آشنایی با محله های تهران – فرمانیه(قسمت اول)

اجاره سوئیت مبله در تهران

برای اجاره سوئیت مبله در تهران همراه شما هستیم .


برای اجاره سوئیت مبله در تهران همراه شما هستیم . با گذشت زمان و تغییر شکل تمامی شهرها، شهرهای بزرگ به خصوص تهران نیز دچار تغیر تحول بسیاری شدند. بسیاری از مناطق تهران به مناطق بزرگتری تبدیل شدند و بسیاری دیگر نیز به مناطق کوچکتر مبدل شدند. از جمله محله های قدیمی تهران که دستخوش تغییرات بسیاری شد شمیرانات است. شمیرانات خود به محله های زیادی تقسیم می شده و می شود.

یکی از محله های آن فرمانیه است که در سمت شمال شرقی تجریش واقع است. فرمانیه در گذشته بسیار وسیع بوده است که با تغییر ظاهر شهر از وسعت آن کاسته شده و به محله ای کوچکتر تبدیل شده است. در گذشته، فرمانیه بسیاری از مناطق اطراف خود را نیز شامل می شده است.

اگر به فرمانیه قدم بگذارید نشانه ای از آنچه در گذشته بوده است نمی یابید مگر چیزهای بسیار جزئی و کوچک. فرمانیه کنونی پر است از برج های بلند با ساختمان های بسیار زیاد و چند طبقه که البته قدیم ترها از این چیزها خبری نبود.

در اصل این منطقه رستم آباد نام داشته است که قسمت شمالی آن که فرمانیه نام داشته بعدها از آن جدا می شود. رستم آباد منطقه ای بسیار وسیع به همراه باغ های میوه و درختان بسیار زیاد بوده است. وجه تسمیه ی این منطقه این بوده است که فردی به نام رستم به آباد کردن این منطقه پرداخته است. رستم آباد به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم می شده است که قسمت شمالی آن در واقع همان فرمانیه ی امروزی است.

گفته شد که این محله دارای باغ های میوه بوده است، می تون از این میوه ها گیلاس و گردو را مثال زد. فرمانیه ی امروزی یا همان رستم آباد شمالی متعلق به یکی از رجال قاجاری به نام فرمانفرما بوده است و به دلیل نام وی رستم آباد به فرمانیه تغییر یافت با این حال هنوز هم بسیاری این منطقه را رستم آباد شمالی می خوانند.

 نوریان، یکی از بومی های محله گفته است که این محله سراسر باغ بوده است. به هر حال همانطور که تمام مناطق تهران دستخوش تغییرات بسیاری شدند فرمانیه یا رستم آباد نیز دچار تغییرات بسیاری شد و دیگر نه از آن تهران سرسبز خبر است و نه دیگر از آن جمعیت کم مردم. به طبع افزایش جمعیت باغ ها و جنگل ها از بین رفته اند و به جای آنها ساختمان های مسکونی، برج های بلند و اماکن تجاری آمده اند.

فرمانیه محل گذر پهلوان معروف غلامرضا تختی بوده است. بخشی به نام تودهی در این منطقه بوده است که دایره ای به شعاع 20 متر بوده است و اطراف این دایره را یک مسجد، قهوه خانه و حمام قدیمی بوده است که این حمام محل رفت و آمد غلامرضا تختی بوده است. به علاوه ی این ها یک حسینیه در این تودهی بوده است که بسیار قدیمی بوده و نام آن حسینیه فرمانیه بوده است.

 دیگر ساختمان های این تودهی را نانوایی، قصابی و بقالی تشکیل می دهند که البته امروزه همه ی آنها از بین رفته اند و با تحقیق از ساکنین محله دریافتیم که همچین جاهایی نیز وجود داشته است. قهوه خانه ای که در تودهی این روستا بوده است یک تلوزیون داشته است که آنرا در زمان اولین تلوزیون ها در ایران خریده بود و آن زمان تنها تلوزیون فرمانیه بوده است که مربوط به 60 سال پیش می شود.

با اجاره سوئیت مبله در تهران از طریق ایران ماوا آسایش و آرامش را تجربه کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

مطالب مرتبط

گردشگری مذهبی در تهران – حرم شاه عبدالعظیم
گردشگری مذهبی در تهران - حرم شاه عبدالعظیم
آشنایی با اماکن مذهبی تهران – حرم حضرت عبدالعظیم(قسمت اول) ادیت شده
آشنایی با اماکن مذهبی تهران - حرم حضرت عبدالعظیم(قسمت اول) ادیت شده
آشنایی با اماکن مذهبی تهران – امام زاده یحیی (قسمت دوم)
آشنایی با اماکن مذهبی تهران - امام زاده یحیی (قسمت دوم)