آشنایی با محله های تهران – درخونگاه

اجاره آپارتمان مبله تهران

امروزه بسیاری از مسافران اجاره آپارتمان مبله تهران را در الویت قرار می دهند. خوانندگان گرامی می توانند برای سهولت در اجاره آپارتمان مبله تهران با ما تماس بگیرند.

با اینکه تهران در طول سالهای اخیر تغییر زیادی کرده و هر روز نیز تغییر بیشتری می کند اما هنوز هم اماکنی وجود دارد که بافت قدیمی خود را حفظ کرده باشند. از جمله آن ها می توان به درخونگاه اشاره کرد.

درخونگاه سالهای پیش در بخش سنگلچ قرار داشت. این محله یکی از محله های پیرامون خیابان 15 خرداد است که در نزدیکی بازار تهران واقع شده است. امروزه نام این خیابان به شهید اکبرنژاد تغییر کرده است.

مکان قرارگیری درخونگاه در گذشته میان چهاراه بوذر جمهوری و چهارراه گلوبندک بوده است. بازارچه ای که در میانه ی درخونگاه واقع شده بوود نیز به خیابان شاهپور، گذر مستوفی و قلی، کوچه کلیسا، بازارچه نو، مسجد شازده خانم، بازارچه قوام‌الدوله ، پاچنار و بازار راه داشت.

همانطور که گفته شد این منطقه دارای بافت بسیار قدیمی می باشد و همین امر باعث شده بسیاری از فیلم های سینمایی و سریال های تلوزیونی که نیاز به ساخت شهرک برای نشان دادن قدیمی بودن دارند در این منطقه ساخته شوند. ساختمان گرمابه ای در این منطقه بود که بعدها به مدرسه ای به نام چال حصار تغییر کاربری داد.

موسس این مدرسه شخصی به نام میرزا رضا قلی خانی بود. علاوه بر این ساختمان، تکیه ی محله نیز از جمله ساختمان های بسیار قدیمی می باشد.

علاوه بر تکیه ی نامبرده شده که یکی از تکیه های معروف تهران نیز بوده است می توان به تکیه های معروف دیگر تهران از جمله تکیه حاج رجبعلی ، میرزاحسین حکیم باشی، زنبورک خانه، دباغ خانه رضاقلی، حیاط شاهی،چهل تن، سرپولک، عودلاجان و هفت تن اشاره کرد.

از لحاظ تاریخی نیز این محله دارای ارزش می باشد، می توان به زندگی رضاخان در برهه ای از زندگی اش در این منطقه اشاره کرد. این دوره مربوط به قبل از کودتای سوم اسفند می شده است. علاوه بر رضاخان آیت الله محمد طباطبایی ، آیت الله شریعت سنگلچی و دیگر افراد مهم در این منطقه می زیسته اند.

مزدور معروف محمدرضا پهلوی یعنی شعبان جعفری که اکثرا او را به نام شعبان بی مخ می شناسند در محله ی خونگاه بدنیا آمده بود. او یک دوره از تهران تبعید شده بود ولی پس از برگشت از آنجا بازهم در خونگاه ساکن شد.

داریوش مهرجویی که یکی از کارگردانان و مترجمان ایرانی است در سال 1318 در خونگاه بدنیا آمد. حمید شیرزادگان، یکی از مهمترین فوتبالیست های دهه 40 ایران نیز در خونگاه بدنیا آمد و در همان نزدیکی ها بزرگ شد.

از لحاظ لغوی دو تلفظ برای این کلمه وجود دارد یکی درخونگاه و دیگری درخانگاه که به صورت درخوانگاه نیز نوشته می شود. تلفط اول یعنی درخونگاه همانطور که از نامش مشخص است از خون می آیدو نخلی در این منطقه وجود دارد که اهالی منطقه می گویند با دعوا و زور و خونریزی به آنجا آورده شده است و به دلیل وجود همین نخل این منطقه درخونگاه نام گرفته است.

 واژه ی دوم یعنی درخوانگاه، خوان ه معنای سفره می باشد و این کلمه نیز به معنای محل پهن کردن سفره می باشد. اهالی دراین منطقه سفره پهن می کردند و مردم را به مهمانی فرامی خواندند. درخانگاه نیز معنای خود را دارد، همانطور که گفته شد افراد تاریخی زیادی در این منطقه سکنی داشتند که علاوه بر نامبرده ها می توان به مشیرالسلطنه، مجدالدوله، مستوفی الممالک  و… اشاره کرد. به دلیل وجود این افراد این منطقه نام درخانگاه را نیز به خود گرفته است.

یکی از نویسنده های ایرانی به نام اسماعیل فصیح که خود در محله ی درخونگاه زاده شده است نیز درباره ی این محله نوشته هایی دارد که شما علاقه مندان می توانید برای خواندن آن در اینترنت جستجو کنید.

ایران ماوا مرکزی مطمئن برای اجاره آپارتمان مبله تهران در سفرهای شما به پایتخت.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

مطالب مرتبط

گردشگری مذهبی در تهران – حرم شاه عبدالعظیم
گردشگری مذهبی در تهران - حرم شاه عبدالعظیم
آشنایی با اماکن مذهبی تهران – حرم حضرت عبدالعظیم(قسمت اول) ادیت شده
آشنایی با اماکن مذهبی تهران - حرم حضرت عبدالعظیم(قسمت اول) ادیت شده
آشنایی با اماکن مذهبی تهران – امام زاده یحیی (قسمت دوم)
آشنایی با اماکن مذهبی تهران - امام زاده یحیی (قسمت دوم)