آشنایی با محله های تهران – محله پامنار (قسمت دوم)

اجاره سوئیت در تهران
برای اجاره سوئیت در تهران با ما در تماس باشید.
تهران در سال 1200 هجری شمسی پایتخت شد و پامنار اهمیت بسیار زیادی یافت. از آنجا که پامنار منطقه ی مرکزی تهران بود مرکزیت سیاسی، اجتماعی و فرهنگی پایتخت را به دست می آورد.
کاخ گلستان در این منطقه محل زندگی خاندان شاهی بود و علاوه بر آن درباریان و وابستگان آنها نیز در این منطقه زندگی می کردند. با گسترش یافتن تهران و پیشرفت کردن مناطق دیگر تهران، دولت مردان به مناطق شمالی تهران مهاجرت نموده و از اهمیت پامنار کاسته شد اما هنوز هم به عنوان یکی از مناطق قدیمی تهران دارای اعتبار زیادی می باشد.
در پامنار وقایع مهم تاریخی بسیاری نیز پیش آمده است که از آن جمله می توان به اولین خط کشی تلفن در تهران اشاره کرد. اولین خط تلفن تهران در این منطقه کشیده شد. علاوه بر این اتفاات بسیار دیگری برای اولین بار در این منطقه به وقوع پیوستند که از آ.ن جمله می توان به فرستادن اولین بالن در ایران در این منطقه اشاره کرد که ناصرالدین شاه نیز کتیبه ای در این مورد دارد که اصل آن در موزه ی لوور پاریس و کپی آن در ایران وجود دارد.
مدرسه ی دارالفنون نیز در این منطقه ساخته شد. کاروان سراهای بسیاری در این منطقه بوده است که اکنون بسیاری از آنها به پاساژ تبدیل شده است. از عوامل تغییر شکل محله مهاجرت رجال دولتی به مناطق شمالی تهران بود که باعث شد افرادی با سطح پایینتر به منطقه بیایند. به هر حال پامنار در گذشته یکی از مهمترین و شاید مهمترین منطقه ی تهران بوده است که مرکزیت داشته اما به مرور زمان از اهمیت آن کم شده و دچار اتفاقات خوشایند و ناخوشایندی شده است.
 با این حال هنوز هم اعتبار زیادی دارد.
ایران ماوا مرکزی مطمئن برای اجاره سوئیت در تهران
محله ی پامنار از ابتدا کاربری اقتصادی را در کنار سیاسی و مسکونی داشته است که البته دلیلی اصلی توجه بزرگانان به آن کاربری سیاسی اش بود. اما بعدها کاربری مسکونی سیاسی خود را از دست داد و کاربری اصلی آن اقتصادی شد.
 همانطور که در بالاتر به آن اشاره شد، پامنار منطقه ای بوده که بار انداز گفته می شد. یعنی محل خالی کردن اجناس وارده از شهرهای گیلان، مازندران و… بوده است.
 مهمترین اتفاقی که در پامنار افتاد همین تغییر کاربری بوده است که البته با بدی های زیادی از جمله ترافیک های سنگین و آلودگی های محیطی همراه بوده است.
 به دلیل وجود املاک تجار در این مطنقه و همچنین کمبود ملک، قیمت زمین در اینجا بسیار بالا است. از جمله واحدهای تجاری این منطقه می توان به: اصناف لوازم الكترونيكي، طلق، ايرانيت، آلومينيوم، استيل، لوله و اتصالات، لوازم خانگي، لوازم بهداشتي ساختماني، لوازم خودرو و … اشاره کرد.
جنبه های اهمیت سیاسی پامنار از گذشته تا کنون: نخستین اهمیت این است که عده ای از شاهان پامنار را برای سکوت و محل حکمرانی خود گزیدند..
برای اجاره سوئیت در تهران با ما در تماس باشید.
امروزه اگر به پامنار بروید متوجه خواهید شد که خیلی از خیابان ها و قسمت هایش پسوند الدوله دارد و این موضوع نشانگر وجود رجال و اشخاص دولتی و حکومتی در این منطقه بوده است.
 با اینکه پامنار جنبه ی سیاسی خود را از دست داده است اما هنوز هم ساختمان های بسیار مهمی در این منطقه به چشم می خورد که از آن جمله می توان به وزارت دادگستری، مخابرات و… اشاره کرد. از جمله تغییرات بسیار مهم دیگر سیاسی که در این منطقه به وجود آمد می توان به جدا شدن محل زندگی رجال حکومتی از محل کارشان اشاره کرد که البته تفاوت های بسیاری در این منطقه اشاره کرد.
پامنار در گذشته محل زندگی یهودی ها و زرتشتی ها بوده است که با مهاجرت یهودی ها به اسراییل و سایر نقاط کشور و پراکنده شدن زرتشتی ها در سراسر شهر، مذهب غالب این منطقه مثل بقیه ی مناطق تهران شیعه شد.
قومیت غالب این منطقه را نیز فارس ها تشکیل می دهند. 49 درصد فارس ها هستند و پس از آنها 29 درصد را ترک ها تشکیل می دهند و پس از آنها نیز یک درصد را لرها تشکیل می دهند.
کردها و عرب و گیلک ها هر کدام کمتر از ده درصد را شامل می شوند. تعدادی کارگر افغانی نیز ساکن محله اند.
شغل عمده ی ساکنان منطقه را کارهای تجاری تشکیل می دهد. مغازه و فروشگاه هایی تحت عنوان لوازم خانگی، لوازم بهداشتی، لوله و اتصالات، لوله آزمایشگاهی، لوازم الکتریکی، طلق، آلومینیوم، استیل و… را می توان در این منطقه یافت.
 با این حال شغل های دیگری نیز در این منطقه وجود دارد که مرتبط با آموزش و پرورش می باشند اما شغل های غالب مربوط به تجارت و کارهای تجاری می باشند.
اجاره سوئیت در تهران با ایران ماوا

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

مطالب مرتبط

گردشگری مذهبی در تهران – حرم شاه عبدالعظیم
گردشگری مذهبی در تهران - حرم شاه عبدالعظیم
آشنایی با اماکن مذهبی تهران – حرم حضرت عبدالعظیم(قسمت اول) ادیت شده
آشنایی با اماکن مذهبی تهران - حرم حضرت عبدالعظیم(قسمت اول) ادیت شده
آشنایی با اماکن مذهبی تهران – امام زاده یحیی (قسمت دوم)
آشنایی با اماکن مذهبی تهران - امام زاده یحیی (قسمت دوم)