آشنایی با محله درخونگاه تهران

10K
اجاره آپارتمان مبله تهران

درخونگاه یکی از مکانهای بی نظیر در تهران است که میتوانید از آن دیدن کنید.  با وجود اینکه بسیاری از افراد شهر تهران را جزو شهرهای مدرنیته می نامند اما این شهر هنوز که هنوزه مکانهای تاریخی و قدیمی بسیار زیادی را در خود جای داده است یکی از این مکان های تاریخی در هنگام است. محله درخونگاه تهران میتواند قدمت تهران را به شما نشان داده و شما را به گذرگاه تاریخ ببرد. شما میتوانید با مراجعه به این محله ببینید که تهران از چه سازهایی به سازه های مدرنیته رسیده است. شاید برای شما جای سوال باشد درخونگاه کجاست و چه تاریخچه ای دارد؟ برای اینکه بتوانید با تاریخچه درخونگاه به طور کامل آشنا شوید توصیه می‌کنیم این مطلب از سایت ایران ما را تا انتها مطالعه کنید. برای این که بتوانید محله درخونگاه را ببینید و استرس فراوانی بابت اسکان دارید. دیگر نگران محل اسکان خود نباشید و با خیال راحت از شهری که در آن سکونت دارید برای بازدید محله درخونگاه به تهران مراجعه کنید. زیرا ما برای شما اجاره آپارتمان مبله در تهران را در نظر گرفته ایم. 

اجاره آپارتمان مبله در تهران به راحتی هر چه تمام تر می توانید محل اسکان مورد نظری که در ذهن می پرورانید را رزرو کنید و با خیال راحت به دیدار محله های قدیمی تهران مانند درخونگاه بروید.  در همین ابتدای کار نگرانی شما بابت اسکان را برطرف ساختیم. حال می خواهیم شما را با محله درخونگاه آشنا کنیم تا با کمترین نگرانی و استرس به دیدار آن بروید.

محله درخونگاه در بخش سنگلج

محله درخونگاه سالهای پیش در بخش سنگلج قرار داشت. این محله یکی از محله های پیرامون خیابان 15 خرداد است که در نزدیکی بازار تهران واقع شده است. امروزه نام این خیابان به شهید اکبرنژاد تغییر کرده است.

 

موقعیت مکانی درخونگاه تهران

مکان قرارگیری درخونگاه در گذشته میان چهاراه بوذر جمهوری و چهارراه گلوبندک بوده است. بازارچه ای که در میانه ی درخونگاه واقع شده بوود نیز به خیابان شاهپور، گذر مستوفی و قلی، کوچه کلیسا، بازارچه نو، مسجد شازده خانم، بازارچه قوام‌الدوله ، پاچنار و بازار راه داشت. با استفاده از اجاره سوئیت در تهران نیز می توانید در نزدیکی درخونگاه پایتخت اسکان اجاره کنید تا در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

محله درخونگاه تهران

محله درخونگاه تهران

شهرک سینمایی در محله درخونگاه

همانطور که گفته شد این منطقه دارای بافت بسیار قدیمی می باشد و همین امر باعث شده بسیاری از فیلم های سینمایی و سریال های تلوزیونی که نیاز به ساخت شهرک برای نشان دادن قدیمی بودن دارند در این منطقه ساخته شوند.

 

مدرسه چال و تکیه معروف محله درخونگاه

ساختمان گرمابه ای در این منطقه بود که بعدها به مدرسه ای به نام چال حصار تغییر کاربری داد.موسس این مدرسه شخصی به نام میرزا رضا قلی خانی بود. علاوه بر این ساختمان، تکیه ی محله نیز از جمله ساختمان های بسیار قدیمی می باشد.

علاوه بر تکیه ی نامبرده شده که یکی از تکیه های معروف تهران نیز بوده است می توان به تکیه های معروف دیگر تهران از جمله تکیه حاج رجبعلی ، میرزاحسین حکیم باشی، زنبورک خانه، دباغ خانه رضاقلی، حیاط شاهی،چهل تن، سرپولک، عودلاجان و هفت تن اشاره کرد.

 

تاریخچه محله درخونگاه تهران

از لحاظ تاریخی نیز این محله دارای ارزش می باشد، می توان به زندگی رضاخان در برهه ای از زندگی اش در این منطقه اشاره کرد. این دوره مربوط به قبل از کودتای سوم اسفند می شده است. علاوه بر رضاخان آیت الله محمد طباطبایی ، آیت الله شریعت سنگلچی و دیگر افراد مهم در این منطقه می زیسته اند.

مزدور معروف محمدرضا پهلوی یعنی شعبان جعفری که اکثرا او را به نام شعبان بی مخ می شناسند در محله ی خونگاه بدنیا آمده بود. او یک دوره از تهران تبعید شده بود ولی پس از برگشت از آنجا بازهم در خونگاه ساکن شد.

 

مشاهیر محله درخونگاه

داریوش مهرجویی که یکی از کارگردانان و مترجمان ایرانی است در سال 1318 در خونگاه بدنیا آمد. حمید شیرزادگان، یکی از مهمترین فوتبالیست های دهه 40 ایران نیز در خونگاه بدنیا آمد و در همان نزدیکی ها بزرگ شد.

یکی از نویسنده های ایرانی به نام اسماعیل فصیح که خود در محله ی درخونگاه زاده شده است نیز درباره ی این محله نوشته هایی دارد که شما علاقه مندان می توانید برای خواندن آن بیشتر جستجو کنید.

محله درخونگاه تهران

محله درخونگاه تهران

نام محله درخونگاه از چه گرفته شده است؟

از لحاظ لغوی دو تلفظ برای این کلمه وجود دارد یکی درخونگاه و دیگری درخانگاه که به صورت درخوانگاه نیز نوشته می شود. تلفط اول یعنی درخونگاه همانطور که از نامش مشخص است از خون می آیدو نخلی در این منطقه وجود دارد که اهالی منطقه می گویند با دعوا و زور و خونریزی به آنجا آورده شده است و به دلیل وجود همین نخل این منطقه درخونگاه نام گرفته است.

 واژه ی دوم یعنی درخوانگاه، خوان ه معنای سفره می باشد و این کلمه نیز به معنای محل پهن کردن سفره می باشد. اهالی دراین منطقه سفره پهن می کردند و مردم را به مهمانی فرامی خواندند. درخانگاه نیز معنای خود را دارد، همانطور که گفته شد افراد تاریخی زیادی در این منطقه سکنی داشتند که علاوه بر نامبرده ها می توان به مشیرالسلطنه، مجدالدوله، مستوفی الممالک  و… اشاره کرد. به دلیل وجود این افراد این منطقه نام درخانگاه را نیز به خود گرفته است.

 

ایران ماوا مرکزی مطمئن برای اجاره آپارتمان مبله ارزان در تهران

 

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست