شهر سوخته – قسمت دوم

4K
برای مطالعه قسمت اول مقاله از اینجا وارد شوید.
برای اجاره سوئیت در تهران با ما در تماس باشید.
یکی دیگر از لوازم کشف شده قلاب و تور ماهیگیری بوده است که نشان می دهد شغل برخی از مردم، صیادی بوده است.
مردم شهر زندگی عادی خود را سپری می کردند که بحرانی سیاسی دامنگیر شهر سوخته شد. تبعات این بحران آنقدر وسیع بود که نتیجه آن کوچک شدن وسعت شهر سوخته شد. در حدود 2000 سال قبل از میلاد مسیح و دست طبیعت نیز این بحران را یاری کرده و در نهایت خشک شدن دلتای رودخانه هیرمند به نابودی کامل شهر سوخته انجامید.
دیوارهایی که در دوره اول(کهن ترین دوره ای که افراد در شهر مستقر بوده اند) ساخته شد، دیوارهایی خشتی بودند که در ادامه و در دوره های دوم و سوم معماری مشابهی با دوره اول صورت گرفت. در دوره چهارم با بررسی های انجام شده بقایای ساختمانی به دست آمد که 650 متر وسعت آن بوده و ویرانی آن را در حدود 1800 سال قبل از میلاد مسیح بیان کرده اند.
برای اجاره آپارتمان مبله در تهران همراه ایران ماوا باشید.
یکی دیگر از مناطق کشف شده قبرستان شهر است. این قبرستان به صورت کاملا اتفاقی در سال 1972 میلادی کشف و شناسائی شد. محل وقوع آن در قسمت جنوب غربی تپه می باشد. تعداد قبرهایی که در این گورستان قرار دارد را حدود 20000 قبر بیان کرده اند.
سفال ها در انواع مختلفی در شهر سوخته دیده می شوند. سفال هایی از نوع خاکستری(با نقش قرمز در اولین دوره) خاکستری با نقش سیاه (که بیشتر در دوره های اول و دوم مشاهده می شده و تزئین آن به صورت چندرنگی بوده است).
اجاره آپارتمان تهران با ایران ماوا.
سفالهایی که معروف به سفال نخودی هستند هم در تمام دوره های چهارگانه رویت شده است. البته معروف ترین سفال ها از نوع ترکمنی بوده اند که به نام کویته نیز خوانده می شده است. تقریبا 40 درصد از سفال ها از نوع کویته هستند و تشابه این سفال ها با نمونه های موجود در افغانستان و پاکستان بسیار زیاد است.
لیوان ها و کاسه های ساده شکل هایی ساده ای هستند که از راه سفالگری تولید می شده اند. البته تولید قمقمه هم به واسطه سفال و سفالگری بوده است.
اگر به سطح منطقه کهن و تاریخی شهر سوخته خوب نگاه کنیم با یک سطح پوشیده شده از سفال های خرد شده مواجه می شویم و این مساله مورد توجه قرار می گیرد که مردم آن دیار برای سنگ فرش کردن از این قطعات خرد شده و تکه تکه شده سفال بهره می جسته اند.
اشیا و وسایل زیادی از شهر سوخته به دست آمده که بیشتر شامل مهره های سنگی و لوازم و ابزاری می شود که چوب و فلز تشکیل دهنده آنان هستند. همچنین پیکره های حیوانات که در اندازه های کوچک و از گل ساخته شده اند نیز قابل توجه هستند.
در میان اشیای زینتی به دست آمده نیز می توان به سنگه هایی از جنس عقیق ، فیروزه و لاجورد اشاره نمود. یکی از مهمترین کشفیاتی که ارزش باستانی و تاریخی بسیار زیادی برخوردار است یک لوح گلی است که با خط ایلامی ها روی آن نوشته شده است.
اجاره سوئیت در تهران را از ما بخواهید.
قبل از انقلاب اسلامی ایران عده ای از باستان شناسان از کشور ایتالیا عازم شهر سوخته شدند. آنها در کاوش های خود به گوری 5000 ساله رسیدند و در آن گور جامی را یافتند که نقش یک درخت و تصویر یک بز روی آن حک شده بود. بعد از گذر سال ها باستان شناس ایرانی که منصور سجادی نام داشت در بررسی های خود متوجه شد که نقش موجود روی این جام یک تکرار هدفمند داشته و نشانگر حرکت بز به سوی درخت است.
هنرمند نقاش جام سفالین را با مهارت تمام به عنوان بوم نقاشی قرار داه و در 5 حرکت موفق به طراحی بز شده است. حرکت این بز به سوی درخت است و هدف آن تغذیه از درخت است. با این دید می توان این بز متحرک را اولین انیمشن ساخته شده به شمار آورد.
بز و ماهی دو تصویری هستند که نقوش آنها بیش از همه موجودات بر روی سفال ها قابل مشاهده است.
حاصل بررسی ها در سیستان شناسایی 102 تپه می باشد که قدمت هر کداک از آنها به بیشتر از 5000 سال می رسد. هرچند برخی باستان شناسان تعداد تپه ها را در اطراف شهر سوخته در گذشته بیش از 700 تپه ذکر کرده اند.

 

 

برای مطالعه قسمت اول مقاله از اینجا وارد شوید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط
فهرست