مقالات

اجاره آپارتمان مبله تهران

آشنایی با اماکن مذهبی تهران – امام زاده یحیی (قسمت اول)

اجاره آپارتمان مبله تهران امروزه بسیاری از مسافران را در الویت قرار می دهند. خوانندگان گرامی می توانند برای سهولت در اجاره آپارتمان مبله تهران با ما تماس بگیرند. در کشورمان ایران جاذبه های گردشگری بسیاری قرار دارند که هر کدام از آنها به جنبه ای خاص مربوط می شود. بسیاری از آنها در دسته ی سیاحتی یا زیارتی و… قرار می گیرند.
از آنجایی که ایران کشوری است که اسلام بعنوان دین اصلی آن شناخته می شود ، اماکن زیارتی بسیاری در آن وجود دارد که اکثر آنها را امامزاده ها تشکیل داده اند. بسیاری از این امامزاده ها در تهران قرار دارند که یکی از آنها امامزاده یحیی است.
این امامزاده همچون دیگر اماکن گردشگری و تفریحی تهران سالانه باعث جذب توریست های بسیاری به این شهر بزرگ می شود.
این امامزاده در محله ی قدیمی عودلاجان تهران واقع شده است. نام کامل آن ابوالقاسم عزالدین یحیی می باشد. این امامزاده از جنوب به خیابان پانزده خرداد، از غرب به خیابان شهید مصطفی خمینی، از شرق به خیابان ری و از شمال نیز به خیابان امیر کبیر پیوند خورده است.
نسب این امامزاده به امام چهارم شیعیان یعنی امام سجاد(ع) می رسد که شاهد بر این قضیه نیز صندوق چوبی موجود بر روی مرقد می باشد که پس از معرفی نسبت وی با امام گفته شده است که پس از پدرش نقابت طالبیه ری، قم و آمل را بر عهده داشته است.
 این امامزاده در سال 592 قمری به دست خوارزمشاهیان به شهادت رسیده است. روایت دیگری نیز در مورد نسب این امامزاده موجود می باشد که طبق آن یحیی بن زید فرزند امام حسین مجتبی یعنی امام دوم شیعیان می باشد زیرا امام حسن مجتبی نیز یک فرزند به نام یحیی بن زید داشتند.
در این بقعه ی متبرکه قبور دیگری نیز وجود دارد که متعلق به امامزاده محمد می باشد که بر حسب روایاتی برادر امامزاده یحیی می باشد. وی نیز به دست خوارزمشاهیان به شهادت رسید. آرامگاه دیگر موجود در این بقعه، آرامگاه بهاءالملک همدانی می باشد.
شاید دلیل اینکه خوارزمشاهیان امامزاده یحیی را به قتل رساندند ارتباط فامیلی وی با پادشاه سلجوقی یعنی سنجر بن ملک بوده باشد.
 امامزاده یحیی همسر دختر عمه ی سلطان سنجر بن ملک شاه بوده است.
 وی به همین دلیل مورد احترام بسیار پادشاه وقت سلجوقی یعنی طغرل بیک سلجوقی قرار می گرفت. بعدها در جنگی که بین طغرل بیک و سلطان محمد خوارزمشاه درگرفت پس از پیروزی سلطان محمد خوارزمشاه بر طغرل بیک امامزاده یحیی را نیز به شهادت رساند.
برای اینکه قبر وی توسط خوارزمشاهیان نبش نشود مردم برنامه ای ریختند که در تمام شبانه روز این قبر محافظت شود. در ساعاتی که مردم نبودند، قبر توسط خادم محافظت می شد و در ساعاتی هم که خود مردم حضور داشتند امکان نبش توسط سپاه خوارزمشاهیان از بین می رفت.
ساخت بنای امامزاده مربوط به حدود 800 سال پیش برمی گردد . این سازه جز بناهای قدیمی تهران محسوب می شود.
 بنا در زمان خوارزمشاهیان ساخته شد اما از آن موقع تا به کنون تغییرات زیادی در آن رخ داده است. در سال 1352 یک بار این مکان ترمیم شده است. این ترمیم مربوط به گنبد کاشی کاری فیروزه ای رنگ بود که در اثر گذر زمان از بین رفته بود.
ایران ماوا مرکزی مطمئن برای شما در سفربه پایتخت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *