مشهورترین آثار تاریخی تهران

722
مسعودیه یکی از آثار تاریخی تهران

مشهورترین آثار تاریخی تهران

وقتی در تهران بزرگ قدم می زنید، ساختمان ها و برجهای سربه فلک کشیده زیادی را می بینید اما هیچ کدام از آنها به زیبایی و شکوه بناهای تاریخی تهران نیستند. آثار تاریخی تهران و بناهایی که از دوران گذشته به جا مانده اند، حال و هوای دیگری دارند. حس خوبی که از سالها تاریخ و پیوند با گذشته می آید. در این مقاله می خواهیم معروف ترین آثار تاریخی تهران را به شما معرفی کنیم تا در سفر به این کلانشهر بتوانید حال و هوایی عوض کنید و از دیدن شکوه و زیبایی بناهایی که گرد تاریخ رویشان نشسته لذت ببرید. با ما همراه شوید تا با سفر به پایتخت و اجاره آپارتمان مبله در تهران از بناهای باستانی آن نیز دیدن کنید.

آثار تاریخی تهران

آثار تاریخی تهران

معروف ترین آثار تاریخی تهران

با گشت و گذاری در تهران می توانید بناهای تاریخی زیادی را ببینید که در اینجا تعدادی از معروفترین آثار تاریخی تهران را به شما معرفی می کنیم تا با برنامه ریزی درست بتوانید از همه آنها دیدن کنید. اگر قصد سفر به تهران بزرگ و تماشای آثار تاریخی آن را دارید می توانید علاوه بر اقامت در هتل، اجاره سوئیت در تهران را امتحان کنید. با این کار هزینه کمتری بابت اقامت در تهران می پردازید.

موزه سینما تهران

در انتهای باغ فردوس در امتداد شمالی خیابان ولی عصر عمارت باشکوهی خود نمایی می کند که مدتی شما را در جایتان میخکوب می کند. یک خانه زیبای قجری که امروزه به موزه سینما شهرت دارد و یکی از آثار تاریخی تهران می باشد. طراحی این بنا به قدری زیباست که می توان مدتی را به تماشای نقوش گچ کاری شده ستون ها در بالکن خانه گذراند. در این خانه دیدنی می توانید با تاریخ سینمای ایران آشنا شوید و در کافی شاپ آن یک فنجان قهوه بنوشید و لذت ببرید.

آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، انتهای باغ فردوس، موزه سینما

موزه سینما یکی از آثار تاریخی تهران

موزه سینما یکی از آثار تاریخی تهران

سرای روشن تهران

یکی دیگر از آثار تاریخی تهران سرای روشن است که در خیابان ناصر خسرو قرار دارد. این بنا قدمتی 86 ساله دارد که به سبک گوتیک طراحی شده است. در واقع سرای روشن یکی از اولین مراکز تجاری تهران بوده است. مجسمه های به کاربرده شده در این بنا اروپای قدیم را برای بیننده تداعی می کند اما نماد اهورامزدا در مرکز بنا،‌ شکوه ایران باستان را یادآوری می کند.

آدرس: تهران، خیابان ناصرخسرو، سرای روشن

موزه زمان تهران

موزه زمان یکی از آثار تاریخی تهران است که به قدمت 80 ساله خود و معماری با شکوهش مشهور است. این ساختمان زیبا در باغی بزرگ و مصفا قرار دارد که انواع ساعت های قدیمی در آن قرار داده شده است . این ساختمان متعلق به حسین خداداد از تجار مشهور ایرانی است که امروزه به موزه ای با ساعت های ارزشمند تبدیل شده است.

نمای آبی رنگ بنا با گچ بری های بی نظیر و تزیینات چوبی ساختمانی ماندگار و باشکوه را به رخ بیننده می کشد. در سفر به تهران حتما از موزه زمان دیدن کنید.

آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، ابتدای خیابان سرلشگر فلاحی (زعفرانیه)، نبش چهار راه بغدادی، پلاک ۱۲

موزه آبگینه تهران

احمد قوام ساختمانی را به عنوان منزل و محل کارش در خیابان سی تیر احداث کرد که یکی از بناهای تاریخی دوران قاجار می باشد و امروزه به موزه آبگینه تبدیل شده است. در این موزه ظروف شیشه ای و سرامیکی ایران نگهداری می شود. این بنا در طول تاریخ بارها تغییر کاربری داده است. حتی مدتی به عنوان سفارت کشور مصر از آن استفاده می شده است.

معماری بنا تلفیقی از سبک اروپایی و ایرانی است که راه پله های چوبی زیبایی به سبک روسی دارد. در موزه آبگینه علاوه بر سیری در یکی از آثار تاریخی تهران از مجموعه ظروف شیشه ای ایران نیز دیدن می کنید.

آدرس: تهران، خیابان سی تیر، موزه آبگینه تهران

کاخ موزه گلستان تهران

کاخ گلستان مجموعه ای زیبا دارای بناهای تاریخی و سلطنتی زیادی است که در سال ۲۰۱۳ میلادی به عنوان یکی از آثار میراث جهانی یونسکو در تهران انتخاب شد. این ساختمان مستحکم از آثار تاریخی تهران کاخ گلستان می باشد که محل زندگی پادشاهان قاجار بوده است و با تزئینات کاشی کاری، تالارهای آیینه کاری و سقف گچ کاری شده شاهکاری بی نظیر در معماری ایرانی محسوب می شود.

عمارت کاخ محصور در باغ بزرگی است که با کمی قدم زدن می توان عمارت شمس العماره و عمارت بادگیر را در گوشه دیگر باغ دید.

آدرس: تهران، میدان پانزده خرداد، مجموعه میراث جهانی کاخ موزه گلستان

کاخ گلستان معتبرترین اثر تاریخی تهران

کاخ گلستان معتبرترین اثر تاریخی تهران

عمارت شمس العماره تهران

قطعا یکی دیگر از معروف ترین آثار تاریخی تهران عمارت شمس العماره است. این بنا جزئی از مجموعه کاخ گلستان است که دارای اهمیت تاریخی و هنری فراوانی می باشد. ساخت شمس العماره از تصمیمات ناصرالدین شاه قاجار بود. او قصد داشت بلندترین ساختمان تهران را بسازد تا از فراز آن کل شهر را به تماشا بنشیند. امروزه بازدیدکنندگان می توانند فقط از طبقه اول این ساختمان دیدن کنند.

آدرس: مجموعه میراث جهانی کاخ موزه گلستان

کاخ سبز تهران

در مجموعه کاخ سعدآباد بنایی زیبا و باشکوه قرار دارد به نام کاخ سبز قرار دارد. این ساختمان ساخته شده در اواخر دوره قاجار است که یک بار در دوره پهلوی مورد بازسازی قرار گرفته است. رضاخان پهلوی یکسالی در کااخ سبز سکونت داشت سپس از این بنا به عنوان خانه میهمان استفاده می کردند.

فرش های ناب ایرانی، سنگ های مرمر بی نظیر از معادن زنجان و خراسان و آینه کاری های زیبا از خصوصیات منحصر به فرد کاخ سبز می باشند که قطعا دیدنش خالی از لطف نیست. برای تماشای یکی از زیباترین آثار تاریخی تهران می توانید به آدرس زیر مراجعه کنید.

آدرس: تهران، خیابان البرز کوه، مجموعه کاخ سعد آباد

موزه هنرهای معاصر تهران

بزرگترین موزه هنری ایران یا همان موزه هنرهای معاصر بزرگترین موزه هنری ایران و یکی از آثار تاریخی تهران محسوب می شود. ساختمان موزه در نوع خود منحصر به فرد و بی نظیر است چرا که یکی از بهترین معماری های بتونی به شمار می رود.

کامران دیبا معمار بنا، با تلفیق معماری ایرانی و معماری مدرن ساختمانی ویژه احداث کند. بادگیرهای بنا از المان های معماری ایرانی می باشند که با بتون ساخته شده اند.

آدرس: تهران، خیابان کارگر شمالی، موزه هنرهای معاصر تهران

عمارت مسعودیه تهران

عمارت مسعودیه یکی دیگر از آثار تاریخی تهران است که می توان در زمره بناهای تاریخی دوران قاجار در تهران به حساب آورد. بی شک اینجا یکی از زیباترین بناهای دوره قاجاریه است که زمانی اولین وزارتخانه آموزش و پرورش بوده سپس به اولین کتابخانه رسمی تهران تغییر کاربری داده است. عمارت مسعودیه را می توان به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری تهران نیز نام برد چرا سوژه عکاسی بسیاری از عکاسان هنرمند است.

آدرس: تهران، خیابان ملت، عمارت مسعودیه

مسعودیه یکی از آثار تاریخی تهران

مسعودیه یکی از آثار تاریخی تهران

تئاتر شهر تهران

اگر اهل هنر تئاتر باشید قطعا ساختمان تئاتر شهر تهران را دیده اید. این ساختمان زیبا محلی برای تماشای تئاتر است که در سال 1972 میلادی ساخته شده است. از ویژگی این بنا می توان به معماری مدور آن اشاره کرد که آن را به یکی از آثار تاریخی تهران تبدیل کرده است. ساختمان در پارک دانشجوی تهران قرار دارد و محل اجرای تئاتر می باشد. علاقه مندان به هنر و به خصوص تئاتر می توانند برای تماشای تئاتر مورد علاقه خود به تهران سفر کنند و با اجاره آپارتمان مبله در سالن های فراوان این بنا به تماشای تئاتر بپردازند. اگر برای دسترسی به این آثار تاریخی با تهران بزرگ آشنا نیستید، می توانید به مطلب ” آشنایی با روش های دسترسی به مناطق تهران ” مراجعه کنید.

آدرس:‌تهران-پارک دانشجو ساختمان تئاتر شهر

این مطلب را به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط
فهرست