ارگ بم را بیشتر بشناسید(قسمت اول)

324
اجاره آپارتمان مبله در تهران-بم
با ارگ بم آشنا شوید
این مقاله برای اشخاصی که علاقه مند به سفر  برای اطلاع از اجاره آپارتمان مبله در تهران به سایت ایران ماوا مراجعه کلیک کنند. ارگ بم یکی از بناهای تاریخی مهم ایران است. مساحت آن حدودا دویست هزار متر مربع می باشد. ارگ بم را می توان به عنوان یکی از بزرگترین بناهای خشتی دانست که حدود بیست قرن یا بیشتر، مردم بم در آن سکونت داشته اند. برج و بارو، دروازه های گوناکون، مسجد و بازار ، زورخانه، سربازخانه و برجی که جهت دیده بانی شکل گرفته از جمله مهمترین بخش های تشکیل دهنده این سازه تاریخی هستند. تاریخ نگاران ساخت و ساز این ارگ را در دوره ی بهمن بن اسفندیار یا همان اردشیر دراز دست که از شاهان نسبتا مشهور دوران هخامنشی است، می دانند.
عده ای دیگر از تاریخدانان شروع ساخت بناهای ارگ بم را به دوره ی تیموری  تا زمان حکومت قاجار نسبت می دهند.  قسمتهای مهمترنیز از جمله ایوان مسجد جامع که مساحت بسیار بزرگی دارد در زمانهای بسیار قدیم که حدودا از قرن چهارم تا قرن هفتم(دوره سامانیان تا سلجوقیان) ساخته شده است.
 کلیه ی این بناها تا قبل از زلزله ی بزرگ بم پابرجا بودند.
 تعداد ساکنین ارگ بم در زمان قاجار به شدت کاهش یافت و در نهایت هیچ کس حاضر به سکونت در آنجا نشد.
برخی از خصوصیات ارگ بم ، این سازه را به عنوان یک معماری متفاوت و ارزشمند جلوه داده است. گونه ها و انواع مختلف بناهای تاریخی ، محله های قابل سکونت که در دل ارگ طراحی شده اند و نحوه ی ترکیب و پیوستگی آن ها و همچنین نوع قرار گرفتنشان روی شیبهای متعدد از جمله خصوصیات قابل ذکر آن هستند. یکی از نکاتی که زیبایی این بنا را دوچندان کرده است ختم شدن مجموعه به عمارت سرای چهارفصل است که در مرتفع ترین نقطه قرار گرفته است.
اگر از دید باستانشناسی به این مجموعه عظیم تاریخی نگاه کنیم ،متوجه  لایه های مسکونی می شویم که از عمرشان بیش از 20 قرن می گذرد. یکی از موضوعاتی که به باستان شناسان برای صحت تخمین قدمت متن های تاریخی اطمینان می دهد لایه های ساختمانی پرتعدادی است که در ظاهر بعضی از شکاف های ارگ پدیدار است و می تواند بیانگر ساخت و سازهای پرشمار در این مجموعه تاریخی باشد.
اگر قصد اجاره آپارتمان مبله در تهران را دارید ایران ماوا بهترین گزینه هست.
با وجود این که ارگ بم یک بنای تاریخی بزرگ و مهم است اما از بناها و شهرهای تاریخی که آن را به محاصره خود در آورده اند، نمی توان به سادگی گذشت. در یک سو شهر تاریخی، باستانی دارزین که مورخان قدمت آن را حدودا هزاره اول قبل از میلاد دانسته و محل آن زمین های شمال غربی بم می باشد. کوشک هایی که میان محله های شهر از اوایل قرون اسلامی پابرجا مانده اند که البته روستائی با وسعت کم در بخش غربی آن آباد و دارای سکنه است.
 از جمله بناهای مهم اطراف ارگ نیز می توان به قلعه دختر، چارطاق پیرعلمدار و ساختمانی که به کوشک مشهور است اشاره کرد. بنای مهمی مثل مسجد حضرت رسول نیز از سازه های مذهبی است که در اطراف ارگ واقع شده است. به طور کلی می توان قدمت این بناها را از اوایل قرون دوره اسلامی تا دوه ایلخانی برشمرد.
غیر از زلزله ای که در سال 1383 شهر بم را لزراند عوامل دیگری  همواره باعث ویرانی های کوچک و یا نسبتا بزرگ سازه ارگ بم شده اند. هجمه ها و حملات متعدد، جنگ های قبیله ای و شهری، محاصره هایی که گاه زمان آن بسیار طولانی می شد باعث شده که نشانه های مشخصی از ویرانی ارگ بم در دوره های مختلف تاریخ در دست باشد. اما نکته مهم این است که با همت افرادی که این ارگ را جزئی از هویت معماری ایرانی دانسته اند همواره در دوره های مختلف، ارگ بم مرمت شده و گستره ی آن وسیع تر شده است.
پایان قسمت اول….
برای اجاره آپارتمان مبله در تهران با ما تماس بگیرید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط
فهرست