبان ملل، کانون هنرهای تجسمی، کانون پژوهش‌های اجتماعی، کانون ایران‌ شناسی وگردشگری، کانون مهدویت و کانون ترویج ارزشهای اسلامی.

 

همکاری بین المللی علم و صنعت

دانشگاه علم و صنعت همکاری های زیادی با موسسات بین المللی داشته است که به دلیل شناخت توانایی و ظرفیت دانشجویان انجام شده اند. از جمله شرکت هایی که با آنها همکاری صورت گرفته است عبارت اند از:

 • دانشگاه فنی برلین (آلمان)
 • دانشگاه پلی‌ تکنیک میلان (ایتالیا)
 • دانشگاه دیکن (استرالیا)
 • دانشگاه کاگوشیما (ژاپن)
 • آکادمی متالوژی ملی اوکراین
 • دانشگاه علم وصنعت سودان
 • دانشگاه تورینو (ایتالیا)
 • دانشگاه سایمونفریزر (کانادا)
 • دانشگاه ایالتی معماری ومهندسی قازان – مؤسسهٔمرکزی علمی و تحقیقاتی زمین‌شناسی و کانی‌های غیرفلزی (فدراسیون روسیه)

 

سازمان های بین المللی دانشگاه علم و صنعت

 • انجمن بین‌المللی دانشگاه‌ها
 • اتحادیه دانشگاه‌های جهان اسلام
 • انجمن دانشگاه‌های آسیا و اقیانوسیه

 

رزرو سوئیت مبله در تهران با ایران ماوا

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست